Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej z czarnuszki – wsparcie w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry
Olej z czarnuszki – wsparcie w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła, na którą nie poznano leku uśmierzającego jej objawy. Chorzy zmagają się ze swędzeniem, czerwonymi liszajami oraz strupami. Z pomocą przychodzi olej z czarnuszki, który posiada unikalne właściwości lecznicze w przypadku osób, które cierpią na AZS.

 

 

 

Skład oleju z czarnuszki

Olej z czarnego kminu (potocznie nazywany olejem z czarnuszki siewnej lub egipskiej) zyskuje popularność w metodach leczenia wielu chorób, m.in. pomaga w zmaganiach z atopowym zapaleniem skóry. Czarnuszka nie przez przypadek nazywana jest też potocznie „złotem faraonów”.

Zdolności lecznicze zyskuje dzięki swojemu składowi. Substancje obecne w oleju z czarnuszki, na które warto zwrócić uwagę, to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Stwierdzono, że 59% zawartych w nim kwasów tłuszczowych należy do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 3% to rzadko występujący w przyrodzie kwas eikozadienowy) i 24% do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość nasyconych kwasów wynosi ok. 30%. Potwierdzono, iż nasiona bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolowy (50-60%), oleinowy (20%) i eikozadienowy (3%). Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych (kwasu palmitynowego i stearynowego) wynosi ok. 30%. Głównym związkiem steroidowym jest α-sitosterol, który stanowi odpowiednio 44% i 54% steroli, oraz stigmasterol, którego zawartość w nasionach waha się w zakresie od 6,57% do 20,92% sumy steroli. Obecne są również tokoferole i biopierwiastki: Fe, Ca, Zn, P, Cu. W skład oleju z czarnuszki wchodzą olejki eteryczne: tymochinon (30-48%), tymohydrochinon, ditymochinon, p-cymen (7-15%), karwakrol (6-12%), 4-terpineol (2-7%), t-anetol (1-4%), α-pinen i tymol. Potwierdzona została także obecność innych składników olejku eterycznego, takich jak karwon, limonen i cytronelol.

 

Właściwości oleju z czarnuszki

Olej ten wykazuje bardzo dużo pozytywnych działań na organizm człowieka, m.in. właściwości:

* przeciwnowotworowe;

* wspomagające;

* przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze;

* przeciwutleniające;

* przeciwzapalne;

* poprawiające kondycję skóry, przede wszystkim suchej, atopowej i dojrzałej;

* opóźniające proces powstawania zmarszczek;

* szczególnie polecane do skóry alergicznej, ponieważ łagodzi stany zapalne;

* polecane przy różnego rodzaju chorobach skórnych, np. atopowym zapaleniu skóry, trądziku, grzybicy czy zapaleniach;

* łagodzące i ochronne;

* zmiękczające i wygładzające skórę;

* nawilżające i wzmacniające przesuszone oraz zniszczone włosy,

* łagodzące podrażnienia, również te wywołane nadmierną ekspozycją na słońce;

* regenerujące (może być stosowany do masażu, który rozluźni spięte mięśnie i będzie działał przeciwbólowo).

 

Olej z czarnuszki w walce z AZS

Olej z czarnuszki polecany jest głównie dla skóry suchej, wrażliwej, podrażnionej oraz w stanach zapalnych. W badaniach klinicznych udowodniono pozytywny wpływ tego oleju w leczeniu chorób alergicznych. Stosowanie oleju z czarnuszki jest bezpieczną alternatywą standardowego leczenia zwłaszcza lżejszych przypadków alergii, astmy, a także innych rodzajów uczuleń. Do tej pory nie poznano innego surowca zielarskiego o tak silnym przeciwalergicznym działaniu i skuteczności w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Aktywność przeciwzapalna oleju z czarnuszki została potwierdzona w badaniach in vivo w modelu zwierzęcym. Po wstrzyknięciu przez badaczy induktora zapalenia, dawka doustna oleju wynosiła 500 mg/kg i potwierdzono, że olej był w stanie osłabić powstający stan zapalny. W większości badań na zwierzętach podawane dawki oleju z nasion czarnuszki (zwykle >500 mg/kg masy ciała) były wielokrotnie wyższe niż te ogólnie zalecane do stosowania w przypadku ludzi i wykorzystywane w przedstawionych badaniach. Stwierdzono, że nie ma jednak dowodów na uszkodzenie komórek wątrobowych. Potwierdzone zostało, że olej z czarnuszki jest idealnym elementem terapii przy atopowym zapaleniu skóry (stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie). Oprócz doskonałych właściwości poprawy jakości skóry dobrze wpływa na układ trawienny i poprawę pracy jelit.

Autorka: Aleksandra Mularz, stażystka portalu Biotechnologia.pl

Źródła

1. Zbigniew Janeczko, „Nigellasativa L. plant with the pleiotropicfeatures”, Katedra i Zakład Farmakognozji, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Kraków.

2. Ulrich Kalus, Axel Pruss, Jaromir Bystron, Moric Jurecka, Alice Smekalova, Johannes Josef Lichius, „Effect of Nigellasativa (Black Seed) on Subjective Feeling in Patients with Allergic Diseases, Institute of Pharmacobiology, Halle, Germany.

3. Dariusz Maciej Pisklak, Łukasz Szeleszczuk, „Examination of stability of linseed oil and Nigella Sativa oil”, Zakład Chemii Fizycznej, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa.
 

KOMENTARZE
Newsletter