Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Hydrolaty w kosmetyce – cenne źródło substancji bioaktywnych
Hydrolaty w kosmetyce – cenne źródło substancji bioaktywnych
Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe. Są to produkty uboczne powstałe w procesie otrzymywania olejków eterycznych. Skraplające się podczas tego procesu zawierają wiele cennych składników biologicznie aktywnych pochodzenia roślinnego. Dlatego tak chętnie stosowane są przez przemysł kosmetyczny oraz świadome naturalnej pielęgnacji kobiety.

 

 

Hydrolaty są całkowicie rozpuszczalne w wodzie, nie wymagają zatem zastosowania solubilizatora. Mają lekko kwaśne pH, które jest zbliżone do odczynu skóry. Wykazują działanie tonizujące i odświeżające. Ich zaletą jest to, iż mogą w zupełności lub częściowo zastąpić fazę wodną w formulacjach kosmetyków. Ponadto, wykazują dużo mniejszy potencjał drażniący w porównaniu z olejkami eterycznymi oraz mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Najbardziej popularne hydrolaty to między innymi:

 

Hydrolat różany

W szczególności polecany jest do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, dojrzałej. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Nadaje skórze elastyczności, wygładza ją i odżywia. Ponadto, chroni przed wolnymi rodnikami – jest antyoksydantem. Pielęgnuje także  delikatną skórę okolic oczu.

 

Hydrolat malinowy

Ciekawym hydrolatem jest hydrolat malinowy na bazie wody aloesowej. Połączenie cennych właściwości malin, które zawierają szereg witamin i mikroelementów oraz aloesu, który koi skórę, działa na nią bakteriobójczo i przeciwzapalnie – czyni hydrolat preparatem wskazanym do pielęgnacji każdego rodzaju cery.

 

Hydrolat pomarańczowy

Wykazuje działanie anti-aging ze względu na zdolność do pobudzania syntezy elastyny i kolagenu w skórze. Ponadto działa antyoksydacyjnie, nawilża i regeneruje skórę. Działa ochronnie, przeciwzapalnie i wygładzająco.

 

Hydrolat z werbeny

Ten z kolei hydrolat wykazuje działanie silnie antybakteryjne i przeciwzapalne. Matuje skórę, tonizuje ją i odświeża. Działa antyoksydacyjnie, a także łagodzi podrażnienia. Zalecany jest do stosowania dla skór tłustych, trądzikowych i mieszanych. Reguluje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu niedoskonałości.

 

Hydrolat miętowy

Wykazuje działanie tonizujące i odświeżające. Daje przyjemne uczucie chłodu, dzięki czemu chętnie jest stosowany w lato. Rozjaśnia i nawilża skórę.

 

Hydrolaty mogą być stosowane na różne sposoby. Jednym z nich jest stosowanie hydrolatów jako toniku do przywracania odpowiedniego pH skóry. W tym celu należy zwilżyć wacik wodą kwiatową i przetrzeć nim skórę po myciu twarzy. Do codziennego odświeżania skóry, można spryskiwać twarz w ciągu dnia niewielką ilość hydrolatu. Ponadto, wody kwiatowe są idealne jako półprodukt, na przykład do wymieszania z sypką glinką i zastosowaniu jako maskę na twarz.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter