Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Praca w nowoczesnym Laboratorium Obrazowania to wyzwanie
Praca w nowoczesnym Laboratorium Obrazowania to wyzwanie

Wielu z nas uważa, że praca w laboratorium jest nudna i powtarzalna. Białe fartuchy, dziwne zapachy odczynników i stare zakurzone sprzęty to w rzeczywistości zamierzchła przeszłość. Praca w nowoczesnym laboratorium jest pasjonująca, wciągająca i wymagająca ciągłego rozwoju. O tym, jak to wygląda w Laboratorium Obrazowania Jagiellońskiego Centrum Innowacji opowie jego kierowniczka dr Emilia Staniszewska-Ślęzak.

 

 

Od jak dawna działa Laboratorium Obrazowania i czym się zajmuje? Co wyróżnia Wasze Laboratorium od konkurencji?

Laboratorium Obrazowania JCI rozpoczęło swoją działalność w roku 2014. Od samego początku oferujemy szeroką gamę usług z zakresu analizy powierzchniowej, opierającej się głównie na metodzie spektroskopii ramanowskiej oraz mikroskopii elektronowej. Gdy rozpoczynaliśmy naszą działalność zakupiliśmy najnowocześniejszy sprzęt analityczny w tym spektrometr ramanowski WiTec alpha300 RSA+ wyposażony w detektor EMCCD, profilometr oraz dwie linie laserowe o długościach fali 532 nm i 785 nm. Urządzenie to sprzężone jest z mikroskopem konfokalnym oraz mikroskopem sił atomowych AFM. Jednakże branża analityczna cały czas się rozwija i konkurencja zaczęła nas doganiać. Między innymi z tego względu i z powodu ciągłej chęci rozwoju postanowiliśmy kupić drugi, jeszcze nowocześniejszy spektrometr ramanowski. Tym samym staliśmy się jedynym laboratorium obrazowania w Polsce, w którym obok siebie stoją dwa urządzenia firmy WITec.

 

Faktycznie robi to wrażenie! Czy możesz nam wytłumaczyć czym różni się nowy spektrometr od tego, który mieliście wcześniej

Jest to spektrometr ramanowski WITec alpha300 R wyposażony w dwie linie laserowe o długości fali 532 nm i 633 nm z polaryzatorami i systemem TruePower do ciągłej i komputerowej kontroli mocy obu laserów z dokładnością do 0,1mW. Co więcej, oprócz standardowego zestawu obiektywów, posiadamy także obiektyw immersyjny oraz nowej generacji profilometr (True Surface) do odwzorowania powierzchni próbek równolegle do pomiaru pomiarów. Dodatkowym atutem jest oprogramowanie Particle Scout do analizy wielkości cząstek. Wszystkie te techniczne detale w praktyce przekładają się na powiększenie możliwości analitycznych naszego laboratorium. Warto wiedzieć, że spektroskopia ramanowska  jest uniwersalną techniką, którą można analizować zarówno materiały nieorganiczne, jak i organiczne. Dotychczas na zlecenia naszych Klientów z branży farmaceutycznej wykonywaliśmy pomiary z zakresu obrazowania dystrybucji wybranych substancji w tabletkach, badaliśmy homogeniczności formulacji stałych, badaliśmy rozkłady wielkości cząstek w żelach  i proszkach. Ponadto realizowaliśmy pomiary związków chemicznych umożliwiające rozróżnienie ich form polimorficznych. Prowadzimy badania przenikania substancji przez warstwy skóry dla Klientów z branży kosmetycznej. Dzięki otrzymanym wynikom firmy te mogą potwierdzać deklaracje marketingowe, które są jedną z najważniejszych elementów ich konkurencyjności na rynku.

 

 

Skoro jesteśmy już przy temacie biznesu i współpracy z innymi firmami to proszę opowiedzieć, jak zmienił się profil Jagiellońskiego Centrum Innowacji w ostatnich latach? Firma istnieje już 17 lat, więc na pewno zaszło w tym czasie wiele zmian. Co w tej chwili można znaleźć w ofercie Laboratorium Obrazowania JCI?

Faktycznie Spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji została powołana w 2004 r. Dokonał tego Uniwersytet Jagielloński w celu budowy i zarządzania infrastrukturą Life Science Parku, a także zapewnienia szerokiego zestawu usług dla przedsiębiorców i naukowców rozwijających nauki przyrodnicze. Początkowo oferta JCI obejmowała wynajem powierzchni laboratoryjnych, realizację projektów grantowych oraz wsparcie finansowe firm w ramach działającego przy JCI funduszu JCI Venture. W kolejnych latach rozwijaliśmy ofertę przede wszystkim o usługi badań kontraktowych realizowanych w naszych laboratoriach. Ten proces trwa nieustannie do dzisiaj. W 2018 r. poszerzyliśmy naszą ofertę o badania, recepturowanie i produkcję kosmetyków. Natomiast w tym roku otrzymaliśmy zezwolenie na wytwarzanie produktu leczniczego przeznaczonego dla ludzi w zakresie badań fizykochemicznych. Tym samym znacznie poszerzyliśmy ofertę pod branżę wyrobów medycznych.

 

Jakie usługi z zakresu oferty Laboratorium Obrazowania cieszą się największym zainteresowaniem klientów?

W naszym Laboratorium najwięcej analiz wykonujemy dla Klientów z sektora farmaceutycznego. Dzieje się tak dlatego, że spektroskopia ramanowska jest bardzo często wykorzystywana w badaniach R&D leków. Prowadzimy również badania z zakresu identyfikacji zanieczyszczeń w gotowych produktach. Ponadto wspomniane już badania dla firm kosmetycznych z zakresu oceny przenikania substancji przez skórę. Należy jednak zaznaczyć, że nie zamykamy się tylko na te dwie branże. W Laboratorium Obrazowania JCI prowadzimy również badania dla branży spożywczej, a nawet budowlanej. Zakres ten jest bardzo szeroki i praktycznie nieograniczony – jedyne, co nas ogranicza, to fakt czy dana substancja posiada charakterystyczne widmo ramanowskie.

 

Wiele osób uważa, że praca w laboratorium jest nudna i powtarzalna, czy faktycznie tak jest?

W żadnym razie! Praca w laboratorium to codziennie nowe wyzwania, szczególnie w takim laboratorium, jak pracownia obrazowania, gdzie rzadko kiedy możemy mówić o czymś takim, jak rutynowa analiza. Tutaj prawie zawsze musimy indywidualnie podchodzić do postawionego zadania, rozpatrując cały szereg zmiennych, które musimy uwzględnić podczas planowania eksperymentu. Za każdym razem Klienci przychodzą do nas z innym problemem, który próbujemy rozwiązać przy pomocy dostępnych nam technik pomiarowych.

 

Czy możesz powiedzieć jakie badanie było dla Ciebie najciekawsze i dlaczego?

Chyba nie mam jednego badania, które było dla mnie najciekawsze. Bardzo lubię badania z zakresu farmacji, a wśród nich badania próbek z zanieczyszczeniami. W takich analizach działamy jak detektywi, którzy muszą odkryć, czym jest ta obca substancja. Ostatnio do analizy w naszym Laboratorium trafiły próbki drożdży. Było to nowe wyzwanie do badań, ale ostatecznie drożdże okazały się bardzo wdzięcznym materiałem do badań.  

 

 

Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o.  
ul. Michała Bobrzyńskiego 14
30-348 Kraków
T: +48 12 297 46 00
F: +48 12 297 46 00
E: jci@jci.pl

 

KOMENTARZE
Newsletter