Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Opalanie natryskowe może powodować raka?
25.06.2012

Opalanie natryskowe miało być zdrową alternatywą dla solarium i opalania naturalnego. Skóra szybko nabiera brązowego odcienia i to bez konieczności wystawiania jej na szkodliwe działanie promieniowania UV. Do grupy zwolenników tej metody z pewnością należą osoby, które z uwagi na znaczną liczbę przebarwień i znamion, nie mogą korzystać z innych sposób na przyciemnienie skóry. Ziarno niepewności co do bezpieczeństwa opalania natryskowego zasiały najnowsze doniesienia naukowe zza oceanu.

Wątpliwości, które się pojawiły, dotyczą głównego składnika preparatu używanego do opalania natryskowego – DHA, czyli dihydroksyacetonu. Związek ten obecny jest również w tradycyjnych kosmetykach samoopalających. Tym, co budzi niepokój, jest odmienna droga aplikacji substancji. Stosowana w formie sprayu przedostaje się do płuc i, według amerykańskich naukowców, może zaostrzać objawy astmy, odmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet prowadzić do rozwoju raka.

Dr Rey Panettieri z University of Pennsylvania, wypowiadając się dla stacji ABC News, mówił: „Płuca mają ogromną powierzchnię. Składnik ten z łatwością przedostaje się do komórek i do krwiobiegu. Nie jest udowodnione, że konsekwencje tego procesu nie są groźne”. Jak jednak uspokaja: „Problem ten prawdopodobnie w ogóle nie dotyczy osób, które korzystają z opalania natryskowego okazjonalnie, np. raz w miesiącu”.

Zagrożenie dostrzega również dr Lynn Goldman z The George Washington University: „Substancja może prowadzić do powstawania mutacji w DNA w żywych komórkach, co jest poważnym problemem i musi być dokładnie zbadane (...). Jestem bardzo zaniepokojony tym, że może to stwarzać zagrożenie rozwojem raka płuc”.

Doniesienia naukowców z pewnością nie pocieszają wielbicieli opalenizny, którym tak naprawdę pozostaje coraz mniej bezpiecznych sposobów jej uzyskania. Wydaje się, że obecnie najmniej ryzykowne jest stosowanie kremów samoopalających, które wprawdzie zawierają dihydroksyaceton, jednak nie wnika on do krwiobiegu, lecz wchodzi w reakcję z aminokwasami zawartymi w naskórku.

 

oprac. Małgorzata Przybyłowicz

 

 

Źródło: www.dailymail.co.uk

Zdjęcie: www.flickr.com/photos/evilerin/3792695572

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter