Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Coraz więcej wiemy o egzemie
26.10.2012

Egzema, nazywana również wypryskiem atopowym lub atopowym zapaleniem skóry, jest chorobą dermatologiczną, z którą zmaga się niemal co piąte dziecko. W większości przypadków objawy ulegają złagodzeniu w dorosłym życiu, jednak nie zawsze. Tym, co znacznie utrudnia skuteczne leczenie, jest brak wiedzy na temat przyczyn ujawniania się dolegliwości. W pewnym stopniu lukę uzupełniają najnowsze badania przeprowadzone w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Naukowcom z RIKEN Center for Genomic Medicine udało się zidentyfikować osiem nowych tzw. regionów genetycznych związanych z większą podatnością na atopowe zapalenie skóry. W analizach wzięło udział niemal 1,5 tys. mieszkańców Japonii, u których występuje egzema. Grupę kontrolną tworzyło blisko 8 tys. osób. Wyniki zostały następnie porównane z wynikami uzyskanymi w oddzielnym badaniu z udziałem ponad 1,8 tys. pacjentów chorych na egzemę i grupy kontrolnej z 7 tys. osób. Wśród ośmiu nowych regionów genetycznych powiązanych z egzemą, naukowcy odkryli warianty w obrębie HLA (human leukocyte antigen) i IL1RL1/IL18R1/IL18RAP. Co ciekawe, regiony te związane są również z występowaniem astmy.

Nadzieje na opracowanie skutecznego leku dają również analizy wykonane przez specjalistów amerykańskich. Od dawna wiadomo, że w pojawianiu się alergicznego wyprysku towarzyszącego egzemie decdyującą rolę odgrywa aktywność komórek odpornościowych. Naukowcom udało się udowodnić, że do nasilenia objawów przyczyniają się w głównej mierze neutrofile. Podczas drażnienia i drapania skóry objętej zmianami dochodzi do zwiększonego napływu neutrofilów, a w konsekwencji do wzrostu wydzielania lipidu leukotrienu B4.

Nasze badania sugerują, że neutrofile odgrywają kluczową rolę w stanach zapalnych skóry o podłożu alergicznym i że blokada leukotrienów B4 może być skuteczną terapią w przypadku egzemy” – mówi dr Michiko Oyosho, jeden z autorów badania.

 

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Zdjęcie: www.flickr.com/photos/niels_olson/2359218677

 

Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
Newsletter