Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy statyny staną się antidotum na boreliozę?
Leki, które są standardowo przepisywane większości pacjentom, aby zwalczyć wysoki poziom cholesterolu być może wkrótce znajdą kolejne zastosowanie. Zespół badaczy stara się wykorzystać działanie statyn w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby z Lyme.

 

Borelioza to groźna choroba wielonarządowa będąca jedną z chorób odzwierzęcych (zoonoz) przenoszonych głównie przez kleszcze, ale nie tylko. Rzadziej źródłem zakażenia mogą być bąki, gzy, a nawet komary. Obecnie chorobę z Lyme rozumie się jako zespół różnych patogenów odkleszczowych (współinfekcji lub koinfekcji), które mogą jej towarzyszyć.

Niebezpieczne bakterie są przenoszone wraz ze śliną kleszczy z rodzaju Ixodes. W Polsce ze względu na coraz łagodniejsze zimy zagrożenie z roku na rok narasta.

Zespół naukowców z Teksasu odkrył, że statyny, zmniejszają ilość zakażeń u myszy karmionych tym lekiem (stosowanym najczęściej w celu obniżenia cholesterolu). Mechanizm działania statyn polega na tym, że hamują one aktywność jednego z enzymów niezbędnych do tworzenia ściany komórkowej patogenu, który jest odpowiedzialny za wywołanie choroby Borrelii burgdorferi. Oznacza to, że ta specyficzna klasa leków może znacząco zmniejszyć w przyszłości ilość niebezpiecznej bakterii. Badacze zaznaczają jednocześnie, że prace póki co mają charakter eksperymentalny, ale dają dużą nadzieję.

Rezerwuarem zarazków jest około 300 różnych gatunków ssaków (głównie gryzonie, ale też wolno żyjące jelenie, sarny czy wilki) oraz wiele ptaków. Kręgowce będące ofiarami kleszczy dostarczają nie tylko pożywienia, są też środkiem transportu, za pomocą którego pasożyty mogą się przemieszczać. Blokując liczbę żywych organizmów będących nosicielami choroby można zatrzymać transmisję choroby na człowieka. Rozwiązaniem mogłoby być na przykład dodawanie statyn do paszy dla zwierząt leśnych, bez szkody dla nich.  

Chociaż stosowanie statyn nie eliminuje całkowicie choroby z Lyme to ma potencjał drastycznie ograniczyć liczbę nowych przypadków zachorowań. Naukowcy z Teksasu pracują obecnie nad tym, by lepiej zrozumieć to, jak ewentualne modyfikacje struktury statyn wpłynęłyby na dalsze zmniejszenie przeżywalności patogenu.

Jak ustrzec się przed kleszczami? Wiosną i latem najlepiej nie wychodzić na spacer rano i późnym popołudniem w miejsca lekko wilgotne i obfitujące w roślinność, gdzie kleszcze są najbardziej aktywne. Należy odpowiednio się ubrać, zakrywając najbardziej narażone na kleszcze miejsca. Warto użyć odpowiedniego preparatu na ciało, który odstrasza kleszcze i komary, omijać krzaki i niskie zarośla. Po przyjściu do domu należy koniecznie obejrzeć całe ciało, czy w skórę nie wbił się kleszcz. 

 

Źródła

 

www.expressilustrowany.pl/lodz/a/kleszcze-2016-inwazja-kleszczy-jak-wyjac-kleszcza-jak-sie-chronic-przed-kleszczami,9888360/

http://laboratoria.net/artykul/15100.html

http://medicalxpress.com/news/2016-05-team-explores-method-lyme-disease.html

KOMENTARZE
Newsletter