Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowej generacji filtry UV na bazie koralowców Wielkiej Rafy Koralowej
CSIRO we współpracy z firmą produkującą środki do pielęgnacji skóry Larissa Bright Australia, stworzyli filtry przeciwsłoneczne UVA / UVB , które naśladują naturalną ochronę przed słońcem stosowaną przez koralowce na Wielkiej Rafie Koralowej . Wynalazek ten otwiera drogę do nowej generacji filtrów przeciwsłonecznych , które wykorzystają takie same bariery ochronne jakie przez miliony lat udało się wykształcić koralowcom Wielkich Raf aby przetrwać w ostrym australijskim słońcu.

Badania powstały na bazie pracy naukowców z Australian Institute of Marine Science ( AIMS) , którzy jako pierwsi odkryli naturalną zdolność koralowców Wielkiej Rafy do ochrony przed słońcem.  Larissa Bright Australia, we współpracy z AIMS przeanalizowali wyniki ponad 20 lat badań nad tym w jaki sposób koralowce znajdujące się płytko w wodzie chronią się przed światłem UV. Naukowcy CSIRO spędzili ostatnie dwa lata na dostosowanie ochrony przeciwsłonecznej stosowanej przez koralowce tak, żeby mogła być bezpiecznie stosowany jako składnik ludzkich kosmetyków ochronnych.

Filtr koralowca został ulepszony i stał się bazą dla stworzenia pakietu 48 nowych filtrów przeciwsłonecznych . Nowe filtry UV są odporne na UVA i UVB, są klarowne i bezbarwne , co pozwala na ich stosowanie w dowolnej postaci .

Chcieliśmy znaleźć sposób  przekształcenia naturalnego sposobu radzenia sobie z narażeniem na działanie intensywnych promieni słonecznych z  Queensland , do bezpiecznej i skutecznej ochrony przeciwsłonecznej dla ludzi, mówi Larissa Bright , dyrektor firmy Larissa Bright Australia. Uważamy te nasze filtry wyznaczy nowy standard w szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej . Krem naśladuje naturalny filtr koralowców Wielkiej Rafy Koralowej, dodaje.

Molekularne podłoże ochrony przeciwsłonecznej koralowców było dość skomplikowane, ale prawdziwym wyzwaniem było zmodyfikowanie ochrony tak, aby już jedna cząsteczka była odporna na promieniowanie UVA i UVB i to właśnie sprawia, że ​​te filtry są tak wyjątkowe . " Filtry są przejrzyste, praktycznie bezwonne i bardzo stabilne co czyni je łatwymi do wprowadzenia w każdą formułę kosmetyczną, zauważył dr Mark York, naukowiec z CSIRO, który prowadził projekt badawczy razem z dr Jackiem Ryanem.

Jest to kolejny projekt CSIRO wykorzystujący zasoby morskie Australii w sposób nowatorski i rozwojowy, dodaje dyrektor ds. badań AIMS dr Jamie Oliver.

Filtry z koralowców Wielkiej Rafy o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej mają być dostępne dla konsumentów na całym świecie, w ciągu pięciu lat. Czy zrewolucjonizują rynek stając się wygodnymi i funkcjonalnymi kosmetykami eco-friendly?

Źródła

www.csiro.au

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter