Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odpowiedź Provital Group na trend anti-pollution – cz. 2
Kosmetyki o działaniu anti-pollution są w obecnym czasie i porze roku popularne. Każdego dnia jesteśmy narażeni na destrukcyjne działanie metali ciężkich, gazów i pyłów obecnych w powietrzu, którym oddychamy. Nie tylko nasze płuca i skóra cierpi. Na zanieczyszczenia narażone są także nasze włosy – je również powinniśmy chronić przed szkodliwym powietrzem miejskim.

 

 

Jak wiele czynników może powodować zniszczenie struktury włosa….

Włos zbudowany jest z kilku warstw. Jego zewnętrzna warstwa, czyli osłonka, tworzy płaszcz ochronny dla jego włókna. Jest to warstwa ochronna, która uniemożliwia penetrację niekorzystnych czynników chemicznych i biologicznych w strukturę włosa. Chroni go zatem przed uszkodzeniami oraz kontroluje wchłanianie i uwalnianie wody z włosa. Jednak niekorzystne czynniki fizyczne i chemiczne, takie jak narażenie na wysoką temperaturę, farbowanie, rozjaśnianie, promienie słoneczne powodują osłabienie kondycji osłonki. Długotrwałe narażenie włosa na zanieczyszczenia środowiskowe wpływają na kumulację ich we wnętrzu włosa. Na skutek tego pogarsza się wygląd włosów, stają się one słabsze, suche, kruche. Tracą zdrowy wygląd, przestają być błyszczące. Szkodliwe czynniki zewnętrze wpływają niekorzystnie głównie na połysk włosów. Lipidy obecne w osłonce włosa ulegają degradacji, przez co zniszczeniu ulega ochronna warstwa włosa. Łuski tworzące osłonkę uchylają się, włos zatem staje się bardziej podatny na wpływ wody i substancji uszkadzających włosy. Zwiększenie przepuszczalności włosa, a zarazem wzrost wchłaniającej się do struktury włosa wody powoduje rozrywanie wiązań wodorowych we włosach, przez co tracą ich obecny kształt i nieestetycznie puszą się. Destrukcyjny wpływ wysokiej temperatury na strukturę włosa polega na tym, że pod jej wpływem, tlen aktywuje się do reaktywnych form tlenu, które rozkładają białka strukturalne włosów. Promieniowanie UV wpływa także niekorzystnie na obecność melaniny w głębszych warstwach włosa. W wyniku uszkodzenia osłonki włosa, promieniowanie wpływa na rozkład melaniny. Skutkiem tego jest zmiana barwy włosów w wyniku długotrwałego narażenia na słońce. Reasumując, osłonka włosa jest dość ważną warstwą, a wiele czynników zewnętrznych uszkadza ją, co powoduje pogorszenie właściwości włosa.

 

Keracyn w odpowiedzi na ochronę struktury włosa przed zanieczyszczeniami miejskimi

Keracyn w składzie zawiera ekstrakt z karczocha. Jest to roślina, której składniki aktywne głównie tkwią w liścicach, które także często wykorzystuje się w kuchni. Najlepsze są liście z pierwszego roku rozwoju. Liście karczocha utrzymują kohezję łusek osłonki, dzięki czemu zewnętrzna warstwa włosa jest zachowana, a wewnętrzna jest lepiej chroniona. Liście karczocha bogate są w szereg składników aktywnych takich jak: kwasy fenolowe i pochodne kwasu hydroksycynamonowego: cynaryna, kwas chlorogenowy, kwas neochlorogenowy i kryptochlorogenowy, kwas kofeinowy; flawonoidy: cynarozyd, cynarotorzyd, luteolina, heterozydy luteolu (7-glukozyl, 7-genkobiozyl, 7-ramnozyl, 4’-glukozyl) i apigenolu; kwasy organiczne: jabłkowy, mlekowy, cytrynowy i fumarowy. Składniki te mają silne działanie antyoksydacyjne i budulcowe.

– Keracyn to składnik aktywny z karczocha, dedykowany pielęgnacji włosów. Dzięki zawartości polifenoli działa silnie przeciwutleniająco i zwalcza wolne rodniki – badania potwierdziły ograniczenie ich aktywności nawet o 90%. Oprócz tego, Keracyn chroni włos przed oddziaływaniem promieni UV, zabezpieczając zarówno jego składniki strukturalne (keratyna, lipidy), jak również połysk włosów –opowiada Marcin Siekierski, Technical and Sales Manager w Provital Group.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter