Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wątroba – akcja regeneracja!
Wątroba – akcja regeneracja!
Wątroba słynie ze swoich nadzwyczajnych zdolności regeneracyjnych. Jest to narząd, który nawet w przypadku dużego wyniszczenia może odzyskać całkowitą sprawność. Warto dbać o swoją wątrobę i zamiast ją leczyć, nie dopuszczać do uszkodzenia, ponieważ niektóre zachowania mogą spowodować nieodwracalne zmiany w jej budowie.

 

Codziennie dostarczamy do organizmu wiele toksyn. Dla wątroby również każdy lek jest substancją obcą i stara się ona go jak najszybciej zmetabolizować i usunąć. A co kiedy podaż ksenobiotyku przewyższa jej możliwości „przerobowe”? Wówczas może przydać się pomoc.

 

Szczególnie groźne dla wątroby są doustne hormony (antykoncepcja) antybiotyki szerokozakresowe, cytostatyki oraz paracetamol. Na szczęście na rynku  istnieje wiele środków wspomagających regenerację tego cennego narządu. Wśród nich wymienić należy ostropest plamisty, karczoch, ornitynę, mniszka lekarskiego, fosfolipidy soji, argininę, kwas tiazolidynokarboksylowy oraz mniszek lekarski.

 

Pierwszy z wymienionych, czyli ostropest, zawiera w sobie substancję zwaną sylimaryną. Zwiększa ona produkcję białka niezbędnego do regeneracji wątroby, działa żółciotwórczo, przeciwzapalnie i odtruwająco. Uważa się, że sylimaryna stabilizuje i uszczelnienia błony komórkowe, co utrudnia przenikanie substancji toksycznych do wnętrza hepatocytów. Ostropest znajduje więc zastosowanie w toksycznym uszkodzeniu wątroby, leczeniu wspomagającym przy przewlekłych stanach zapalnych, marskości wątroby, a także po jej uszkodzeniach spowodowanych czynnikami toksycznymi, np. alkoholem czy lekami. Nie zaleca się stosowania preparatów zawierających ekstrakt z ostropestu u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci poniżej 12. roku życia.  

 

Mniszek lekarski, może trochę zapomniany, powoli powraca do łask. Nie posiada efektów ubocznych nawet przy stosowaniu długotrwałym. Obecnie najwięcej preparatów z mniszkiem występuje w postaci herbatek do picia. Ponadto ziele i korzeń wykazuje działanie żółciopędne, rozkurczające oraz  przeciwzapalne.

 

Karczoch wykazuje działanie ochronne na komórki hepatocytów. Najbardziej cenionym składnikiem jest w tym przypadku cynaryna. Może wspomagać regenerację i usprawnić działanie narządu, ponadto wspiera produkcję żółci, która odgrywa kluczową rolę w procesach trawienia i przyswajaniu pożywienia. Niektóre badania wykazują, że karczoch może obniżać poziom trójglicerydów w organizmie i złego cholesterolu co skutecznie przeciwdziała miażdżycy.

 

Kwas tiazolidynokarboksylowy w ustroju przekształca się do aminowkasu cysteiny, korzystnego dla procesów odtruwania i regeneracji wątroby. W Polsce jest on nadal dostępny na receptę i pomimo jego dowiedzionej  skuteczności, cena czasem potrafi odstraszyć pacjenta.

 

Ornityna występuje w większości kompleksowych preparatów wspomagających funkcjonowanie wątroby. Aminokwas ten wzmaga usuwanie amoniaku z organizmu przez zwiększenie syntezy mocznika w cyklu mocznikowym w wątrobie. Przyspiesza wątrobowe i mózgowe procesy odtruwania, korzystnie wpływając na przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów w organizmie oraz działa regenerująco na uszkodzone hepatocyty.

 

Do najbardziej popularnych i skutecznych leków wspomagających pracę wątroby i regenerujących jej komórki należą niewątpliwie fosfolipidy sojowe. We wszystkich schorzeniach wątroby dochodzi do tworzenia się ubytków fosfolipidowych w obrębie błon komórkowych. Ich uzupełnienie jest więc bardzo ważne. Dostarczone z zewnątrz do ustroju wbudowują się w błony komórkowe i cytoplazmatyczne komórek uszkodzonych przez czynniki toksyczne przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie. Uzupełnienie tych ubytków obniża ponadto wrażliwość hepatocytów na kolejne czynniki uszkadzające.

 

Preparatów jest więc całe mnóstwo. Bardzo istotna jest również dieta. Warto zastosować tę lekkostrawną. Unikać pokarmów tłustych, wysoko przetworzonych oraz używek. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć oraz po prostu... zaoszczędzić.

 

 

 

KOMENTARZE
Newsletter