Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nadzieja dla chorych na egzemę - odkryto genetyczne podłoże tej choroby!
21.01.2013

Badacze z Oregon State University ogłosili najnowsze odkrycie dla chorych cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS, egzema , wyprysk skórny). Egzema jest chorobą przewlekłą, na którą nie ma skutecznego leku. Chorzy zmagają się z nią całe życie. Przełomowe odkrycie naukowców, może zaowocować skuteczną terapią w przyszłości.

 

Skóra jest największym i jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka, powiedział Arup Indra,profesor z College of Pharmacy Stanowego Uniwersytetu w Oregonie. To nasza pierwsza bariera obrony, będąca w ciągłej walce z czynnikami zewnętrznymi. Jej stan zależy zarówno od czynników genetycznych jak i środowiska.

AZS jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry u dzieci, jednak niekiedy do rozwoju zmian

chorobowych może dochodzić dopiero w wieku dorosłym. W przebiegu wyprysku dochodzi do znacznego wzrostu przezskórnej utraty wody. Zaburzona bariera ochronna powoduje, że skóra staje się łatwo dostępna dla alergenów, co prowadzi do rozwoju procesu zapalnego.

Jak do tej pory wiadomym było, że atopowe zapalenie skóry jest związane z patologiczną odpowiedzią immunologiczną, ale naukowcy nie znali dokładnej przyczyny.

Badania wykazały, że AZS może powodować niewystarczająca ilość białka regulatorowego Ctip2. Białko Ctip2 bierze udział w utrzymywaniu prawidłowej pracy układu odpornościowego, tworzeniu skóry i nerwów. Odkryto, iż Ctip2  kontroluje biosyntezę lipidów w skórze. Lipidy stanowiące podstawę bariery ochronnej skóry pomagają w zapewnieniu jej prawidłowej struktury i nawilżenia. Najnowsze badania dodatkowo wykazały, że Ctip2 hamuje białko cytokin prozapalnych TSLP, produkowane przez komórki skóry, co może prowadzić do powstania procesu zapalnego.

U zwierząt laboratoryjnych u których zahamowano produkcję Ctip2, wykazano 1000-krotny wzrost poziomu białka TSLP.

Nie istnieje skuteczna terapia AZS. Stosuje się zabiegi nawilżające, mające chronić skórę. W ciężkich przypadkach silne leki steroidowe, które często mają poważne niepożądane skutki uboczne, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.

Dzięki lepszemu zrozumieniu mechanizmu genetycznego powstania egzemy, powinniśmy być w stanie opracować nowe i skuteczne terapie, powiedział Indra.Może nią być zastosowanie już istniejących związków, które zwiększają ekspresję Ctip2 w komórkach skóry, lub zastosowanie niestandardowych zabiegów w celu przywrócenia prawidłowego profilu lipidów w skórze. W przyszłości, być może uda się opracować skuteczną terapię epigenetyczną.


Przeczytaj również:

Coraz więcej wiemy o egzemie

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?


 

Agata Lebiedowska
portal Biotechnologia.pl

Źródło: http://oregonstate.edu/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter