Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mówiąc o trendzie anti-pollution, należałoby zacząć od tego, skąd się on wywodzi. Otóż liczba mieszkańców dużych miast wzrasta, co za tym idzie wzrasta także ilość samochodów i bloków mieszkalnych. Na skutek tego zwiększa się ilość szkodliwych gazów pochodzących ze spalin samochodowych, z ogrzewania mieszkań, z fabryk czy też z dymu tytoniowego.

 

 

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza nie jest zdrowe dla naszej skóry, a ta w dzisiejszych czasach narażona jest na bezpośrednie działanie między innymi metali ciężkich, tlenku węgla, tlenku azotu. To zaś powoduje przyspieszone starzenie się skóry, utratę blasku, odwodnienie skóry, powstawanie nienaturalnych plam na skórze, a także wzmożone wydzielanie sebum.

Coraz większa świadomość na temat szkodliwości zanieczyszczeń powietrza różnego pochodzenia spowodowała zapotrzebowanie na tworzenie preparatów chroniących skórę przed ich destrukcyjnym wpływem. Ich zadaniem jest odbudowa bariery naskórkowej, dzięki czemu przenikanie toksycznych cząsteczek jest zminimalizowane oraz redukowany jest wpływ promieniowania UV.

Naprzeciw trendom oraz potrzebom przemysłu kosmetycznego wychodzi Provital Group – hiszpańska firma produkująca wysokiej jakości surowce dedykowane formulacjom  kosmetycznym. – Provital Group to hiszpański producent naturalnych składników aktywnych do kosmetyków. Obecny na rynku blisko 40 lat, od początku swej działalności skupia się na surowcach pochodzenia naturalnego, oferując pełną gamę roślinnych substancji czynnych i ekstraktów, także certyfikowanych jako ekologiczne. Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie innowacyjnych produktów, potwierdzone m.in. nagrodami za innowacyjność czy renomą, jaką firma cieszy się wśród producentów kosmetyków, połączone jest z jej zaangażowaniem społecznym i szacunkiem dla środowiska – opowiada Marcin Siekierski, Technical and Sales Manager.

 

PRONALEN BIO-PROTECT – surowiec precyzyjnie ukierunkowany o skutecznym działaniu

Stworzonym przez Provital Group surowcem chroniącym przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska jest PRONALEN BIO-PROTECT. Kompleks składników aktywnych działa niczym bariera ochronna przeciwko metalom ciężkim oraz pyłom zawieszonym w powietrzu o rozmiarach mniejszych niż 2,5 mikrometra, tak zwane PM 2.5. Zanieczyszczenia te są bardzo groźne, ponieważ przez niewielkie rozmiary, cząstki mogą pokonywać duże odległości oraz większa jest ich penetracja i akumulacja między innymi w porach skóry. Surowiec chroni też błony komórkowe oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne. A to wszystko przez zawartość naturalnych ekstraktów, takich jak: ekstrakt z żeń-szenia, jabłka, brzoskwini, pszenicy i jęczmienia. Z ziaren zbóż wydobyty jest cenny składnik będący kwasem fitowym, który ma zdolność do tworzenia stabilnych kompleksów z metalami, unieszkodliwiając je. Ekstrakty z owoców bogate w pektyny wykazują działanie ochronne na błony komórkowe uniemożliwiając kontakt z metalami ciężkimi. Wyciąg z żeń-szenia, który zawiera duże ilości ginsenozydów ma silne działanie dezaktywujące wolne rodniki. Kompleks surowców został poddany zarówno testom in vitro, jak in vivo.

 

Wyniki badań in vitro

Badania na modelach z liposomami wykazały ograniczenie lipoperoksydacji o 40% oraz wywoływanie efektu ochronnego na błony komórkowe. Kolejny test in vitro z wykorzystaniem kultur fibroblastów skóry twarzy wykazał  wzrost żywotności komórek oraz działanie ochronne kompleksu PRONALEN BIO-PROTECT przed negatywnym wpływem kadmu, ołowiu, rtęci i cynku. Określono także ilość ATP na keratynocytach w obecności dymu tytoniowego oraz spalin samochodowych. Wyniki tych badań wskazały na praktycznie dwukrotny wzrost poziomu ATP w komórkach dzięki kompleksowi PRONALEN BIO-PROTECT. A ponieważ gazy powodują zaburzenia metabolizmu komórek, jasno wynika, że kompleks PRONALEN BIO-PROTECT chroni komórki przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy i spaliny samochodowe.

 

Wyniki badań in vivo

Bardzo ciekawe okazały się wyniki badań przeprowadzone na probantkach. Otóż doświadczenie zostało wykonane w chińskim mieście Wuhan, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki. W badaniu wzięło udział 20 kobiet od 35 do 65 lat, które przez okres 28 dni na połowę twarzy aplikowały preparat z zawartością 3% PRONALEN BIO-PROTECT, natomiast na drugą połowę twarzy aplikowały preparat placebo. Okazało się, że po tym czasie blask skóry, na którą aplikowany był kosmetyk z opisywanym kompleksem poprawił się o 0,23 jednostki, natomiast w obszarach z przebarwieniami – o 0,58 jednostek. Ponadto udowodniono, że PRONALEN BIO-PROTECT redukuje powierzchnię skóry pokrytą przebarwieniami o 27,4% względem placebo oraz obniża żółtość skóry do 5,2%. Dodatkowo, obniża nadmierną produkcję sebum o 12,5%.

– BIO-PROTECT to połączenie soku jabłkowego, soku brzoskwiniowego, żeń-szenia oraz pszenicy i jęczmienia, zapewniające kompleksowe działanie anti-pollution. Pektyny z owoców chronią komórki przed oddziaływaniem cząstek zanieczyszczeń, ginsenozydy z żeń-szenia dają efekt antyoksydacyjny, a kwas fitowy ze zbóż chelatuje metale. W badaniach in vitro potwierdzono działanie ochronne kompleksu przed wpływem metali ciężkich, spalin samochodowych oraz dymu tytoniowego. Badania in vivo przeprowadzono z kolei w ekstremalnie zanieczyszczonym mieście Wuhan w Chinach – zbadano wpływ między innymi na przebarwienia, koloryt i tłustość skóry. W przypadku włosów BIO-PROTECT chroni przed wnikaniem cząstek pyłu PM 2.5 do włosów – podsumowuje Siekierski.

KOMENTARZE
Newsletter