Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niewskazane duety składników kosmetycznych

Świat kosmetyczny oszalał na punkcie witaminy C, niacynamidu oraz retinolu, ale czy każdy wie, że tych składników nie można używać jednocześnie? Większość producentów nie podaje informacji o tym, których receptur lepiej ze sobą nie miksować. Niestosowne połączenia mogą zmniejszyć działanie składników aktywnych lub spowodować zaczerwienienia czy wysypkę. Jakich produktów nie należy łączyć ze sobą?

 

 

Istnieje mnóstwo sklepów online, w których możemy zaopatrzyć się w surowce kosmetyczne, chcąc wykonać w domowym zaciszu kosmetyk dla siebie. Dobieramy półprodukty na własną rękę, mieszamy i otrzymujemy w naszym przekonaniu idealny kosmetyk. Osoby tworzące kosmetyki domowe najczęściej nie znają się na surowcach, które wybierają, czytają ogólne informacje, nie będąc świadomym, jak dana substancja aktywna reaguje z drugą. Należy jednak pamiętać, jak ważne jest dobranie półproduktów, aby miały one dobre oddziaływanie na naszą skórę i aby nie zrobić sobie krzywdy.

 

Witamina C + kwasy AHA/BHA

Wspólne oddziaływanie tych dwóch składników bywa bardzo ryzykowne. Nie zaleca się łączenia tych dwóch surowców na własną rękę, ponieważ oba składniki posiadają duży potencjał drażniący. Czasami jednak można się spotkać z tym połączeniem, natomiast zawsze musi być kontrolowane pod okiem kosmetologa, ponieważ bardzo często jest ono zbyt intensywne i niepotrzebne dla większości typów skóry. Występują spore różnice w wartościach pH – kwaśne pH kwasów AHA/BHA dezaktywuje aktywność retinolu. Witamina C – kwas askorbinowy – zakwasza chwilowo skórę, przez co dezaktywuje retinol. W kwestii tego połączenia występują różne opinie, ponieważ ostatnie badania pozwoliły udowodnić, że retinol nie jest dezaktywowany w kwaśnym środowisku. Wręcz przeciwnie – retinol (witamina A) działa lepiej w kompleksie innej witaminy młodości – witaminy E. Nie zmienia to jednak faktu, że owy duet często powoduje podrażnienia i dalej nie jest zalecany.

 

Witamina C + niacynamid

Niacynamid (inaczej witamina B3) nawilża odwonioną cerę, działa przeciwzmarszczkowo, posiada działanie przeciwtrądzikowe, zwęża pory i zmniejsza produkcję sebum, radzi sobie z przebarwieniami i małymi bliznami, a także regeneruje skórę oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Brzmi jak składnik idealny, ale połączenie z witaminą C sprawi, że wszystkie jej właściwości zmniejszą się do zera, za to nabawimy się niechcianego zaczerwienienia skóry oraz wyprysków.

 

Kwas askorbinowy + retinol

Tutaj również kluczowe jest używanie obydwu składników oddzielnie – poleca się stosowanie witaminy C rano, retinolu wieczorem. Zastosowanie jednego produktu po drugim nie przyniesie żadnych efektów, ponieważ retinol wykazuje działanie lekko oksydacyjne, a witamina C – antyoksydacyjne. Retinol unieszkodliwi przeciwrodnikowe właściwości witaminy C, czyli po prostu ją utleni i sprawi, że przestanie działać. Dodatkowo zwiększa się wrażliwość na promienie UV, co może spowodować pojawienie się podrażnień.

 

Kwas askorbinowy + metale ciężkie

Na rynku obecne są kremy z miedzią. Metale ciężkie (w tym miedź), połączone z kwasem askorbinowym, powodują, że witamina C, zamiast działać jako antyoksydant i wyłapywać wolne rodniki, zaczyna działać jako prooksydant, czyli sprzyjać tworzeniu się wolnych rodników. Jest to zdecydowanie niepożądane działanie preparatu.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/high-angle-photo-of-person-pouring-liquid-from-bottle-inside-mortar-and-pestle-mod2s3-qFOc

KOMENTARZE
Newsletter