Kiedy i gdzie można spotkać kleszcze?
Kleszcze występują na półkuli północnej w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Preferują ciepły i wilgotny klimat. Zamieszkują tereny łąk, zarośli, na pograniczu lasów liściastych. Ich aktywność związana jest z temperaturą otoczenia. W Polsce największą aktywność odnotowuje się na przełomie marca-kwietnia i trwa ona aż do listopada.
Metody ochrony przed kleszczami
Bez wątpienia najskuteczniejszą metodą uniknięcia pogryzienia przez kleszcze, a tym samym zakażenia chorobami, jest stronienie do terenów występowania kleszczy. Jeśli jednak z wielu względów jest to niemożliwe należy stosować środki ochrony.
Kleszcze rozpoznają swoje ofiary po temperaturze ciała, ale także po zapachu. Spadający kleszcz chwyta się skóry lub odzieży ofiary, a następnie szuka miejsca pokrytego cienką skórą, wilgotnego i dobrze ukrwionego. U ludzi są to najczęściej obszary pod kolanami, pachą, okolice karku oraz nasady włosów.
Metody zmniejszania ryzyka ukąszenia dzieli się na działanie środowiskowe i sposoby ochrony osobistej. W pierwszej grupie metod znaleźć można ograniczenie populacji zwierząt wolnożyjących, regularne, niskie koszenie trawy wokół domów, usuwanie zarośli.
Sposoby ochrony osobistej
Pomocny może okazać się odpowiedni ubiór – czyli noszenie jasnych ubrań dobrze osłaniających skórę. Cechą charakterystyczną odzieży powinny być długie rękawy z obcisłymi mankietami, spodnie o długich nogawkach i buty z wysokimi cholewkami wystającymi ponad poziom trawy.
Dodatkowo oprócz ubioru stosuje się repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. Preparaty te powinno się stosować na skórę lub ubranie zgodnie z zaleceniami producenta, który to podaje ilość i częstotliwość aplikacji. Do skutecznych środków chemicznych zalicza się DEET (N,N-dietylo-3-metylbenzamid) i permetrynę.
Alternatywa dla rynkowych repelentów
Alternatywą dla rynkowych produktów odstraszających kleszcze jest domowej produkcji płyn na bazie olejka z geranium. Płyn ten składa się z wody destylowanej (1/3 szlanki), 1 łyżki wódki, 40 kropli olejku eterycznego z geranium. Płynem tym można spryskać odzież, włosy i skórę. Przed zastosowaniem należy sprawdzić możliwość wystąpienia uczulenia na olejek z geranium. Można go stosować również u psów, nie należy jednak u kotów.
Skąd się bierze skuteczność olejku z geranium?
Olejek z geranium pachnie intensywnie kwiatowo-ziołowo, z nutą różaną. Nuta zapachowa środkowa jest bardzo trwała i to właśnie zapach odstrasza kleszcze i komary. Olejek może być zatem stosowany jako naturalny repelent, najlepiej w połączeniu z innymi olejkami o podobnych właściwościach, np. lawendowym.
KOMENTARZE