Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co prawda utrata włosów nie zagraża życiu, jednak potrafi być źródłem poważnych kompleksów i dotyka sporej liczby osób na całym świecie, a szczególnie w starzejących się społeczeństwach (takich jak Polska). Medycyna regeneracyjna włosów okazała się nową alternatywą w walce z tym problemem. Japońscy naukowcy ogłosili, że udało im się wygrać z łysieniem. Badacze opracowali metodę masowego przygotowywania agregatów komórkowych, zwaną również HFG, która może zapobiegać wypadaniu włosów.

 

 

Terapia polega na regeneracji mieszków włosowych, a konkretnie drobnych organów, które rosną i utrzymują włosy. Jedną z większych przeszkód w medycynie regeneracyjnej włosów było wytwarzanie zalążków mieszków włosowych, będących źródłem reprodukcji mieszków włosowych na dużą skalę.

Japońscy naukowcy rozwiązali problem dzięki opracowaniu metody polegającej na przygotowaniu mieszków włosowych na dużą skalę in vitro poprzez samoorganizację komórek. Połączono komórki naskórka myszy i komórki mezenchymalne myszy/człowieka w zawiesinie, a następnie umieszczono je w mikrostudzienkach specjalnie zaprojektowanej płytki studzienkowej. Kluczem do masowej produkcji mieszków włosowych jest wybór odpowiednich materiałów do podłoża. Na dnie naczynia hodowlanego zastosowano zatem przepuszczający tlen dimetylopolisiloksan (PDMS). W ciągu 3 dni hodowli, komórki początkowo tworzyły losowo rozproszony agregat jednokomórkowy, a następnie przestrzennie oddzielone od siebie, wykazały typowe cechy morfologiczne dla mieszków włosowych. To odkrycie ułatwiło przygotowanie na dużą skalę około 5000 zalążków mieszków włosowych w chipie z mikrostudzienkami wykonanym z silikonu przepuszczającego tlen.

Grupa badawcza oceniła wykonalność tej metody przez przeniesienie przygotowanych mieszków włosowych z wytworzonego w przybliżeniu 300-mikrostudzienkowego układu, zwanego "chipem HFG", w celu wytworzenia mieszków włosowych i włosów na ciele myszy. Wykazano integralność dostarczania tlenu przez dno silikonowego chipu, która  jest kluczowa dla generowania mieszków włosowych. Grupa potwierdziła generowanie czarnych włosów na plecach, jak i w miejscach transplantacji na głowie. Zregenerowane włosy wykazywały prawidłowy cykl wzrostu.

Ta prosta metoda jest bardzo obiecująca. Terapia ta umożliwi poprawę regeneracji włosów w celu leczenia wypadania mieszków włosowych, charakterystycznych dla łysienia androgenowego, dzięki czemu istnieje możliwość zapobiegania łysieniu u mężczyzn.

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter