Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co może podrażniać i wysuszać skórę po użyciu produktu do dezynfekcji i jak temu zapobiegać?
Co może podrażniać i wysuszać skórę po użyciu produktu do dezynfekcji i jak temu zapobiegać

Preparaty do dezynfekcji skóry, które ostatnio ze względu na skład są bardzo powszechnie stosowane, nie działają korzystnie na kondycję skóry. Skuteczny preparat o działaniu antybakteryjnym zawiera minimum 60% alkoholu etylowego lub izopropylowego. Dzięki temu wykazuje on skuteczne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Taki preparat zabija szerokie spektrum bakterii, wirusów i grzybów. Ten skład niestety powoduje uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego obecnego na skórze. Wykazuje on funkcje ochronne oraz zapobiega ucieczce wody ze skóry. Niestety warstewka ta jest uszkadzana przez  regularnie stosowane środki do dezynfekcji skóry. Ponadto, skóra staje się podrażniona i przesuszona. Naruszając jej prawidłową warstwę lipidową, powinno się regularnie stosować preparaty, które warstewkę te odbudowują. Kondycję skóry rąk pogarsza także częste ich mycie wodą z detergentami. Ponieważ skóra jest podrażniona i wysuszona, może być ona bardziej podatna na pojawianie się zakażeń bakteryjnych i innych. Powoduje to także bardzo duży dyskomfort.

 

Oleje roślinne

Aby wzmocnić barierę ochronną skóry, należy stosować coś, co będzie imitowało płaszcz ochronny, który naturalnie występuje na powierzchni skóry. Oleje naturalne świetnie sprawdzają się w tym celu. Niektóre z nich mają strukturę chemiczną bardzo zbliżoną do sebum ludzkiej skóry. Dzięki temu skutecznie odbudowują ją. Stosowanie olejów na skórę jest niezbędne, aby wytworzyć na jej powierzchni film, który będzie uniemożliwiał ucieczkę wody ze skóry.

 

Woski, masła, emolienty

Wosk pszczeli, carnauba, z borówki, z nasion żurawiny, masło shea, masło kakaowe, alkohol cetylowy, stearynian gliceryny i wiele, wiele innych – to cenne substancje, które pomagają zachować skórę w dobrym stanie. Są to składniki filmotwórcze, które również tworzą na skórze warstwę ochronną. Poza tym wpływają na regenerację i odżywienie skóry. Delikatna warstewka, która pozostaje na skórze po ich zastosowaniu, pozostawia skórę miękką i aksamitnie gładką w dotyku.

 

Skwalan

Skwalan otrzymywany jest z oliwy z oliwek lub z trzciny cukrowej. Jest to naturalny składnik pochodzący z frakcji olejowych. Jego jedwabista konsystencja poprawia właściwości użytkowe kosmetyku. Przyspieszone jest jego wchłanianie, a konsystencja staje się lżejsza i bardziej aksamitna. Jest to zarówno składnik funkcyjny wspomagający nadanie odpowiedniej konsystencji kosmetykowi, jak i składnik aktywny. Jest kompatybilny z sebum ludzkiej skóry. Po kilku dniach stosowania produktu ze skwalanem skóra powraca do swojego prawidłowego stanu. Pozwala na zregenerowanie, odżywienie i intensywne nawilżenie skóry.

 

Biofermenty 

Wyjałowiona środkami dezynfekcyjnymi skóra potrzebuje odbudowy jej prawidłowego mikrobiomu. Pozwala to na przywrócenie jej prawidłowych funkcji ochronnych. Biofermenty tworzą na powierzchni skóry film ochronny. Otrzymywane są dzięki procesowi fermentacji z surowców naturalnych. Łagodzą podrażnienia, przywracają odpowiednie funkcje fizjologiczne skóry, obniżają stany zapalne i podrażnienia. Dają ukojenie przesuszonej i podrażnionej skórze. Pozostawiają ją miękką i gładką w dotyku.

 

Humektanty

Inna droga do nawilżania skóry to nawilżanie jej od wewnątrz. Do tego celu służą humektanty, czyli składniki, które wiążą wodę wewnątrz naskórka. Jest to ważne, ponieważ nawet świetnie zabezpieczona przed nadmierną utratą wody skóra nie będzie skutecznie nawilżona, gdy nie będzie miała odpowiedniej ilości wilgoci wewnątrz naskórka. Należy także pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób nawilżać skórę od środka, czyli dbać o odpowiednie nawodnienie od wewnątrz.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/korona-mycie-r%c4%85k-wirus-covid-19-5069862/

KOMENTARZE
Newsletter