Pentaclethra macroloba – to drzewo z rodzaju Pentaclethra rosnące w wilgotnych tropikach. Osiąga do 30-35 m wysokości, a średnica jego pnia – ok. 130 cm. Kształt jego liści jest dwukrotnie złożony, spiralnie ułożony na łodydze. Posiada małe, fioletowe kwiatki (4-5 mm). Jest gatunkiem pionierskim i służy do zalesiania nowych terenów. Z nasion tego drzewa pozyskiwany jest olej pracaxi, który znalazł zastosowanie w kosmetyce.
Olej pracaxi – właściwości
Otrzymywany jest poprzez ekstrakcję z nasion. Olej pracaxi jest cieczą o zapachu orzecha w kolorze jasnożółtym, czasem przyjmującym barwę ciemnożółtą. Doskonale się wchłania, jest gładki w dotyku.
Bogaty jest w kwas oleinowy, linolowy i behenowy, które przyczyniają się do nawilżenia skóry. Kwas behenowy posiada właściwości silnie nabłyszczające. Jest w czołówce roślin, które posiadają tak dużą ilość kwasu behenowego – 19%, czyli aż 6 razy więcej niż olej arachidowy.
Olej pracaxi – zastosowanie
Olej pracaxi chroni przed rozdwajaniem się końcówek włosów, a także wspomaga odnowę zniszczonych łusek włosa. Dodatkowo wspomaga ich regenerację. Olej pracaxi jest naturalnym zamiennikiem syntetycznych odżywek do włosów.
Olej ten znajduje również zastosowanie w pielęgnacji skóry. Pomaga w redukcji przebarwień, a także blizn. Polecany jest dla osób borykających się z trądzikiem ze względu na posiadane właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Korzystać z niego mogą także osoby z suchą czy normalną skórą. Sprawdza się też w leczeniu rozstępów.
Olejek pracaxi wykorzystywany jest głównie w pielęgnacji skóry głowy. Zmniejsza objawy podrażnienia skóry, regeneruje naskórek, a także wzmacnia mieszki włosowe. Hamuje wypadanie włosów oraz chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Polecany jest osobom z problemami z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy, bowiem świetnie reguluje pracę gruczołów łojowych.
Stosowanie
Olej pracaxi można aplikować bezpośrednio na skórę twarzy i ciała, jak również można go łączyć z innymi olejami. Może być stosowany jako olejek do masażu ciała. Sprawdza się jako surowiec dodawany do maseczek do włosów czy pomadek do ust.
KOMENTARZE