Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niacynamid – dlaczego warto go stosować?

Ostatnimi czasy na rynku kosmetycznym obserwuje się coraz więcej preparatów z niacynamidem. Możliwość stosowania go przez każdego, bez względu na rodzaj cery, sprawia, że substancja ta zyskała ogromną popularność. Aby cieszyć się jej cennymi właściwościami i korzystnym działaniem na skórę, należy ją umiejętnie stosować, w przeciwnym razie na naszej skórze pojawią się niechciane podrażnienia lub zaczerwienienia. Cieszy również fakt, że skuteczność żelu z niacynamidem w leczeniu trądziku pospolitego jest porównywalna do skuteczności klindamycyny.

 

Niacynamid jest pochodną witaminy B3, powszechnie stosowaną w kosmetologii. Często nazywany jest także niacyną oraz witaminą PP. Jest to substancja, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród technologów kosmetycznych, dlatego bardzo często zostaje umieszczana w formulacjach. Możemy znaleźć ją w serum oraz kremie, jak również w produktach przeznaczonych do mycia twarzy czy tonikach.

Właściwości i zastosowanie niacynamidu w kosmetologii

Najbardziej znanymi właściwościami niacynamidu są zmniejszanie rozszerzonych porów oraz hamowanie nadmiernego wydzielania sebum. Kolejną ważną cechą jest jego działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Dzięki zdolności do hamowania stanów zapalnych świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Pochodna witaminy B3 hamuje syntezę melaniny, a także przyczynia się do znikania ciemnych plam pigmentowych oraz wyprysków. Systematyczne stosowanie tego składnika sprawia, że nowe przebarwienia nie powstają, a stare się rozjaśniają. Co więcej, używanie tej substancji powoduje, że skóra nabiera blasku. Niacynamid wykazuje także działanie przeciwstarzeniowe. Chroni przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Ponadto stymuluje produkcję kolagenu i elastyny – podstawowych białek tkanki łącznej skóry, co sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. By nasza skóra wyglądała zdrowo, bardzo ważne jest, by chronić jej barierę hydrolipidową przed działaniem czynników zewnętrznych, które powodują jej uszkodzenie. Zaliczamy do nich: stosowanie substancji drażniących, alergenów, nadmierne złuszczanie naskórka, nieodpowiednią pielęgnację skóry (ubogą w   substancje nawilżające i regenerujące skórę) oraz czynniki genetyczne, które powodują większą podatność na niektóre choroby skóry. Substancją, która przyczynia się do odbudowy bariery, jest właśnie pochodna witaminy B3, która bierze udział w syntezie lipidów oraz ceramidów, które są składnikami płaszcza hydrolipidowego naskórka. Włączenie tego składnika do codziennej rutyny pielęgnacyjnej zaowocuje odbudowaną barierą hydrolipidową i zdrową skórą. Działanie przeciwzapalne oraz zdolność do naprawy bariery skórnej sprawia, że niacynamid jest użytecznym składnikiem w przypadku wielu schorzeń dermatologicznych, np. trądziku różowatego czy egzemy.

Badanie z udziałem niacynamidu

Przeprowadzono badanie, które wykazało, że skuteczność 4% żelu z niacynamidem jest porównywalna ze skutecznością 1% klindamycyny w leczeniu trądziku pospolitego. Zalety ze stosowania niacynamidu są o wiele większe w porównaniu do stosowania klindamycyny. Możemy do nich zaliczyć: brak suchości skóry, podrażnień oraz ryzyka pojawienia się oporności na antybiotyki.

Stosowanie niacynamidu w codziennej pielęgnacji

Niacynamid można stosować przez cały rok. Jego dobroczynne działanie jest widoczne już przy niskich stężeniach. Należy pamiętać jednak, by na początku jego używania, nie aplikować go codziennie, a także wybierać kosmetyki z niskim stężeniem. Gdy skóra zbuduje tolerancję na ten składnik, można zwiększyć jego stężenie oraz częstotliwość stosowania. Warto podkreślić, że należy używać jednocześnie tylko jednego kosmetyku z niacynamidem w składzie. Nakładanie na skórę kosmetyków zawierających wysokie stężenie niacynamidu nie sprawi, że pożądany cel osiągniemy szybciej, wręcz przeciwnie – możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.   

Z czym nie należy łączyć niacynamidu?

Różnorodność substancji aktywnych powoduje, że mamy ochotę przetestować na własnej skórze jednocześnie wiele z nich. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne połączenia kosmetyczne, których powinniśmy unikać ze względu na możliwe interakcje między nimi. Jednym z nich jest połączenie niacynamidu i witaminy C w postaci kwasu askorbinowego. Choć brzmi to idealnie, na naszej skórze mogą pojawić się niechciane zaczerwienienie oraz wypryski. Kolejnym niechlubnym przykładem jest połączenie niacynamidu oraz kwasów AHA i BHA. Nie poleca się stosowania ich jednocześnie, ponieważ mają różne pH. Niskie pH kwasów sprawia, iż działanie niacynamidu zostaje zniesione.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/photo/woman-girl-morning-reflection-4046314/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter