Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najczęstsze błędy w pielęgnacji twarzy
Według dermatologów, standardowa pielęgnacja skóry twarzy powinna składać się z trzech kroków – oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie. Ten ostatni krok jest najważniejszy i jednocześnie najczęściej zaniedbywany, często nawet nieświadomie. Wiele błędów w codziennej pielęgnacji sprawia nie tylko to, że skórze nie pomagamy, ale także jej szkodzimy. Warto więc wiedzieć, jak nie szkodzić urodzie.

 

 

Źle dobrane kosmetyki

Wybierając kosmetyk dla siebie, należy zwróć uwagę na jego skład – w przypadku cery wrażliwej twarz należy oczyszczać emulsją micelarną (micele czyszczą skórę, nie uszkadzając jej naturalnej bariery ochronnej). Do nawilżania można zastosować balsam z pantenolem, który łagodzi podrażnienia i ułatwia regeneracje naskórka oraz silikonem, który chroni naturalny płaszcz lipidowy. Dla cery naczyniowej polecane są kosmetyki zawierające cynk, działający przeciwzapalnie i regenerująco, poprawiając ukrwienie skóry, a także wzmacniające i łagodzące algi morskie, zmniejszające kruchość naczyń krwionośnych. Do pielęgnacji cery trądzikowej należy używać kosmetyków, które zawierają składniki antybakteryjne. 
 

Zła kolejność nakładania kosmetyków

Kosmetyki należy nakładać na skórę w określonej kolejności. Na początku warto zastosować produkty na bazie wody, a następnie te z zawartością oleju. Serum należy nakładać przed kremami. Kolejność nakładania kosmetyków decyduje o skuteczności ich działania. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw kosmetyków, warto zrobić przerwę i poświęć tych kilka dodatkowych sekund (a nawet minut) na masaż i wmasowanie kremu w skórę, zawsze ruchami ku górze. 
 

Wyciskanie zaskórników

Mimo że pierwszą myślą na widok zaskórników jest ich mechaniczne usunięcie – jest to najgorsze z możliwych rozwiązań. Wyciskanie może spowodować uszkodzenie naskórka, powstawanie drobnych zapaleń i trwałych blizn. Dodatkowo zmiany mogą się pogłębić, a skóra stać się czerwona i podrażniona. Istnieje także ryzyko przeniesienia infekcji bakteryjnej na skórę zdrową. Warto też pamiętać, że wyciskanie zaskórników zwiększa ryzyko powstania przebarwień. 
 

Unikanie pilingów

Istnieje błędne przekonanie, że osoby ze skórę wrażliwą, naczynkową lub skłonną do podrażniań nie powinny stosować pilingów. Naskórek naturalnie złuszcza się nieustannie nawet bez naszej pomocy, jednak wykonywanie pilingów pomaga dokładniej oczyścić skórę twarzy z pozostałości makijażu, poprawia jej ukrwienie i zwiększa działanie wielu kosmetyków. Ważne jest, aby dobierać preparaty przeznaczone dla danego typu cery. Do wyboru jest wiele różnych pilingów: mechaniczny, aromatyczny, enzymatyczny, scruby czy pilingi peel-off.
 

Rezygnacja z kremów pod oczy

Skóra pod oczami najszybciej się starzeje i jest wyjątkowo delikatna – nie ma gruczołów łojowych i jest o ok. 10 razy cieńsza niż skóra na reszcie twarzy, przez co wymaga szczególnej uwagi. Krem najlepiej nałożyć serdecznym palcem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, delikatne wklepując. Odpowiednio dobrany i regularnie stosowany krem pod oczy dodaje blasku i świeżości. Warto wybrać preparaty, które mają w swoim składzie: nawilżający kwas hialuronowy, retinol pobudzający naskórek do regeneracji czy koenzym Q10 poprawiający jędrność naskórka. Korzystny wpływ na kondycję skóry mają także preparaty zawierające proteiny, ceramidy oraz wyciągi z soi. Delikatną skórę pod oczami należy wzmacniać nie tylko kremami, ale także żelami i emulsjami, które zawierają witaminę C i E oraz wyciąg z aloesu. 
 

Mycie suchej skóry wodą i mydłem

Mycie skóry wodą i mydłem powoduje jej wysuszenie, a jeśli jest to skóra tłusta – doprowadza to dodatkowo do wzmożonej produkcji sebum. Zamiast wody należy używać płynów micelarnych, mleczka i toników. Naturalne toniki, wody kwiatowe (hydrolaty) i specjalistyczne produkty do pielęgnacji twarzy pozwalają utrzymać odpowiednie pH skóry. 
 

Niezdrowy tryb życia

Nawet najlepszy kosmetyk nie zapewni pięknej i młodej skóry, jeśli nie stosuje się zdrowej diety bogatej w owoce i warzywa, a także nie nawadnia się skóry od wewnątrz, przyjmując odpowiednie ilości wody. Największym wrogiem skóry są stresu i używki, dlatego warto zrezygnować z papierosów, ograniczyć picie alkoholu, poświęć trochę czasu na sport, zwłaszcza na ruch na świeżym powietrzu oraz długi i relaksujący sen. W końcu piękno tkwi w naturze! 

 

Źródło: 

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter