Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Osiem zastosowań hydrolatu w atomizerze
Osiem zastosowań hydrolatu w atomizerze

Kosmetyki naturalne już na dobre zagościły w drogeriach i wydaje się, że zostaną z nami na dłużej. Na rynku pojawiło się wiele nowych produktów, z którymi konsumenci nie zawsze są zaznajomieni. Hydrolaty, inaczej wody kwiatowe, to właśnie taka kategoria – mają duży potencjał pielęgnacyjny, ale trzeba wiedzieć, jak ich używać. Uzyskuje się je zwykle w procesie destylacji, np. jako proces uboczny pozyskiwania olejków eterycznych. Do fazy wodnej przedostaje się sporo substancji aktywnych, głównie antyoksydantów oraz część substancji zapachowych i małe ilości olejków eterycznych. Ich właściwości zależą głównie od surowca wyjściowego, którym zwykle są kwiaty lub zioła. Poniższa lista przedstawia 8 sposobów użycia hydrolatu.

 

Mgiełka odświeżająca

Wody kwiatowe są zwykle bardzo przyjemne w użyciu – mają delikatny zapach, który może kojarzyć się z łąką, plantacją lawendy czy ziołowym naparem. Spryskanie twarzy, dekoltu i ciała jest niezwykle odświeżające i relaksujące. Latem polecany jest szczególnie chłodzący hydrolat miętowy, zimą można poprawić sobie nastrój otulającą wodą lawednową czy chabrową. 

Tonik

Wiele hydrolatów może świetnie zastąpić tonik w codziennej pielęgnacji. Większość z nich ma lekko kwaśne pH, dzięki czemu nadaje skórze fizjologiczny odczyn. Tutaj szczególnie dobrym wyborem jest hydrolat różany, który w roztworach zachowuje się jak bufor, utrzymując lekko kwaśne pH. Dodatkowo, w zależności od surowca, wody kwiatowe wykazują właściwości łagodzące, kojące, antybakteryjne, przeciwstarzeniowe czy wzmacniające naczynia krwionośne. 

Zamiast przecierać twarz nasączonym wacikiem, można delikatnie ją spryskać za pomocą butelki z atomizerem. Nawilżona w ten sposób skóra będzie świetnie wchłaniać substancje aktywne z kremu, a my unikniemy straty dużej ilości produktu, wchłoniętego w wacik i ograniczymy produkcję śmieci. 

Mgiełka do włosów

Lekko kwaśne pH to rownież zaleta w pielęgnacji włosów. W takim środowisku domykają się ich łuski. Spryskaj włosy wodą kwiatową po umyciu, a nadasz im gładkość i blask. Hydrolat rumiankowy nada piękny odcień jasnym włosom. 

Nawilżenie przed olejowaniem włosów

Olejowanie włosów stało się popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Odpowiednio dobrany olej aplikuje się na długość i końcówki włosów przed myciem i zostawia na min. 30 minut, aby uzyskać połysk i odpowiednie odżywienie. Można nakładać olej na suche włosy, jednak u wielu osób lepiej sprawdza się ich uprzednie zwilżenie. Również w tym zastosowaniu świetnie sprawdzi się hydrolat w butelce z rozpylaczem. 

Wstępny etap demakijażu

Spryskanie twarzy hydrolatem pomaga wstępnie rozpuścić tusz do rzęs czy podkład mineralny. Trwa to kilka sekund, a znacznie ułatwia zmycie kosmetyków płynem micelarnym czy mleczkiem. 

Ostateczny etap demakijażu

Jeśli po demakijażu na skórze pod oczami wciąż widać resztki tuszu do rzęs, wystarczy zmoczyć wacik czy patyczek kosmetyczny w hydrolacie i delikatnie przetrzeć. 

Baza maseczek

Wiele maseczek dostępnych jest na rynku w formie proszku. Jest to bardzo wygodne – dzięki temu można je dłużej przechowywać. Jednak przed użyciem trzeba nadać masce odpowiednią formę. Zamiast w wodzie, warto rozpuścić ją w hydrolacie. Maseczka nabierze dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych (w zależności od hydrolatu) oraz zyska piękny zapach. 

Zwilżanie maseczek z glinką

Maseczki bazujące na różnokolorowych glinkach świetnie oczyszczają i rewitalizują skórę, jednak mają tendencję do wysychania na twarzy. Nie jest to ani przyjemne, ani korzystne dla skóry – sucha glinka może absorbować z niej wilgoć, a składniki mineralne na sucho nie przenikają do skóry. Kiedy maseczka zaschnie, wystarczy delikatnie nawilżyć ją mgiełką z hydrolatu, dzięki czemu nie dopuścimy do zaschnięcia. 

Jak widać, hydrolaty są bardzo praktyczne i wszechstronne. Warto dobrać taki, który nie tylko odpowiednio zadba o naszą skórę, ale również wprowadzi nas w dobry nastrój i wywoła wspomnienie kwietnej łąki. 

 

Katarzyna McFarland, Ekspert Naukowy w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2020>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
31
1
2
Newsletter