Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oligopeptydy alternatywą dla jadu kiełbasianego
Oligopeptydy alternatywą dla jadu kiełbasianego
Podczas komunikowania się poprzez mowę i mimikę używamy około 60 mięśni. W miarę upływu czasu na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne, które mogą utrzymać się i pogłębić do trwałych zmarszczek na czole, wokół oczu i ust. Na ratunek przychodzą peptydy, stające się synonimem pielęgnacji skóry Anti-aging. Jakie są najczęściej stosowane peptydy, jak działają i dlaczego mamy płacić tak wiele za ich obecność w kosmetykach do pielęgnacji skóry?

 

Oligopeptydy posiadają tą samą strukturę chemiczną jak białka, jednak w odróżnieniu od niech są krótsze. Składają się z od 2 do 10 aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Tripeptyd zawiera trzy aminokwasy, tetrapeptyd cztery aminokwasy itd. Właściwości tych małocząsteczkowych peptydów zależą od kolejności połączonych ze sobą aminokwasów. Kolejność i skład aminokwasowy  oligopeptydu, będącego składnikiem aktywnym kosmetyku, jest tajemnicą producenta.

Oligopeptydy są aktywnymi cząsteczkami odpowiedzialnymi za przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami. Najczęściej są to tzw. peptydy biomimetyczne, czyli substancje naśladujące mechanizm działania i wywierające podobne rezultaty do ich naturalnie występujących analogów. Fizjologicznie gdy cząsteczka kolagenu rozpada się, tworzy specyficzne peptydy, sygnalizujące skórze, że został uszkodzony i należy zsyntetyzować jego nowe cząsteczki. Tak więc, miejscowe stosowanie peptydów jest formą wprowadzania skóry w błąd , tak by pobudzić ją do wzmożonej syntezy białka podporowego. Proces ten i korzyści płynące ze stosowania oligopeptydów nie są natychmiastowe. Satysfakcjonujące efekty otrzymuje się po ok 4-12 tygodni regularnego stosowania kosmetyku z prawidłowo dobranym stężeniem.

Innymi zaletami oligopeptydów jest łatwość przenikania do głębszych warstw skóry bez konieczności stosowania nośników, potrzeba zastosowania niewielkiej ilości w celu uzyskania odpowiedniego efektu oraz bardzo niski potencjał drażniący i alergizujący. Oligopeptydy są jedną z najważniejszych grup substancji aktywnych kosmetyków. Na rynku jest wiele peptydów, pełniących różne role w pielęgnacji. Niektóre peptydowe składniki występują jako połączenie więcej nic jednego oligopeptydu. Oto najczęściej spotykane oligopeptydy w kosmetykach:

  • Acetyl Glutamyl Heptapeptide-1 – SNAP-8 jest to jeden z najbardziej nowoczesnych form oligopeptydu wykorzystywanego w kosmetykach anti-aging. Składa się z ośmiu aminokwasów. Mechanizm działania tej cząsteczki polega na destabilizacji i zaburzeniu funkcji kompleksu SNARE, niezbędnego do uwolnienia przekaźnika nerwowego odpowiedzialnego za skurcz mięśnia. Modulacja skurczów mięśniowych ogranicza pojawianie się i redukuje głębokość zmarszczek, szczególnie wokół oczu i na czole, spowodowanych powtarzalnymi ruchami mimicznymi. SNAP-8 jest tańszą (lecz nie tanią) alternatywą dla jadu kiełbasianego, o mniejszym ryzyku wywołania działań niepożądanych. W celu uzyskania odpowiedniego efektu przeciwzmarszczkowego, stężenie SNAP-8 powinno wynosić od 3% do 10%. Na podstawie wyników pomiaru wartości redukcji zmarszczek , wykazano żeSNAP-8 jest o 30% bardziej efektywny niż heksapeptyd Argireline®.
  • Acetyl hexapeptide-3 – SNAP-6 (Argireline®) jest macierzystą formą oktapeptydu SNAP-8. Podobnie do SNAP-8 jest inhibitorem neurotransmiterów. Hamuje uwalnianie acetylocholiny, blokując informację o skurczu. Posiada właściwości regeneracyjne obejmujące naskórek i skórę właściwą. Wspomaga odnowę i regenerację skóry poprzez usprawnienie komunikacji międzykomórkowej. Stymuluje syntezę białek strukturalnych skróty czego efektem jest poprawa jędrności oraz spłycenie zmarszczek. Badania wykazały, że 1,5% stężenie SNAP-6 redukuje zmarszczki po 4 tygodniach stosowania.

  • Adenoxine- kompleks adenozyny, peptydów i magnezu. Adenozyna zawarta w kompleksie moduluje skurcze mięśni twarzy a magnez hamuje wnikanie do fibroblastów wapnia, który jest katalizatorem skurczów. Skutkiem tego zmarszczki zostają wygładzone a skóra nabiera sprężystości.

Innymi składnikami aktywnymi typu  modulującymi skurcze mięśni twarzy i w konsekwencji redukującymi zmarszczki mimiczne są:

Aminocontraxyl- oligopeptyd zbudowany z sześciu aminokwasów.

Biopeptox- zmniejsza częstotliwość skurczów mięsni.

Myoxinol- naturalny kompleks oligopeptydów otrzymywany z nasion okry (Hibiscus esculentus).

Hektapeptyd-10 -redukuje podrażnienia skóry oraz uodparnia ją na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Syn-Ake-Depeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate- syntetyczny peptyd zbudowany z trzech aminokwasów o budowie zbliżonej do składnika jadu żmii Tropidolaemus waglerii. Jest odwracalnym antagonistą mięśniowych receptorów nikotynowych dla acetylocholiny. Po przyłączeniu się do receptora, blokuje napływ jonów sodowych do komórki, uniemożliwiając jej skurcz mięśnia. Efektem stosowania substancji  jest wygładzenie zmarszczek mimicznych. Sugerowane stężenie w kosmetyku to 1-4%.

 

Tripeptyd-1 i Acetyl tetrapeptyd-5- mechanizm działania przeciwzmarszczkowego tych peptydów polega na przerywaniu reakcji glikacji degradacyjnej macierz komórkową. Reakcja glikacji polega na tworzeniu poprzecznych wiązań pomiędzy włóknami kolagenu i elastyny, prowadzących to twardnienia, utraty elastyczności skóry i tworzenia zmarszczek.

SYN®-COLL- Palmitoyl Tripeptide-5- jest opatentowanym tripeptydem połączonym z resztą kwasu palmitynowego. Jest tzw. peptydem sygnalowym. Posiada zdolność do stymulacji syntezy koagenu poprzez wiązanie się i aktywację  z czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost komórek- TGF-β. TGF-β jest kluczowym elementem w syntezie kolagenu. Ponadto SYN®-COLL chroni kolagen przezd degradacją poprzez hamowanie MMP Sugerowane stężenie w kosmetykach to 1-3%.

Źródła

 

Marcin Molski „Nowoczesna kosmetologia. Kosmetyki, zabiegi, suplementy” PWN, 2014

http://www.centerchem.com/Products/syn-coll/

http://www.cabines.pl/artykuly/index.php/29/peptydy

KOMENTARZE
Newsletter