Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Podsumowanie roku w anti-aging
 Podsumowanie roku w anti-aging
Dla naukowców, technologów, lekarzy oraz pozostałych osób związanych z branżą kosmetyczną rok 2014 był kolejnym okresem próby poznania złożonej fizjologii skóry. Pracownicy firm kosmetycznych oraz spece od medycyny estetycznej prześcigali się , by opracować i stworzyć składnik, kosmetyk, sposób na zatrzymanie czasu.

 

W styczniu zapoznaliśmy się z wpływem tlenku miedzi na poprawę wyglądu skóry. Naukowcy z Izraela wysunęli hipotezę, że spanie na tkaninach zawierających włókna nasycone tlenkiem miedzi ma pozytywny wpływ na skórę. Czterotygodniowe badania prowadzone równolegle metodą podwójnie ślepej próby zostały przeprowadzone na grupie 57 ochotników będących w wieku od 40 do 60 lat. Badane osoby używały poszewek na poduszki, które zawierały tlenek miedzi (0, 4%) oraz poszewek nie zawierających tlenku. Rezultatem badania była redukcja zmarszczek, kurzych łapek oraz ogólna poprawa wyglądu zarówno w drugim jak i czwartym tygodniu obserwacji  wpływu miedzi obecnej w poszewkach na poduszki.

Firma Mibelle Biochemistry przedstawiła w lutym nowy składnik aktywny pochodzący z alg, które są w stanie rozwijać się na lodowcach i w klimacie wiecznego śniegu. Snow Algae Powder  wydłuża życie komórek skóry. Na poziomie komórkowym dochodzi do aktywacji dwóch kluczowych czynników szlaku restrykcji kalorii- genu długowieczności Klotho i AMP-activated kinase (AMPK), jako „czujnika energii”, które razem prowadzą do poprawy obrony komórkowej, odporności na stres oksydacyjny i detoksykacji. W rezultacie w skórze wznawiana jest produkcja kolagenu oraz wyraźnemu odmłodzeniu ulega struktura granicy skórno-naskórkowej. W związku z tym: bariera skóry jest wzmocniona, skóra wydaje się świeża, oczyszczona, a plamy starcze są mniej widoczne. Śnieżna alga aktywuje procesy, w których bezpośredni udział biorą proteiny młodości. Odmładza i chroni skórę na poziomie komórkowym poprzez aktywność naśladującą ograniczenie kalorii.

Badanie zrealizowane przez markę EKIA we współpracy z szefem departamentu dermatologicznego szpitala  uniwersyteckiego we  w francuskim Besancon  pozwoliło na stworzenie modelu różnych stopni dojrzałości skóry na podstawie oceny takich parametrów jak elastyczność, położenie zmarszczek czy plamy pigmentacyjne. W marcu przedstawili  bilans poznawczy realizowany przez  lekarzy dermatologów celem zidentyfikowania oznak  starzenia się (zmarszczki, zwiotczenie, plamy itd.) . Odkrycie pozwoliło zidentyfikować trzy stopnie dojrzałości. ”Zachowany typ skóry dojrzałej ”, o dobrym kapitale genetycznym, charakteryzuje się stosunkowo małą ilością oznak starzenia się.  ”Osłabioną skórę dojrzałą” cechuje osłabienie biologicznych mechanizmów obronnych, ma tendencję do pojawiania się oznak starzenia się, zwiększoną suchość, ziemisty kolor, pogorszoną teksturę skóry i traci gęstość. ”Skóra dojrzała z niedoborem”  wskazuje na liczne niedobory objawiające się  zwiotczeniem skóry, zmarszczkami nad górnymi wargami i na policzkach, występowaniem plam pigmentacyjnych.

W kwietniu naukowcy z Salk Institute for Biological Studies in La Jolla, California, USA ujawnili mechanizm aktywacji alternatywnej drogi wydłużania telomerów (ALT). Odkryli, że wyczerpanie się białek opiekuńczych histonów ASF1a i ASF1b w ludzkich komórkach prowadzi do uruchomienia szlaku ALT zarówno w komórkach pierwotnych jak i nowotworowych, przy jednoczesnym tłumieniu działania telomerazy. Takie badania są również nadzieją dla kosmetologów. Być może dzięki inżynierii genetycznej uda się zahamować procesy starzenia się skóry.

Majową propozycją substancji o działaniu przeciwstarzeniowym był kwas  y-aminomasłowy (GABA). Gabacare BL98T otrzymywany jest metodą biotechnologiczną, w wyniku fermentacji bakterii Lactobacillus i procesów biotransformacji. Oddziałuje on na receptory GABA komórek skóry, aktywując je. Ważną zaletą kwasu γ-aminomasłowego jest to, że dostarczony z zewnątrz łatwo wnika w naskórek. Dzięki temu szybko i skutecznie rozluźnia mięśnie, redukując zmarszczki mimiczne. W efekcie po jego zaaplikowaniu skóra wygląda młodziej i świeżej.

