Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Postcovidowe wypadanie włosów – jak je powstrzymać?
Postcovidowe wypadanie włosów – jak je powstrzymać?

Jeśli widzisz, że podczas codziennego czesania włosów coraz więcej zostaje ich na szczotce, a gdy je myjesz, z przerażeniem stwierdzasz, że wychodzą niemal garściami, to może oznaczać, że dotyczy Cię problem nadmiernego wypadania włosów. Zakola u mężczyzn lub coraz cieńszy kucyk u kobiet i utrata objętości mogą budzić obawy, ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Zacznij od poszukania przyczyny, gdyż winowajców może być wielu – począwszy od złej diety, przez stres, a nawet na przechorowaniu COVID-19 skończywszy. 

 

 

Choć o COVID-19 słyszymy obecnie coraz mniej, nie oznacza to, że koronawirus zniknął z naszego życia. Wiele osób chorobę przeszło świadomie, jednak część, nie mając objawów, nie wiedziała, że zmaga się z wirusem SARS-CoV-2. Nawet jeśli samo zakażenie mija w kilka dni, konsekwencje zdrowotne mogą pozostać z nami dłużej, a także pojawić się zupełnie niespodziewanie. 

Dokładnie taki scenariusz może dotyczyć wypadania włosów. Problem zazwyczaj nie zaczyna się podczas choroby, ale kilka tygodni, a nawet 2-3 miesiące po jej zakończeniu, kiedy już zupełnie nie pamiętamy, że byliśmy chorzy. Wypadanie włosów po COVID-19 może dotyczyć nawet połowy ozdrowieńców [1], a biorąc pod uwagę fakt, że nie każdy wiedział o swoim zakażeniu, stanowi to duży problem na tle całej populacji.

– Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Sytuacja przestaje być normą, gdy ubywa ich ok. 200-300 na dobę – to jest już ilość zauważalna gołym okiem, a z takimi problemami mierzy się nawet co druga osoba, która przechorowała COVID-19. Mieszek włosowy jest bardzo delikatny, dlatego silnie reaguje na osłabienie organizmu. Liczne badania i doświadczenia pokazują, że nawet osoby, które przeszły zakażenie łagodnie, mogą do tej pory odczuwać jego negatywne konsekwencje. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że infekcja koronawirusowa jest poważną chorobą całego organizmu i niekiedy pozostawia po sobie niemałe spustoszenie – mówi dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju marki Dermena.

 

Tracę włosy. Co robić?

Gdy włosy wypadają nadmiernie, warto rozpocząć proces ich regeneracji. Istnieje co najmniej kilka sposobów, które przyniosą odpowiedni efekt, jednak najlepsze będzie połączenie ich wszystkich. Oto kilka wskazówek, do których warto się zastosować.

1. Stosuj masaże głowy – brzmi prosto, a przy tym może być przyjemne i przynieść efekt w postaci zdrowszych i silniejszych włosów. Masowanie głowy, czy to za pomocą specjalnego grzebienia, czy po prostu palcami podczas mycia albo oglądania ulubionego serialu, pobudza skórę głowy, sprawia, że staje się ona bardziej dotleniona i lepiej ukrwiona. Właśnie te czynniki powodują, że włosy regenerują się, a dzięki temu – są zdrowsze. Jedyne wyzwanie? Potrzebujesz systematyczności.

2. Szampon ma znaczenie – jeśli dotyczy Cię problem wypadania włosów, musisz odpowiednio o nie zadbać i zregenerować je. Nie bez przyczyny na rynku dostępnych jest wiele szamponów, odżywek czy ampułek, których zadaniem jest hamowanie wypadania włosów.

3. Jedz zdrowo – zbilansowana dieta obfitująca w warzywa, owoce, kasze i nasiona wpływa nie tylko na zdrowie całego organizmu, ale także na włosy, skórę i paznokcie. Pamiętaj jednak, że organizm powracający do zdrowia po infekcji najpierw regeneruje organy wewnętrzne, a dopiero potem włosy. Zadbaj więc, aby w Twojej diecie znalazło się dużo niezbędnych włosom witamin: B, D i E, a także kwasu foliowego i cynku.

4. Odżywiaj włosy od zewnątrz – domowymi sposobami także możesz zadbać o swoje włosy. Sprawdzą się takie sposoby jak olejowanie, dzięki któremu włosy stają się błyszczące i łatwiej się rozczesują czy stosowanie serum, które stymuluje odrastanie włosów i działa łagodząco na skórę głowy.

Pamiętaj, że problem wypadania włosów warto skonsultować także z trychologiem. Specjalista może zlecić odpowiednie badania (np. hormonalne, badania krwi), dzięki czemu oceni, które parametry Twojego zdrowia wymagają szczególnej uwagi.

Źródła

1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ijd.16041

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/wypadanie-w%C5%82os%C3%B3w-w%C5%82osy-stary-4818761/

KOMENTARZE
Newsletter