Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nutrikosmetyki – działanie kosmetyku od wewnątrz
Nutrikosmetyki – działanie kosmetyku od wewnątrz
Nutrikosmetyki są suplementami diety, które pozwalają uzupełnić niedobory składników odżywczych zapewniających dobrą kondycję włosów, skóry czy paznokci. Działają od wewnątrz, dzięki czemu mają przewagę nad kremami stosowanymi na skórę, co ogranicza ich zdolność dotarcia do skóry właściwej. Nieprawidłowe odżywianie prowadzące do niedoborów witamin można szybko zauważyć na skórze, włosach czy paznokciach. Poszarzała cera, łamiące się i wypadające włosy czy kruche paznokcie – to tylko kilka przykładów niedoboru witamin w organizmie.

 

W praktyce trudno dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, bo codzienny nadmiar pracy, stres, a także prędkość życia sprawiają, że monotonna dieta okazuje się niewystarczająca, by zaspokoić wymagania organizmu. Brzmi znajomo? Z pewnością tak. Dlatego powinniśmy wspomóc organizm, przyjmując preparaty, które zawierają składniki uzupełniające niedobór substancji odżywczych. Należy pamiętać, iż nutrikosmetyków nie stosujemy jako substytutu zdrowej, zróżnicowanej diety. Ich skuteczność często przewyższa działanie kosmetyków tradycyjnych aplikowanych na skórę. Powinny stosować je osoby, które pomimo stosowania zdrowej diety nie uzyskują oczekiwanych efektów. Nutrikosmetyki posiadają działanie pielęgnacyjno-lecznicze.

Nutrikosmetyki na załączonej ulotce posiadają opis działania, skład oraz dawkowanie, dzięki czemu można dobrać idealny produkt do potrzeb w danym momencie. Zapotrzebowanie na mikroelementy zwiększa się wraz z wiekiem, a także narażeniem na niekorzystny wpływ środowiska czy długotrwały wpływ stresu na organizm.

Jak się okazuje, producenci nutrikosmetyków nie zapominają też o naszych pupilach, bowiem dostępne są również preparaty na poprawę kondycji sierści dla psów. Posiadają działanie podobne do preparatów dla ludzi.

 

Składniki nutrikosmetyków

W zależności od przeznaczenia nutrikosmetyków ich skład różni się od siebie. Kosmetyki te są bogate w witaminy oraz minerały, które są potrzebne naszej skórze. W ich składzie najczęściej znajdziemy witaminy A, B, C, E oraz minerały: krzem, wapń, selen, cynk, miedź oraz magnez. Nutrikosmetyki występują w formie kapsułek, tabletek oraz drażetek.

 

Wyróżniamy nutrikosmetyki wspomagające:

- skórę i paznokcie,

- włosy,

- walkę z cellulitem,

- walkę ze starzeniem się.

 

Brak efektów?

Na efekty stosowania nutrikosmetyków należy poczekać minimum kilka tygodni od rozpoczęcia suplementacji. Nutrikosmetyki należy stosować jako wspomaganie zdrowego trybu życia. Jeśli nadal po kilku miesiącach nie zauważysz zmniejszenia wypadania włosów czy łamania się paznokci, skonsultuj się z lekarzem, bo prawdopodobnie przyczyną jest choroba, a nie niedobór mikro- i makroelementów.

 

Składniki nutrikosmetyków wspomagające kondycję włosów, skóry i paznokci

Najczęściej stosowanym preparatem na włosy jest skrzyp polny (łac. Equisetum arvense). Łodygi skrzypu są cennym źródłem minerałów, a mianowicie krzemu. To dzięki niemu włosy są mocne i pełne blasku. Dodatkowo można w nim znaleźć sole potasu, wapnia czy fosforu. Inną grupą substancji obecnych w skrzypie są flawonoidy dostarczające wiele dobroczynnych korzyści dla skóry i włosów. Mają zdolność neutralizacji wolnych rodników, chroniąc skórę przed starzeniem, a także wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegają pojawianiu się pajączków na skórze. Zawarte w skrzypie fenolokwasy posiadają właściwości bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Garbniki wykazują właściwości ściągające, zaś karotenoidy chronią przed utlenianiem. Skrzyp ze względu na swe liczne właściwości wpływa korzystnie na włosy, skórę oraz paznokcie. Dzięki zawartemu w skrzypie polnym krzemowi włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje zahamowany.

Biotyna (witamina H7 lub witaminą B7) zwana jest witaminą piękna. Rozpuszcza się w wodzie. Czynnikami wpływającymi na niedobór biotyny są: deficyt biotynidazy, przyjmowane leki (przeciwdrgawkowe, tj. fenytoina czy karbamazepina), a także zaburzenia wchłaniania tej witaminy, przyśpieszony jej rozpad spowodowany przez hormony steroidowe oraz kuracja antybiotykowa. Niedobór tej witaminy w organizmie powoduje nadmierne wypadnie włosów, rozdwajanie się paznokci, a także łojotok skóry. Biotyna wpływa na funkcję tarczycy, dlatego jej niedobór odbija się na stanie skóry i włosów. Wykazuje działanie kondycjonujące włosy poprzez zwiększenie ich grubości, elastyczności oraz połysku. Zwiększa twardość oraz zmniejsza ryzyko złamań płytki paznokcia.

 

Wpływ jednych substancji na drugie

Skrzyp polny zawiera w swym składzie antywitaminę B1, która hamuje działanie witaminy B1 w organizmie. W związku z tym, stosując przez dłuższy czas preparaty ze skrzypem polnym, należy na wszelki wypadek suplementować witaminę B1.

 

Suplementacja nie tylko od wewnątrz

Wiele osób używa nutrikosmetyki również na zewnątrz poprzez aplikację zawartości kapsułki na skórę. Najczęściej stosowana w taki sposób jest witamina A+E. Zapewnia ona dużą dawkę nawilżenia i wyczuwalne efekty w postaci gładkiej i miękkiej skóry już na drugi dzień po aplikacji.

 

Nutrikosmetyki zastąpią tradycyjne kosmetyki?

Mimo tego, iż docierają do każdej komórki, nie zastąpią tradycyjnych kosmetyków. Nie potrafią póki co ochronić cery przed działaniem wiatru, mrozu czy słońca.

Nutrikosmetyki dostępne są już od lat na rynku. W porównaniu z tradycyjnymi kosmetykami charakteryzują się tym, że w składzie zawierają głównie substancje aktywne. Warto pamiętać o tym, że technologia produktów kosmetycznych jest na bardzo zaawansowanym poziomie i w tradycyjnych kremach możemy znaleźć różnego rodzaju związki, które będą pełniły funkcję transporterów substancji aktywnych do głębszych warstw skóry. Żaden suplement diety nie zastąpi witamin i minerałów dostarczanych głównie z pożywieniem, dlatego ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dbanie o siebie zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz nie zaszkodzi, a może przynieść zadowalające rezultaty mówi kosmetolog Joanna Skrzypczak z Dax Cosmetics.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter