Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polikaprolakton w kosmetologii
Polikaprolakton jest całkowicie bioresorbowalnym, miękkim materiałem. Swoje zastosowanie znalazł w medycynie, przemyśle tworzyw sztucznych oraz farmaceutycznym. Z polikaprolaktonu tworzy się rozpuszczalne szwy i ortopedyczne implanty. W organizmie rozkłada się powoli i stopniowo. Unia Europejska i Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych zatwierdziły bezpieczeństwo wyrobów medycznych z polikaprolaktonu. A jak wykorzystuje się polikaprolakton w kosmetologii?

Chemicznie, polikaprolakton jest polimerem należącym do grupy poliestrów alifatycznych. Otrzymuje się go z ε-kaprolaktonu w wyniku polimeryzacji z otwarciem pierścienia. Kaprolakton jest bezbarwną, ruchliwą cieczą, a pod względem budowy chemicznej jest cyklicznym estrem o 7-członowym pierścieniu. Polimeryzacja tej substancji chemicznej daje krystaliczny polimer o temperaturze topnienia  59-64°C i temperaturze zeszklenia -60°C. Dzięki temu, że łatwo miesza się z innymi polimerami, stosuje się go jako plastyfikator w tworzywach sztucznych, którym nadaje elastyczność. W połączeniu ze skrobią lub polikwasem mlekowym służy do wyrobu jednorazowych talerzy czy kubków, które są biodegradowalne.Samoczynny rozkład może trwać do 2 lat, ale można go przyspieszyć przez zastosowanie polilaktydowych kopolimerów kaprolaktonu. Kapsułki leków z powłokami, które stopniowo uwalniają substancje czynne w organizmie oraz żywice do wypełniania kanałów zębowych  to także odrębne zastosowania polikaprolaktonu.

W medycynie i kosmetologii estetycznej stosuje się wypełniacz skórny  na bazie polikaprolaktonu. Preparat o nazwie Ellanse™ koryguje zmarszczki statyczne, fałdy i dodatkowo pobudza produkcję kolagenu. W skład produktu firmy AQTIS Medical wchodzą mikrosfery polikaprolaktonu, które znajdują się w wodnym, żelowym środowisku utworzonym przez karboskymetylocelulozę. Efekt korekty zmarszczek tym preparatem może utrzymywać się od roku do czterech lat w zależności od tego jaki wariant terminu działania wybierzemy. Za pomocą Ellanse™ wygładza się zmarszczki nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach i podbródku, bruzdy w kącikach ust, jest również stosowany do wypełnienia zapadniętych policzków i pourazowych ubytków.

Nowatorskie użycie polikaprolaktonu do odmładzania dłoni zostało zrejestrowane w październiku 2012. Doktor Figueiredo przeprowadził badania, w których udział brała niewielka grupa – 5 osób. W eksperymencie porównano działanie polikaprolaktonu (preparat Ellanse™) z innymi wypełniaczami: kwasem polimlekowym, kwasem hialuronowym i hydroksyapatytem wapnia. Efekt wygładzenia skóry kwasem polimlekowymbył późniejszy,  a sam zabieg należało powtarzać aby uzyskać zamierzony rezultat. Efekt odmłodzenia skóry dłoni w przypadku polikaprolaktonu był natychmiastowy i dłuższy niż przy zastosowaniu kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia. Dodatkowy atut stanowi możliwość wyboru czasu działania preparatu polikaprolaktonu. Ten polimerowy produkt w przeciwieństwie do hydroksyapatytu wapnia nie wymaga zastosowania lidokainy w celu uzyskania optymalnej lepkości, co wyklucza działania niepożądane wynikające z użycia lidokainy.

Odmładzanie skóry dłoni polikaprolaktonem jest nowym podejściem do kuracji tego obszaru ciała. Eliminacja objawów starzenia się skóry twarzy tego typu preparatem jest stosowana przynajmniej od 2010. Na rynku dostępny jest już również preparat Ellanse™Hands, przeznaczony do wygładzania skóry dłoni.

 

Magdalena Kolenda

Źródła

Źródła:

A five-patientprospective pilot study of a polycaprolactone

baseddermalfiller for handrejuvenation; Vitor Manuel Figueiredo,ClinicaMilenio, Lisbon.

P. J Nicolau, J. Marijnissen-Hofsté. Neocollagenesisafterinjection of a polycaprolactonebaseddermalfiller in a rabbit Eur J AesthMed Dermatol 2013;3(1):19-26

http://www.mddionline.com/article/synthetic-biodegradable-polymers-medical-devices

http://bellisana.pl/s-usuwanie-zmarszczek-wypelnianie-bruzd-modelowanie-twarzy-powiekszanie-ust,3,7.html

http://www.tworzywa.pl/pl/324,326,326/326/strona1/art538.html

KOMENTARZE
Newsletter