Owocnia i łupina nasienna owocu zawierają do 98% wszystkich flawonolignanów, które znajdują się w niełupce. Flawonolignany to związki zaliczane do flawonoidów. W Silybummarianum są one określane jako sylimaryna. Niełupki ostropestu zawierają od 2 do 3% tego standaryzowanego ekstraktu. Do sylimaryny zalicza się:
- sylibinę - stanowi od 50 do 60% ekstraktu,
- izosylibinę - stanowi do 5% ekstraktu,
- sylikrystynę - stanowi do 20% ekstraktu,
- sylidianinę - stanowi ok. 15% ekstraktu.
Z ekstraktu tej rośliny wykonuje się preparaty, które stosowane są w leczeniu schorzeń wątroby. Dla kosmetologii ważny jest olej pozyskiwany z tej rośliny, a konkretniej kwasy tłuszczowe wchodzące w jego skład. Olej powstający przy przerobie technologicznym ostropestu traktuje się jako odpad i przeznacza do produkcji biopaliw. Z wytłoków natomiast pozyskuje się sylimarynę.
Część sylimaryny podczas przerobu technologicznego przechodzi do frakcji oleju, z tego względu nie może być on używany jako olej spożywczy. Oprócz sylimaryny w skład oleju wchodzą wielonienasycone kwasy tłuszczowe o 18 - 22 atomów węgla. Uformowany w ten sposób przez naturę olej może stanowić część składową kosmetyków. Taki komponent stanowi swoistą pułapkę dla wolnych rodników.
Preparaty kosmetyczne z olejem ostropestu zawierają do 1% sylimaryny. Działanie antyoksydacyjne takich preparatów jest ważne przy uszkodzeniach skóry spowodowanych promieniowaniem UVB oraz przy objawach starzenia się skóry. Związki chemiczne sylimaryny stymulują proliferację keratynocytów, produkcję kolagenu typu I i elastyny. Świadczy to o typowym działaniu anti - aging. Doświadczenia na modelach zwierzęcych udowodniły działanie fotoprotekcyjne i działanie hamujące fotokarcynogenezęsylimaryny. Ekstrakt ostropestu wykazał również funkcje łagodzące przy kontaktowym zapaleniu skóry. Maści z sylimaryną przyspieszają gojenie ran, a kremy z substancjami aktywnymi ostropestu dają efekty przy leczeniu rumienia skórnego. Redukcja zaczerwienia w tym schorzeniu spowodowana była polepszeniem homeostazy skóry i poprawą mikrocyrkulacji w jej naczyniach krwionośnych. Kompleks flawonolignanów stosowany w kremach ma potencjalne działanie wybielające, ponieważ obniża poziom melaniny w skórze, dodatkowo wykazuje również czynności przeciwzapalne. Efektem stosowania takich kremów jest rozjaśniona cera, która charakteryzuje się lepszymi zdolnościami regeneracyjnymi. W 2003 roku otrzymano frakcje hydrolizatów białek z owocu ostropestu, które wykazywały aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Sugeruje to wykorzystanie kolejnego odpadu poprodukcyjnego, jakim są białka, w przemyśle kosmetycznym, a mianowicie konserwanty w preparatch kosmetycznych można zastąpić frakcjami hydrolizatów białek ostropestu.
Składniki ostropestu można spotkać w takich preparatach kosmetycznych jak żele, kremy, płyny, emulsje i maski.
Magdalena Kolenda
KOMENTARZE