Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przyczyny siwienia włosów. Czy możemy zatrzymać lub spowolnić niepożądane zmiany?
Przyczyny siwienia włosów. Czy możemy zatrzymać lub spowolnić niepożądane zmiany?

Upływający czas, widoczny na naszej skórze w postaci kolejnych zmarszczek, powoduje, że nie czujemy się dobrze. Pragniemy przecież wyglądać zawsze młodo. Jeśli dodatkowo każdego dnia widzimy na swojej głowie kolejne siwe włosy, staje się to dla nas coraz większym problemem i powodem do zmartwień. Jak się okazuje, nie tylko czynniki genetyczne mają wpływ na przedwczesne siwienie włosów. Mogą też przyczyniać się do tego: stres, palenie papierosów, niedobory witamin czy zmiany poziomu hormonów tarczycy. Wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej sprawia, iż możemy opóźnić proces starzenia się skóry, ale czy siwienie włosów da się odwrócić bądź zatrzymać?

 

Melanocyty to komórki, które znajdują się w korzeniu włosa. Są odpowiedzialne za produkcję melaniny – pigmentu, który odpowiada m.in. za kolor włosa. Od tego, który rodzaj melaniny przeważa (czy jest to eumelanina, czy feomelanina), zależy kolor naszego włosa. Im więcej eumelaniny, tym kolor jest ciemniejszy. Pod wpływem zanikania melanocytów, dochodzi do spadku ilości melaniny, a to powoduje zmianę koloru włosa na siwy. Jego barwa może przybierać różny odcień – srebrny bądź śnieżnobiały.

 

Przyczyny siwienia

Stres

Stres jest niewątpliwie jednym z czynników, który wpływa na nasz organizm, powodując wiele dolegliwości, a także przyczyniając się do przedwczesnego starzenia się skóry. Jak się okazuje, może on być także odpowiedzialny za przedwczesne siwienie włosów. Zespół naukowców dowiódł, iż pod wpływem silnego stresu dochodzi do upośledzenia funkcjonowania komórek macierzystych, które są odpowiedzialne za produkowanie pigmentu w mieszkach włosowych. Z tego powodu dochodzi do wyczerpania zapasów pigmentu, co przyczynia się do siwienia włosów. Być może niedługo uda się odwrócić ten proces, skoro została poznana jego przyczyna.

Genetyka

Siwienie jest niewątpliwie uwarunkowane genetycznie. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że zaczniemy siwieć w zbliżonym wieku, co nasi rodzice. Naukowcy przeprowadzili analizę genomu ponad 6600 osób o różnym pochodzeniu i w 2016 r. po raz pierwszy potwierdzili, iż gen IRF-4 jest odpowiedzialny za siwienie włosów.

Zmiany poziomu hormonów tarczycy

Zaburzenia poziomu hormonów tarczycy, które przyczyniają się do jej nadczynności bądź niedoczynności, mogą także być odpowiedzialne za wcześniejsze pojawianie się siwych włosów na głowie. Te wahania poziomu hormonów mogą spowodować, iż dojdzie do zmniejszenia wytwarzania melaniny.

Niedobory witamin

Prawidłowy poziom witamin sprawia, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Gdy dochodzi do niedoboru witamin, bardzo szybko zauważamy ich braki. Jak się okazuje, deficyty te także mają istotny wpływ na kolor naszych włosów, a dokładniej mówiąc – na ich przedwczesne siwienie. Potwierdzają to wieloletnie badania. Niedobory witamin B6, B12 oraz D i E mogą być przyczyną tego, że siwe włosy znajdziemy na głowie wcześniej, niż wówczas, jeśli byśmy mieli prawidłowy poziom wymienionych witamin. Jak się okazuje, znalezienie przyczyny siwienia włosów, poprzez zidentyfikowanie niedoborów witaminowych i następnie ich suplementację, może sprawić, iż zahamujemy ten proces.

Palenie papierosów

Palenie papierosów zwiększa ryzyko raka płuc oraz chorób serca. Przyczynia się także do przedwczesnego starzenia się skóry, powodując, iż skóra staje się bardziej matowa i szara oraz pojawiają się na niej, w okolicach ust, charakterystyczne pionowe zmarszczki. Toksyny zawarte w papierosach mogą przyczyniać się również do uszkodzenia mieszków włosowych, wywołując wcześniejsze siwienie. Przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 107 osób. Wspomniana analiza wykazała, że istnieje związek między początkiem siwienia przed osiągnięciem 30. roku życia a paleniem tytoniu.

 

Czy możemy zapobiec pojawianiu się siwych włosów?

Siwienie włosów to naturalna część procesu starzenia się, której można doświadczać w różnym wieku. Każdy z nas liczy, iż siwe włosy zaczną się pojawiać na jego głowie dopiero w okresie starości. Mimo postępu medycyny, w tej chwili nie ma skutecznych sposobów leczenia, które byłyby w stanie odwrócić proces siwienia. Jeśli siwiejemy z powodu palenia papierosów bądź stresu, nie ma dowodów, by po zaprzestaniu działania tych czynników powróciła wcześniejsza pigmentacja włosa. Unormowanie poziomu hormonów tarczycy może spowodować, że siwienie zostanie zatrzymane. Większość naszych wysiłków w tym względzie skupia się jednak tylko na zamaskowaniu siwych włosów poprzez użycie farby lub szamponu koloryzującego bądź henny. 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter