Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Składniki kosmetyków naturalnych vs. składniki kosmetyków konwencjonalnych
Składniki kosmetyków naturalnych vs. składniki kosmetyków konwencjonalnych
Głównym trendem branży kosmetycznej w ostatnich latach jest wprowadzanie do receptur jak największej ilości surowców pochodzenia naturalnego. Celem tego zabiegu jest pielęgnacja zgodna z naturą, a także bezpieczeństwo dla środowiska. Trend „eko” utrzymuje się od dłuższego czasu, wobec czego producenci kosmetyków poszukują coraz ciekawszych surowców do swoich produktów, które przekonują konsumentów naturalnym pochodzeniem i działaniem na skórę.

 

 

Obserwuje się także wzrost zainteresowania kosmetykami tworzonymi w trosce o środowisko. Tworzone są kosmetyki naturalne, które widziane są jako bezpieczne, wysokiej jakości produkty, bardziej przyjazne dla środowiska, gleby i człowieka. Takie produkty wywołują o wiele bardziej długotrwały efekt w porównaniu z kosmetykami konwencjonalnymi, ponieważ dostarczają one skórze składniki naturalne, które w sposób zgodny z naturą wspomagają jej funkcje obronne i naprawcze. Dodatkową zaletą takich kosmetyków są ekologiczne opakowania (np. tekturowe).

Wiele producentów próbuje wprowadzić w błąd konsumenta, nazywając swój produkt naturalnym, mimo iż zawiera wiele substancji syntetycznych w dużych ilościach. Ważne jest zatem baczne śledzenie składu INCI i kierowanie się głównie nim w dokonywaniu wyboru.

Omawiając kwestię kosmetyku naturalnego, należy zacytować jego definicję. Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha – (ESCOP) wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy.

Natomiast jeśli producent chce potwierdzić, że jego kosmetyk jest naturalny lub organiczny, może ubiegać się o otrzymanie certyfikatu. Kosmetyk naturalny i organiczny musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, minimum 10% składników certyfikowanych pochodzenia organicznego (wymagania na przykładzie certyfikacji wg standardów ECOCERT). 

 

Jakie składniki zatem stosowane są w kosmetykach naturalnych i konwencjonalnych?

Substancje niedozwolone do stosowania w produkcji kosmetyków naturalnych to: olej mineralny, parafinowy i inne pochodne ropy naftowej (również glikole), silikony, substancje etoksylowane – PEG, barwniki syntetyczne, aromaty syntetyczne oraz syntetyczne kompozycje zapachowe, poliakrylany (karbomery), czwartorzędowe zasady amoniowe, syntetyczne pochodne kwasów lub alkoholi tłuszczowych, konserwanty nieidentyczne z naturalnymi (np. parabeny, fenoksyetanol), surowce pozyskane z martwych zwierząt (np. tłuszcze, proteiny, żywe komórki). Dodatkowo zabrania się stosowania substancji testowanej na zwierzętach, a także konserwowanej drogą napromieniowania.

Należy mieć na uwadze kilka faktów dotyczących kosmetyków naturalnych. Ze względu na to, iż nie zawierają syntetycznych silikonów, nie nadadzą skórze błyskawicznego efektu wygładzenia. Na efekt trzeba poczekać dłużej, ale za to będzie długotrwały. Środki myjące nie pienią się zbyt dobrze, ponieważ nie zawierają syntetycznych związków powierzchniowo czynnych. Ich data ważności jest krótsza i może być tak, iż partia partii kosmetyku nie jest równa.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter