Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Palma sabalowa w zwalczaniu łysienia androgenowego
26.02.2013

Palma Sabalowa (Serenoa repens, ang.-am. saw palmetto) rosnąca w Ameryce Północnej i należąca do rodziny arekowatych (palm) używana była w leczeniu zaburzeń układu moczowo-płciowego przez rdzennych Amerykanów. Obecnie w Europie ekstrakt z jagód palmy sabalowej jest powszechnie stosowany w problemach łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jego działanie polega na hamowaniu konwersji testosteronu w dihydrotestosteron (DHT) – jego aktywną postać. DHT w nadmiarze nie tylko powoduje przerost prostaty ale także jest zabójczy dla włosów u mężczyzn jak i kobiet. Saw Palmetto, zatem jest potencjalnym terapeutykiem w zakresie łysienia androgenowego dotykającego obie płci. Oprócz aplikacji doustnej w postaci tabletek warto się przyjrzeć dużo mniej inwazyjnej, nie wpływającej na gospodarkę hormonalną całego organizmu, aplikacji bezpośrednio na skórę głowy czyli w postaci szamponu, odżywki lub ekstraktu do smarowania skóry głowy.

DHT a łysienie

Nadmierne wypadanie włosów może być wywołane wieloma czynnikami środowiskowymi jak nieodpowiednia dieta, drażniące kosmetyki oraz stres. Jednak za ok. 95% przypadków łysienia odpowiadają hormony. Do tej grupy należy najczęściej spotykane łysienie androgenowe inaczej typu męskiego, za które odpowiedzialne są androgeny.  Najgroźniejszy dla włosów jest dihydrotestosteron (DHT) czyli silniejsza, aktywniejsza pochodna testosteronu. W gruczołach łojowych znajduje się enzym 5-alfa-reduktaza konwertujący testosteron w niepożądany w tym przypadku DHT. Z badań wynika, że to nie bezpośrednio wysoki poziom testosteronu jest przyczyną wypadania włosów, a właśnie wysoki poziom DHT. Hormon ten powoduje miniaturyzację mieszków włosowych co prowadzi do skrócenia czasu życia włosa i nieprawidłowej jego produkcji. Włosy stają się cieńsze, lżejsze i rosną krótsze aż osiągają postać typu vellus (meszek). Takie łysienie dotyka głównie mężczyzn rasy białej, a objawia się utratą włosów na czubku głowy i u nasady czoła. To schorzenie może dotyczyć także kobiet z zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub przy spadku hormonów żeńskich po okresie ciąży czy w czasie menopauzy. Najlepszym sposobem na zniwelowanie wpływu DHT na mieszki włosowe jest zahamowanie aktywności 5-alfa-reduktazy. Dostępnymi na rynku lekami mającymi takie właściwości są Dutasteryd i Finasteryd. Niestety, terapia ogólnoustrojowa w przypadku przerostu prostaty jak i łysienia ma stosunkowo dużo efektów ubocznych. Należą do nich bóle brzucha, problemy z erekcją u mężczyzn, czy ginekomastia.  Leki bazujące na wyciągu z palmy sabalowej wykazują mniejsze, choć w niektórych przypadkach uciążliwe efekty uboczne, na przykład zaburzenia żołądkowo - jelitowe. Nasuwa się wniosek, aby wykorzystać inhibitor enzymu 5-alfa-reduktazy bezpośrednio na skórę głowy. Wyciąg z palmy sabalowej wykazuje aktywność inhibitora reduktazy jak i również inne pozytywne właściwości. Choć jego skuteczność budzi wiele wątpliwości w środowisku naukowym to jego niepodważalną zaletą jest naturalne pochodzenie i bogaty w odżywcze tłuszcze skład.

