Podologia jest nie wątpliwie nieznaną dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą.
Co to jest podologia?
Podologia jest nową dziedziną związaną z medycyną zajmującą się specjalistyczną pielęgnacją stóp. Podolog bada, diagnozuje i przeprowadza specjalistyczne zabieg związane ze zmianami patologicznymi nóg. Posiada wiedzę z zakresu dermatologii, ortopedii, diebetologii, angiologii i anatomii. Dzięki połączeniu tej wiedzy i praktycznych umiejętności uzyskuje kwalifikacje do pielęgnacji stóp u chorych z wieloma zmianami. Jego świadomość dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy w gabinecie pozwala na zapewnienie najlepszej opieki klientom.
Kilku cennych i kompetentnych informacji udzieli nam dyplomowany podolog -Pani Magdalena Hafezi-Chojnacka oraz specjalista do spraw podologii -Pani Adriana Miniatorska z Centrum Podologicznego w Łodzi.
M.J.: Dlaczego w Polsce podologia jest dziedziną mało znaną?
M.H-Ch: Ponieważ w Polskim społeczeństwie występuje brak świadomości problemu stóp oraz na temat tego kim jest podolog oraz czym się zajmuje. Prowadzi to do niedoboru wiedzy w naszym społeczeństwie na temat podologii.
M.J:Czy w Polsce wiele osób zajmuje się podologią?
A.M: Obecnie w Polsce podologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem, natomiast jeżeli chodzi o podologów to oprócz naszego gabinetu tak naprawdę nie istnieją ponieważ brak szkół uczących w tym kierunku. W Polsce można jedynie ukończyć studia licencjackie na kierunku kosmetologia ze specjalnością podologia oraz skorzystać z kursów podologicznych. Jest to jednak jedynie namiastka prawdziwego wykształcenia podologicznego.
M.J:Czy podologia cieszy się zainteresowaniem klientów?
A.M.:Podologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów, natomiast jest jeszcze wielu ludzi, którzy nie maja pojęcia o podologii i o tym, że wyszkoleni w tej dziedzinie fachowcy mogą ulżyć im w ich cierpieniu.
M.J: Czy ważny jest rozwój tej dziedziny?
M.H-Ch: Oczywiście! Należy dążyć do zwiększania świadomości społecznej na temat zawodu zajmującego się fachową profilaktyką, pomocą oraz poradnictwem w zakresie naszych stóp. Podologia to nauka niosąca pomoc oraz ulgę dla naszych stóp, a przecież gdyby nie one nie moglibyśmy biegać, tańczyć oraz skakać. To one niosą nas przez całe życie.
Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach t.j.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.
M.J.:Kto najczęściej korzysta z zabiegów?
A.M: Przede wszystkim osoby potrzebujące pomocy, odczuwające ból związany ze stopami. Mamy pacjentów borykających się z różnymi problemami, każdy z nich ma inne problemy związane z deformacjami stóp np. modzele, odciski, nadmierne rogowacenie, pekąjace pięty, różnymi infekcjami grzybiczymi i wirusowymi oraz halluxami czy wrastającymi paznokciami. Ponadto udzielamy pomocy pacjentom z grupy ryzyka np. z syndromem stopy cukrzycowej. Nie mniej jednak wszystkich łączy jedno dolegliwości i bóle stopy, którym z chęcią niesiemy ulgę.
M.J:Jak często trzeba takie zabiegi powtarzać?
A.M:Częstotliwość zabiegów zależna jest od predyspozycji osobniczej danej osoby oraz od rodzaju dolegliwości, jednak najczęściej zaleca się wizyty co 4-5 tygodni.
M.J:Jaki jest koszt takich zabiegów?
A.M: Koszt zabiegów również jest zróżnicowany, zależy od czasu trwania zabiegu oraz zużycia materiału. Są zabiegi kształtujące się w granicach 50zł oraz w wyższych cenach od 80-100 złotych.
M.J: Czy w Polsce są szkoły, które kształcą podologów? Czy są to szkoły płatne?
M.H-Ch: Niestety brak takich szkół, gdyby były, mielibyśmy bazę podologów w Polsce. W naszym kraju aktualnie istnieje tylko możliwość nabycia tytułu specjalisty ds. podologii.
Podologia w Niemczech
W Niemczech zawód podologa istnieje od 2002 roku. Specjalizacja ta wykształciła się z zawodu pedicurzysty po wielu latach walk i dyskusji w szkołach podologicznych, na forach lekarskich, ubezpieczeniowych i wśród pacjentów.
Najbardziej o ustanowienie zawodu walczyli sami pedicurzyści, którzy widzieli, jak straszne konsekwencje mogą mieć nieprawidłowo czy niehigienicznie wykonywane zabiegi: wrastające paznokcie, infekcje, odciski podpaznokciowe i w wale paznokciowym, grzybice, niegojące się rany, do amputacji włącznie.
Zawód powołano do życia ustawą z 01.01.2002 i od tej pory tytułu podologa mogą używać tylko te osoby, którzy ukończyły dwuletnie, dzienne studium podologiczne i zdały egzamin przed państwową komisją.