W czerwcu zapoznaliśmy się z wynikami badań dr Iwony Jabłońskiej i prof. Wojciecha Mielickiego. Celem pracy naukowców była ocena zmian gładkości skóry w zależności od stężenia we krwi DHEAS (siarczan dehydroepiandrosteronu, hormon sterydowy produkowany przez nadnercza) mogącego mieć wpływ na różnice wyglądu cery w poszczególnych grupach wiekowych w przebiegu cyklu miesiączkowego. Stwierdzono, że wahania stężenia hormonu we krwi powodują zmiany w gładkości cery. Poszerzenie wiedzy o znajomość DHEAS i jego wpływu na gładkość cery jest cenne w zawodzie kosmetologa. Pozwala trafnie wnioskować o stanie skóry oraz zaburzeniach hormonalnych mogących mieć odzwierciedlenie w innych reakcjach organizmu.

Jednym z czynników niezwykle istotnych w dbaniu o kondycję skóry od strony genetycznej są tzw. proteiny młodości. W lipcu pojawił się nowy produkt marki Codif Recherche&Natur. Współdziała aktywnie z tymi właśnie strukturami, wykazuje efekt anti-aging. Preparat Lakesis  działa na skórę we wczesnym jak i późnym stadium starzenia, co potwierdziły badania in vitro (na fibroblastach i modelu skóry 3D) oraz in vivo (testy kliniczne). Ponad 2/3 badanych osób zaobserwowało poprawę kondycji skóry oraz wygładzenie owalu twarzy.

W sierpniu poznaliśmy właściwości substancji Galactoarabinan (GA) polisacharydu zbudowanego z jednostek cukrowych: galaktozy i arabinozy. GA jest głównym składnikiem pozyskiwanym z modrzewia. Ze względu na bogate właściwości pielęgnacyjne jest cenną substancją aktywną w kosmetykach anti-aging oraz preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Badania z zastosowaniem polisacharydu GA wykazują redukcję zmarszczek o 19%. Zmarszczki zostają wygładzone, poprawia się sprężystość i elastyczność skóry,

Dyplomowana dermatolog Zoe Draelos w oparciu o najnowsze badania naukowe, ujawniła we wrześniu przyczynę starzenia się skóry. Jest nim spadek glikanów znajdujących się na powierzchni komórek skóry, zaś antidotum to kremy glikanowe. Zadaniem glikanowych kremów jest dostarczanie cukrów lub przekształcanie obecnych w taki sposób, by starsze komórki skóry mogły zachować się jak nowe, młodsze. W praktyce taka sytuacja mogłaby doprowadzić do zwiększenia produkcji kolagenu oraz przyspieszenia regeneracji oparzeń i skaleczeń.

Rewolucja w medycynie estetycznej przypadła na październik. W Korei Południowej naukowcy opracowali nici PDO, czyli syntetyczne włókna charakteryzujące się jednolitą powierzchnią. Technika zabiegu z wykorzystaniem PDO polega na wszczepianiu pod skórę rozpuszczalnych nitek, które następnie w procesie wchłaniania stopniowo stymulują syntezę fibroblastów, kolagenu oraz angiogenezę. Dzięki temu skóra zostaje wygładzona i rozświetlona. Nowe oraz obecne zmarszczki znikają, owal twarzy zyskuje jędrne kształty, a w końcowym efekcie dochodzi do liftingu skóry. Nowoczesna technika stymuluje naturalne funkcje skóry, produkcję nowego kolagenu, syntezy elastyny oraz naturalnego kwasu hialuronowego.

W listopadzie firma BASF przedstawiła najnowsze odkrycie – dwa składniki aktywne, które odmładzają skórę i są idealne dla preparatów anti-aging. Pierwszy z nich to Epigenist uzyskany z grochu Bambara oraz LOX-AGE, substancja z liści cykorii, która stymuluje odbudowę uszkodzonej skóry. Jak pokazują wyniki badań, stosowanie obu  tych substancji poprawia żywotność komórek, naskórek staje się grubszy i poprawia się jego struktura, zwiększa się również proliferacja komórek. Skóra jest wzmocniona i nawilżona, jej powierzchnia  wygładzona, a zmarszczki są wyraźnie zredukowane.

Najnowsze, grudniowe doniesienia naukowe zapoznały nas z kalifornijskimi badaniami dotyczącymi użycia ibuprofenu jako środka anti-aging. Opublikowane w PLoS Genetics 18 grudnia informacje naukowców wykazały, że regularne dawki ibuprofenu przedłużają żywotność drożdży, robaków i muszek owocowych. Popularny związek NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) stosowany jest w łagodnych bólach, zmniejsza gorączkę oraz likwiduje stan zapalny. Dr Brian Kennedy, dyrektor Buck Institute jest jednym z naukowców badających nowe właściwości znanego ibuprofenu. Badania z udziałem stosunkowo bezpiecznej substancji, mogą okazać się kluczem w poszukiwaniach leku anti-aging.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
Newsletter