Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Osocze w służbie młodości, czyli nowoczesna medycyna anty- aging
W gabinetach medycyny estetycznej od kilku lat wykonywany jest zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym. Od wypełnienia typowymi wypełniaczami, jak kwas hialuronowy czy jad kiełbasiany różni się tym, że na efekt działania trzeba trochę poczekać. Spowodowane jest to mechanizmem działania płytek krwi, które stymulują procesy naprawcze skóry poprzez uwalnianie czynników wzrostu. Jak przebiega zabieg, czy jest bezpieczny oraz dla kogo jest przeznaczony?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (PRP, ang. Platelet Rich Plasma) to zabieg wykorzystujący krew pobraną z organizmu pacjenta, dzięki czemu jest w pełni autologiczny. Krew pełna po pobraniu jest odwirowywana w wirówce, gdzie uzyskuje się 3 warstwy, z których jedną stanowią płytki krwi.

 

Jak przebiega proces pozyskiwania osocza?

Krew pobierana jest z żyły odłokciowej, a jej ilość zależy od przeznaczenia (mezoterapia, wypełnienie, maska) i wynosi od 7 do 23 ml. Wykorzystuje się zestaw z igłą motylkową umożliwiający pobór próżniowy. Następnie krew umieszcza się w probówce z żelem separującym czerwone krwinki od osocza bogatopłykowego i poddaje wirowaniu. Osocze podlega 2-4 krotnemu zagęszczeniu. Przed zabiegiem skórę znieczula się kremem EMLA. PRP można wstrzykiwać do skóry liniowo wzdłuż zmarszczki, lub standardową metodą mezoterapii igłowej.

 Rys. 1 Rozdział krwi po wirowaniu na 3 warstwy, w której jedną stanowi osocze.

 

Mechanizm działania anty-aging osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe poza płytkami krwi zawierającymi ponad 30 czynników wzrostu składa się także z leukocytów. Wypełnienie zmarszczek polega na stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli nie są wprowadzane wypełniacze z zewnątrz.

Spełnia ono szereg funkcji w organizmie, a podane w iniekcjach do skóry pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu typu 3 i 4 i elastyny. Uwalniane w większości z trombocytów czynniki wzrostu i mediatory stymulują komórki skóry do wzrostu i proliferacji. Płytki krwi mają zdolność do wydzielania dodatkowych ilości czynników wzrostu przez okres 7 dni. Prowadzi to do wzrostu elastyczności, jędrności i gęstości skóry, a także widocznego spłycenia zmarszczek. PRP odgrywa również rolę w angiogenezie, indukuje apoptozę, hamuje procesy zapalne przyciągając neutrofile, hamuje wzrost nowotworów oraz pobudza komórki macierzyste do dalszych podziałów i różnicowania się.

 

Jak często wykonuje się zabieg?

Zabieg może być wykonywany na twarz, szyję i dekolt. Mezoterapię początkowo należy wykonać 2-4 razy w odstępach 2- tygodniowych, później częstotliwość zmniejsza się do 1-2 razów w roku.

Stosując PRP jako wypełniacz zaleca się 2 zabiegi co 3 tygodnie. Aby przyspieszyć proces gojenia się skóry po zabiegach medycyny estetycznej, takich jak terapia laserem frakcyjnym, czy peelingi zaleca się zastosowanie maski z PRP.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo, iż osocze bogatopłytkowe jest biokompatybilne i nie wywołuje alergii istnieje klika przeciwwskazań do wykonywania zabiegu. Są to: małopłytkowość krytyczna, zespoły dysfunkcji płytek, posocznica, niedobór fibrynogenu, terapia antykoagulacyjna, przewlekłe schorzenia wątroby, ostre i przewlekłe zakażenia, przyjmowanie aspiryny.

 

Źródła

Surowiak P. Mezoterapia versus osocze bogatopłytkowe. Acad.Aesthet.Anti-Aging Med. 2011 nr 2

Kosmetologia Estetyczna, 2/2/2013

KOMENTARZE
Newsletter