Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olejek hydrofilowy w walce z zanieczyszczeniami skóry
Olejek hydrofilowy to kolejny krok w rozwoju kosmetyków przeznaczonych do mycia twarzy po metodzie olejowego oczyszczania twarzy. Przełomowa technologia nadała olejom właściwości myjące, bez negatywnego wpływu na produkcję wydzielanego sebum. Czy olejek hydrofilowy to idealny kosmetyk dla osób ze skórą wrażliwą i atopową?

 

 

Czym jest olejek hydrofilowy?

Olejek hydrofilowy to swoista nowość na polskim rynku kosmetycznym. Produkt ten jest popularny wśród kosmetyków azjatyckich. W swoim składzie zawiera cenne oleje roślinne oraz odpowiednio dobrany emulgator, który to nadaje mu właściwości hydrofilowe. Hydrofilowy – to znaczy wykazujący powinowactwo do wody – oznacza, że pomimo oleistej formy i hydrofobowego charakteru produkt ten miesza się z wodą i skutecznie zmywa zanieczyszczania obecne na skórze. Brak wody w składzie olejku pozwala na zachowanie długiej trwałości produktu i ograniczenia lub nawet wyeliminowania z jego składu konserwantów.

Na rynku dostępne są różne olejki hydrofilowe na bazie cennych olejów roślinnych, wśród nich olejek na bazie zimnotłoczonego olejowego maceratu z liści oczaru, o ziołowym zapachu i oczyszczających oraz antybakteryjnych właściwościach. Produkt ten dostarcza skórze substancji przeciwzapalnych, gojących i lekko ściągających. Kolejny kosmetyk to olejek myjący z zimnotłoczonym olejem słonecznikowym o właściwościach gojących, nawilżających, wzbogacony o witaminę E i ekstrakt z rozmarynu. Olejek myjący o działaniu dezynfekująco-odświeżającym uzyskano na bazie olejku eterycznego otrzymanego poprzez wytłoczenie na zimno skórek dojrzałych owoców pomarańczy. Produkt ten ma także właściwości antyoksydacyjne, łagodzące i przeciwzmarszczkowe. Olejkiem hydrofilowym o właściwościach nawilżających jest zimnotłoczony olejowy macerat z płatków róży stulistnej, o bardzo delikatnym zapachu, który dostarcza skórze witaminę E i flawonoidy – składniki wzmacniające naczynka krwionośne i łagodzące podrażnienia. Olejek ten jednocześnie myje i pielęgnuje delikatną, naczynkową skórę.

 

Cechy produktu

Olejek hydrofilowy nie podrażnia, nie szczypie w oczy, jest odpowiedni dla wszystkich typów cery, w tym tłustej. Może być mieszany z wodą – do wytworzenia piany lub aplikowany bezpośrednio na wacik do demakijażu. Nie zawiera alkoholu, silikonów, parabenów i barwników. Ze względu na naturalny skład mogą go stosować osoby ze skórą wrażliwą i atopową. Pozbawiony jest agresywnych detergentów i środków myjących. W przeciwieństwie do OCM nie jest zabiegiem czasochłonnym. Olejek hydrofilowy reguluje wydzielanie sebum i korzystnie wpływa na walkę z trądzikiem. Obecne na rynku preparaty prócz oczyszczania dodatkowo mogą pielęgnować skórę w zależności od jej potrzeb. Olejki hydrofilowe dostępne są w drogeriach i sklepach internetowych a ich koszt to średnio kilkanaście złotych za 150 ml.

 

Sposób użycia

Istnieją dwie metody używania olejków hydrofilowych, tj. metoda na sucho i na mokro. W pierwszej z nich na dłoń aplikuje się kilkanaście kropel oleju i  wmasowuje w twarz, następnie całość zmywa się wodą. Gdy zachodzi konieczność można użyć ściereczki z mikrofibry. Czynność mycia wodą powtarza się kilkakrotnie aż do dobrego oczyszczenia skóry. W metodzie na mokro zaaplikowany olejek na dłoń miesza się z wodą w celu wytworzenia mleczno-białej emulsji micelarnej a następnie myje nim twarz. Olejek hydrofilowy po wymieszaniu z wodą ze względu na brak detergentów nie pieni się! Powstała emulsja wiąże cząsteczki brudu i makijażu. Wszelkie zanieczyszczenia związane są przez micele i spłukiwane wodą. Wybór metody zależy wyłącznie od preferencji konsumenta.

Źródła

1. Olejek hydrofilowy dermosystem do demakijazu, dostępne online: 23.04.2018

https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/produkty/olejek-hydrofilowy-dermo-system-do-demakijazu,20374.

2. Olejek myjący oczarowy, dostępne online: 23.04.2018 http://www.biochemiaurody.com/sklep/olejekmyj-hamamelis.html.

3.Olejek hydrofilowy dlaczego warto?, dostępne online: 23.04.208, https://www.italianablog.pl/2017/08/olejki-hydrofilowe-dlaczego-warto/.

4. Olejek myjący płatki róży, dostępne online: 23.04.2018, http://www.biochemiaurody.com/sklep/olejekmyj-rosepetal.html.

 

 

KOMENTARZE
Newsletter