Nieprawidłowa pielęgnacja włosów
Fryzura typu „koński ogon” lub kok nadwyręża skórę głowy i przyczynia się do zaniku mieszków włosowych, podobnie jak tapirowanie, używanie spinek i gumek, a także zbyt ciasne wiązanie i spinanie włosów. Również częste farbowanie i trwała ondulacja powodują osłabienie struktury włosów, które szybciej wypadają. Wysoka temperatura (suszenie, stosowanie lokówek i prostownic) także przyczynia się do szybszej utraty włosów.
Dieta
Niedobór pewnych składników odżywczych może powodować nadmierną utratę włosów. Aby temu zapobiec, należy zadbać, by w diecie nie brakowało białka, żelaza i biotyny (witaminy B7). W przypadku łysienia największe znaczenie ma niedobór żelaza. Bogatym źródłem żelaza jest: tofu, soja, fasola biała, soczewica, ciecierzyca, fasola, natka pietruszki, brukselka, brokuł i warzywa liściaste. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość biotyny w diecie, należy spożywać: żółtka jaj, mleko, sery, otręby, ryby (sardynki, łosoś), drożdże, ciemny ryż.
Niestety wraz z dietą możemy dostarczyć do organizmu także różnego rodzaju toksyn. Wysokie stężenie metali ciężkich, takich jak tal, arsen, rtęć (której duże ilości występują w rybach morskich) powoduje szybką utratę włosów. Przy zatruciu tymi toksynami może nastąpić utrata włosów w ciągu 2 tygodni, a ponowne ich odrastanie trwa ok. 6-8 tygodni.
Papierosy i stres
Dym papierosowy to jedna z najgorszych trucizn. Działa na włosy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Niszczy strukturę włosa, powoduje jego matowienie, a w efekcie wypadanie. Wiele toksyn znajdujących się w dymie papierosowym uszkadza cebulki włosów.
Wypadanie włosów spowodowane stresem związane jest między innymi z hormonami. Pobudzane przez stres nadnercza wzmagają wydzielanie androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, a jego konsekwencje są długoterminowe. Nagły, silny stres powoduje znaczącą utratę włosów już w przeciągu 4 miesięcy. Istnieje wiele przypadków, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, całkowicie łysieje.
Choroby
Niektóre choroby zakaźne, takie jak kiła powodują utratę włosów, ale jej leczenie przyspiesza ich odrost. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku chorób ogólnoustrojowych, takich jak: toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność.
Łysienie jest spowodowane często grzybicą skóry głowy, która objawia się plackowatymi ogniskami, pozbawionymi włosów. Zdarza się, że grzyby przez otwarte ranki wnikają do naszego organizmu, umiejscawiając się w okolicach mieszków włosowych. Rozwijają się stany zapalne, co uniemożliwia wzrost włosów. Jeżeli cebulki włosów zostaną uszkodzone, to proces łysienia jest nieodwracalny.
Leki
Łysienie polekowe pojawia się w wyniku stosowania m.in. leków cytostatycznych i immunosupresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych. Niestety nie zawsze po odstawieniu leków dochodzi do odrastania włosów.
Pogoda
Kondycja włosów jest zależna także od pory roku. Wpływ na nie mają takie czynniki jak: promieniowanie UV, słona i chlorowana woda, wiatr i piasek, wahania wilgotności powietrza, niska temperatura i śnieg, a także zimne powietrze.
W lecie na głowę powinno się zakładać czapkę, kapelusz lub chustkę, żeby chronić włosy przed nadmiernym światłem i wysuszeniem. W sklepach kosmetycznych można kupić specjalną mgiełkę do włosów, która chroni przed promieniami UV.
Przyczyny wypadania włosów jesienią leżą najczęstszej w złej diecie. W tym okresie powinno się więc zadbać o wprowadzenie do jadłospisu nasyconych kwasów tłuszczowych, białka, warzyw i owoców.
Kosmetyki hamujące wypadanie włosów
Środki do higieny włosów powinny zawierać:
- witaminę A – chroni przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV; środki do higieny włosów z witaminami przyspieszają regenerację cebulek włosa;
- Olejek jojoba, masło karite, glicerynę – natłuszczają, chronią przed utratą wody i zwiększają elastyczność włosów;
- aloes i minerały morskie – zalecane są osobom, które mają suche włosy i podrażnioną skórę głowy;
- kolagen i olej z awokado – przyspieszają regenerację włosów i nadają im połysk;
- silikon – nadaje włosom połysk, wygładza je i ułatwia rozczesywanie.
KOMENTARZE