M.J: Dlaczego podologia w Niemczech rozwija się tak prężnie, w przeciwieństwie do Polski?
M.H-Ch.:Większa świadomość ludzi, tego jak ważna jest profilaktyka i zdrowe stopy oraz ile korzyści niesie ze sobą korzystanie z usług podologicznych.
Podolog - zawód z przyszłością
Pracując jako wykwalifikowani podolodzy możecie stać się Państwo partnerami lekarzy w leczeniu chorób stóp u pacjentów. Szczególnie chorzy z grupy wysokiego ryzyka, np. z cukrzycą lub ze schorzeniami naczyń krwionośnych, wymagają od podologa znajomości specyficznych zagadnień medycznych.
M.J:Czy często do zakładu zgłaszają się osoby z cukrzycą (stopa cukrzycowa) bądź ze schorzeniami naczyń krwionośnych?
A.M: Bardzo często. W naszym gabinecie większość pacjentów to osoby z problemami naczyniowymi oraz cukrzycą.
M.J: W jakim przedziale wiekowym pacjenci odwiedzają gabinety najczęściej?
A.M.: Są to osoby w różnym przedziale wiekowym, nasz najmłodszy pacjent ma 18 tygodni a najstarszy 101 lat.
Jako specjaliści w dziedzinie opieki nad problemami stóp u diabetyków mogą Państwo współpracować m.in. z diabetologami, ortopedami, dermatologami, angiologami i chirurgami.
Każdy podolog ma możliwość podjęcia samodzielnej pracy w dziedzinie pielęgnacji stóp w swoim własnym gabinecie. Inwestycja w swoją przyszłość oraz klienci, którzy będą cenić oferowane przez Państwa świadczenia, stanowią najlepszą przesłankę do zawodowego usamodzielnienia się.
Zapotrzebowanie na zawód podologa jest bardzo wysokie, a zainteresowanie nim stale wzrasta. Większa dbałość klientów o zdrowie stóp i wiedza o możliwościach podologa sprawia, że coraz więcej osób poszukuje gabinetów kosmetycznych z tą specjalizacją.
M.J:Czy uważa Pani, iż zabiegi w gabinetach podologicznych powinny być sponsorowane przez NFZ dla osób chorych przewlekle na cukrzyce?
A.M.:Oczywiście dla diabetyków i nie tylko, również mających problem z innej przyczyny.
M.J:Czy zwiększyłoby to zainteresowanie tą dziedziną?
A.M.:Myślę, że tak. Wiele osób potrzebuje fachowej pomocy podologicznej niestety wielu się nią nie interesuje ze względu na brak inicjatywy uświadamiania Polskiego społeczeństwa ze strony Państwa.
Szczególną opieką podologa powinny być objęte osoby dotknięte cukrzycą. Ich liczba stale wzrasta, a co za tym idzie, wzrasta też liczba chorób stóp u diabetyków. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), obecnie na świecie żyje 171 mln osób z cukrzycą, a do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć ponad dwukrotnie. Ponad 2 mln Polaków cierpi na tę chorobę, a nadwagę i otyłość, które są czynnikami ryzyka cukrzycy typu II, stwierdza się u ponad połowy naszych rodaków. Doświadczony podolog zajmujący się specjalistyczną pielęgnacją stóp będzie coraz częściej poszukiwany przez diabetyków.
Zakres pracy podologa:
- diagnostyka zmian patologicznych stóp
- pielęgnacja klasyczna
- pielęgnacja specjalistyczna (usuwanie odcisków i modzeli)
- udzielanie pacjentom wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp i nóg
- pobieranie materiałów do badań mykologicznych
- korekta wrastających paznokci - alternatywa dla zabiegów chirurgicznych
- indywidualne dobieranie ortez
- dezynfekcja i sterylizacja narzędzi
- edukacja diabetyków w zakresie pielęgnacji stóp
- pomoc w doborze preparatów i akcesoriów do profilaktyki stopy cukrzycowej
M.J:Czy uważa Pani, że większe uświadamianie pacjentów co do Państwa możliwości mogłoby wpłynąć na ich wizyty w zakładach podologicznych?
M.H-Ch: Jak najbardziej tak, to oczywiste. Wiele osób potrzebuje naszej pomocy ale brakuje im wiedzy na nasz temat.
M.J: Czy lekarze współpracuja z podologami, zwłaszcza w zakresie chorób przewlekłych?
A.M.: Tak, my sami mamy kilku lekarzy, którzy z nami współpracują.
M.J:Czy słyszała Pani by lekarze proponowali pacjentom wizyty w gabinetach podologicznych?
A.M:Obecnie coraz częściej przychodzą do nas klienci z polecenia lekarzy, cieszy nas to ponieważ świadczy to o zwiększonej świadomości wśród społeczeństwa o zawodzie oraz funkcji jaką pełni podolog.
Serdecznie dziękuję za rozmowę.
Red. Magdalena Jóźwicka
KOMENTARZE