Skuteczność i dostępność

Ekstrakt z palmy sabalowej otrzymuje się z owoców rośliny zawierających fitosterole takie jak beta-sitosterol, stigmasterol, lupenon i 24-metylocykloartenol. Jest rozpuszczalny w tłuszczu i alkoholu natomiast słabo rozpuszcza się w wodzie. Obecnie sprzedaje się go głównie w kapsułkach zalecanych mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego. Pozytywnym efektem dodatkowym może być zahamowanie łysienia. Jednak nie każda osoba łysiejąca cierpi na problemy z gruczołem krokowym, co więcej, u kobiet także występuje łysienie typu męskiego. Mimo to dostęp do produktów do włosów z wyciągiem z Saw palmetto jest ograniczony, a w Polsce prawie go nie ma. W aptekach nie znajdziemy żadnego szamponu ani odżywki z tym wyciągiem natomiast sam wyciąg przeznaczony do suplementacji diety jest bardzo popularny.

Wyniki badań naukowych nad działaniem Saw Palmetto wręcz kłócą się ze sobą. Niektóre kręgi naukowe wychwalają terapeutyczne właściwości rośliny, inne absolutnie je odrzucają argumentując, że jej działanie nie wywiera wpływu większego niz efekt placebo. Mimo tych sporów, wyciąg z Saw palmetto jest jednym z najpopularniejszych środków na przerost gruczołu krokowego. Działanie przeciw łysieniu opiera się na tym samym mechanizmie czyli hamowaniu 5 alfa reduktazy, dlatego może nieco dziwić zupełny brak w aptekach i sklepach zielarskich produktów do włosów zawierających wyciąg z palmy sabalowej. Owszem, można nabyć kilka takich preparatów produkowanych przez firmy zagraniczne drogą internetową, lecz często trzeba je sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych. Jest to problem zwłaszcza dla osób nie przyzwyczajonych do zakupów w Internecie, a należy zaznaczyć, że produkt jest kierowany głównie do osób dojrzałych i w podeszłym wieku. Cena także nie zachęca konsumentów do zakupu. Co więcej niemal nigdzie nie można nabyć szamponów czy odżywek tego typu przeznaczonych dla kobiet a jak wiadomo łysienie androgenowe dotyka także i płeć żeńską.

Zaufanie konsumentów do produktu buduje się poprzez jego stosowanie z pozytywnym skutkiem oraz przyzwyczajenie, a w tym przypadku jest to prawie zupełnie niemożliwe. Producenci środków do pielęgnacji włosów tracą okazję na wypromowanie być może skutecznego produktu, nie dając przy tym szansy konsumentom na wypróbowanie właściwości już dobrze przyjętego w innym sektorze wyciągu z tej rośliny. Można użyć sposobu „kombinacyjnego” czyli rozpuścić wyciąg w alkoholu i nanieść na skórę głowy lub nabyć gotowe produkty pochodzenia za dosyć wygórowaną cenę poprzez serwisy internetowe.

Co jest a czego brak

Obecne na rynku światowym nieliczne kosmetyki z wyciągiem z palmy sabalowej mają urozmaicone składy. Oprócz omawianego ekstraktu zawierają m.in. olejki i wyciągi roślinne, witaminy oraz proteiny. Wśród internautów zdobywają one pozytywne opinie, ale tak naprawdę nie wiadomo dokładnie jaki składnik ostatecznie wpływa na zahamowanie utraty włosów. Brakuje rzetelnych badań analizujących dokładny mechanizm i siłę działania na mieszki włosowe oraz poziom wchłaniania przez skórę składników ekstraktu.

Mimo sprzecznych opinii i krytycznego podejścia naukowców, w ciągu lat użytkowania preparatów z palmy sabalowej konsumenci nie zniechęcili się do korzystania z jej właściwości. Jest to znak dla firm kosmetycznych i laboratoriów dermatologicznych by także zacząć z nich korzystać.

Klaudia Majewska

 

Piśmiennictwo

http://www.biosila.pl/content/view/161/

http://wiki.answers.com/Q/Saw_palmetto_hair_loss

http://porostwlosow.pl/palma-sabalowa-a-lysienie.html

http://www.leczymy-lysienie.pl/lysienie.html

http://www.medicalnewstoday.com/articles/68082.php

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter