Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Peelingi chemiczne – mała cząsteczka, ogromne możliwości
Peelingi chemiczne – mała cząsteczka, ogromne możliwości
Mianem peelingów chemicznych określa się całą gamę substancji chemicznych, które po aplikacji na skórę, reagują z jej powierzchniowymi warstwami, przez co dochodzi do ich złuszczania. Proces ten może zachodzić na drodze kilku różnych mechanizmów. W przypadku kosmetycznych peelingów chemicznych, efekt złuszczenia najczęściej wywołuje się poprzez rozluźnienie połączeń międzykomórkowych pomiędzy komórkami najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka (warstwy rogowej), a cementem międzykomórkowym. Zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych górują nad innymi zabiegami kosmetycznymi, ponieważ zaaplikowany na skórę kwas działa nie tylko na jej powierzchni, ale również wnika w jej głąb, gdzie pobudza szereg mechanizmów.

Ogromne możliwości tych małych chemicznie cząsteczek polegają na tym, że w zależności od rodzaju wybranego do zabiegu kwasu i jego stężenia, indukuje się różne mechanizmy zachodzące w skórze, przez co można uzyskać zróżnicowane efekty terapeutyczne:
• złuszczanie martwych komórek naskórka,
• wygładzenie skóry,
• regeneracja skóry,
• skuteczne wnikanie substancji aktywnych kosmetyków do skóry,
• rozjaśnianie przebarwień posłonecznych i pozapalnych,
• stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny (efekt przeciwstarzeniowy),
• spłycanie zmarszczek,
• regulowanie wydzielania sebum,
• spłycanie blizn potrądzikowych.


Moc peelingu chemicznego zależy od rodzaju dobranego do zabiegu kwasu, ale również od jego stężenia i pH. Im wyższe stężenie kwasu i niższe jego pH, tym większa moc kwasu, co ma wpływ na osiągane efekty terapeutyczne.

Większość kwasów uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego zabiegów z ich wykorzystaniem nie wykonuje się w miesiącach letnich, a po każdym zabiegu obowiązuje bezwzględna ochrona skóry kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.


Złote standardy
Na rynku istnieje wiele peelingów chemicznych, najbardziej popularnymi są kwas: glikolowy i migdałowy (należące do grupy α-hydroksykwasów), kwas pirogronowy (α-ketokwas), kwas salicylowy (β-hydroksykwas) i kwas retinowy. Każdy z nich jest wykorzystywany dla innego rodzaju skóry, jednak w nowoczesnych peelingach wykorzystuje się również mieszaniny tych kwasów w celu podniesienia efektywności zabiegów. Niektóre z tych kwasów są złotym standardem w przypadku poszczególnych niedoskonałości skóry.


Kwas glikolowy – jeden z najpopularniej wykorzystywanych w kosmetyce kwasów. Jest rozpuszczalny w wodzie, a jego cząsteczka jest niewielka, dzięki czemu dobrze penetruje do warstwy podstawnej naskórka, gdzie stymuluje podziały komórkowe, odnowę komórkową oraz syntezę i wydzielanie kolagenu, a także elastyny przez fibroblasty. Poza działaniem złuszczającym, posiada aktywność silnie nawilżającą i rozjaśniającą przebarwienia. Jest głównym składnikiem peelingów o działaniu przeciwstarzeniowym.


Kwas migdałowy – jego cząsteczka jest większa niż kwasu glikolowego, jest on również słabo rozpuszczalny w wodzie, przez co słabo wnika do skóry. Działa powierzchownie, nie wykazuje działania drażniącego, przez co może być wykorzystywany w wyższych stężeniach. Kwas ten może być stosowany cały rok, ponieważ nie uwrażliwia skóry na promieniowanie UV. Jest wykorzystywany jako peeling całoroczny, głównie dla skór tłustych i trądzikowych.

Kwas pirogronowy – jest to kwas bardzo dobrze rozpuszczalny w tłuszczach. Szybko penetruje przez naskórek. Jest złotym standardem w przypadku skór tłustych i trądzikowych, ponieważ poza działaniem złuszczającym (pożądanym w przypadku pogrubiałej skóry tłustej) wykazuje działanie sebostatyczne i antybakteryjne. Posiada działanie drażniące.

Kwas salicylowy – posiada małą cząsteczkę i jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, co więcej ułatwia przenikanie innych substancji aktywnych do wnętrza skóry. Posiada również aktywność bakteriostatyczną, dzięki czemu jest wykorzystywany głównie jako peeling dla skór tłustych i trądzikowych.

Kwas retinowy – jest to pochodna witaminy A, bardzo dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, z łatwością penetruje przez naskórek, gdzie rozjaśnia przebarwienia, a w warstwie podstawnej stymuluje podziały komórkowe i syntezę kolagenu. Skutkuje to poprawą napięcia skóry i spłyceniem zmarszczek.


Powierzchowne peelingi chemiczne są jednymi ze skuteczniejszych, nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych. I chociaż wykonywanie ich wymaga wiedzy i umiejętności, to pojawiające się po serii zabiegów efekty udowadniają, że w tych małych cząsteczkach drzemią ogromne możliwości.

 

 

 

KOMENTARZE
Newsletter