KAS wspólnie z UOKiK oraz IH prowadziła szerokie kontrole, których celem było niedopuszczenie do obrotu niebezpiecznej biżuterii, niespełniającej wymagań obowiązujących w Unii Europejskiej. Wspomniane instytucje sprawdzały zawartość szkodliwych substancji chemicznych – kadmu i ołowiu – w biżuterii importowanej spoza UE oraz prawidłowość jej oznakowania. Pierwiastki ołowiu i kadmu to dwa bardzo toksyczne metale ciężkie, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, a ich obecność w biżuterii może stanowić realne zagrożenie, zwłaszcza gdy ta ma długotrwały kontakt ze skórą. Kontakt z biżuterią, w której znajdują się te pierwiastki, w znacznie przekroczonych dopuszczalnych normach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów to ważne, pozafiskalne zadanie KAS i obszar stałej współpracy z UOKiK i IH. – Każdego roku prowadzone są wspólne skoordynowane działania, których celem jest zatrzymanie towarów na granicy, aby na rynku polskim i unijnym znajdowały się jedynie te bezpieczne i zgodne z wymaganiami. Bezpieczeństwo konsumentów jest jednym z naszych priorytetów, stąd tak duże nasze zaangażowanie w projekty realizowane z organami nadzoru rynku – mówi Małgorzata Krok, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej. – Inspekcja Handlowa na nasze zlecenie przez cały rok kontroluje produkty nieżywnościowe. Naszym celem jest jak najszybsze eliminowanie z rynku tych niespełniających wymagań. Współpraca z KAS umożliwia kontrolę produktów, zanim trafią do sprzedaży. To kluczowe, zwłaszcza w przypadku wyrobów, takich jak biżuteria, których bezpieczeństwa nie można określić gołym okiem – dodaje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Przeprowadzone kontrole wykazały, że importowana jest biżuteria zawierająca przekroczone normy szkodliwych substancji (kadmu i ołowiu). Takie kontrole umożliwiają wyeliminowanie niebezpiecznej dla zdrowia biżuterii już na etapie dopuszczenia do obrotu (importu z krajów trzecich). Wspólne akcje kontrolne KAS, UOKIK i IH zwiększają także wiedzę kontrolowanych importerów w zakresie aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Wspólna akcja kontrolna prowadzona była od 10 marca do 30 kwietnia 2025 r. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i inspektorzy IH prowadzili kontrole biżuterii sprowadzanej do Polski z państw trzecich i pobrali próbki do badań laboratoryjnych. Kontroli została poddana biżuteria importowana do Polski transportem morskim, drogowym i lotniczym na terenie całego kraju. Podczas akcji organy celne podjęły 227 działań w zakresie 1 594 290 szt. oraz 467 kg biżuterii. Do badań pobrano 33 próbki biżuterii. W działania zaangażowane były zarówno laboratoria KAS, jak i UOKiK.
W trzech badanych próbkach biżuterii (co stanowi 9% przebadanych próbek) stwierdzono znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm (dla ołowiu norma to 0.05%, dla kadmu – 0,01%). W wyniku badań laboratoryjnych stwierdzono 333 razy przekroczoną zawartość ołowiu w naszyjnikach, 118 razy przekroczony poziom ołowiu w bransoletkach, w których także 400 razy przekroczony został dozwolony poziom kadmu. Ponadto ujawniono broszki, w których zawartość kadmu również została przekroczona 400 razy. Łącznie w wyniku przekroczenia dopuszczalnych zawartości kadmu i ołowiu nie dopuszczono do obrotu 4 495 szt. sztucznej biżuterii. W przypadku 153 z 227 skierowanych przez KAS wniosków o opinię do IH wykryto nieprawidłowości (formalne i przekroczoną dopuszczalną zawartość), w wyniku czego na rynek UE nie trafiło łącznie 1 183 178 szt. oraz 467 kg biżuterii niespełniającej wymagań. Pełen raport dostępny jest na stronie UOKiK.
Poprzednie działania KAS z UOKIK i IH dotyczące kontroli biżuterii były realizowane w okresie od 13 marca do 15 grudnia 2023 r. i dotyczyły także kontroli pod kątem zawartości substancji chemicznych, takich jak kadm i ołów. Skontrolowano wtedy 2 288 996 szt. biżuterii, z których aż 2 052 852 szt., czyli ponad 89%, nie spełniało wymagań. W ramach tegorocznej akcji kontrolnej poziom stwierdzonych nieprawidłowości zmniejszył się o 22 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej akcji kontrolnej. Może to świadczyć o tym, że wspólnie działania przynoszą efekty, a na rynek polski trafia coraz mniej niebezpiecznej biżuterii.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej każdy produkt dostępny dla konsumentów powinien gwarantować im zdrowie i bezpieczeństwo. Wymagania stawiane producentom, sprzedawcom i importerom mają na celu zapewnienie, że ich produkty spełniają określone prawem wymagania i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Przy produkcji biżuterii szczególne znaczenie ma materiał, z której jest wykonana, jej skład chemiczny, a także prawidłowe oznakowanie. Identyfikacja partii produktu jest ważna również dlatego, aby w razie potrzeby można byłoby ją szybko wycofać z rynku. KAS co roku zatrzymuje na granicy miliony towarów niespełniających wymagań i niebezpiecznych. Każdego dnia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej typują do kontroli na podstawie analizy ryzyka towary zgłoszone do procedury dopuszczania do obrotu, które importowane są z państw spoza UE.
Gov.pl
KOMENTARZE