Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na czym polega presoterapia?

Postęp technologiczny sprzyja opracowywaniu innowacyjnych urządzeń do walki z różnymi dolegliwościami. Jedną z nowszych metod stanowi masaż wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia, nazywany presoterapią. Zabieg wykazuje wszechstronne działanie, dzięki któremu cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu dziedzinach (rehabilitacji, fizjoterapii, leczeniu obrzęków), a ze względu na korzyści wizualne – również kosmetologii i medycynie estetycznej.

 

 

Czym jest presoterapia?

Presoterapia jest masażem pneumatycznym lub kompresyjnym, który polega na wywieraniu kontrolowanego ucisku na ciało (dochodzi do sekwencyjnego ucisku i dekompresji na wybranym obszarze ciała). Do wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalne mankiety ze sprężonym powietrzem (maszynę ciśnienową), którego działanie korzystnie wpływa na stymulację pracy naczyń limfatycznych (drenaż limfatyczny) oraz krwionośnych, zapewniając wydajną cyrkulację płynów ustrojowych oraz przyspieszenie metabolizmu. Stanowi alternatywę dla masażu fizycznego wykonywanego ręcznie przez fizjoterapeutę.

Jakie korzyści zapewnia presoterapia?

Presoterapia zapewnia liczne korzyści medyczne, ponieważ istotnie wpływa na wydajną cyrkulację płynów ustrojowych w organizmie, wspomagając jego detoksykację oraz lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek, a także zapobiegając tworzeniu się zastojów. Takie właściwości zapewniają doskonałe efekty w przypadku modelowania pośladków, brzucha i talii (kształtowania sylwetki) oraz niwelowania cellulitu. Presoterapia pozytywnie wpływa także na skórę, zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju blizn, szczególnie blizn przerostowych występujących po oparzeniach. Po ciąży lub szybkiej utracie masy ciała umożliwia efektywny wzrost elastyczności i jędrności skóry, gwarantując dobre efekty estetyczne.Pozwala zapobiegać i eliminować obrzęki, dzięki efektywnemu usuwaniu nagromadzonych płynów i toksyn oraz produktów przemiany materii z organizmu, a także przyczynia się do redukcji stanów zapalnych. Do innych efektów działania zabiegu zalicza się usprawnienie funkcjonowania układu immunologicznego oraz wsparcie procesów regeneracyjnych w organizmie. Presoterapia pozwala pozbyć się napięcia z ciała oraz poczucia ciężkości i zapewnia wydajną regenerację.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do presoterapii?

Drenaż limfatyczny, do którego dochodzi podczas presoterapii, jest szczególnie wskazany u osób mających problemy z zastojami i obrzękami spowodowanymi zaburzeniami cyrkulacji limfy, zwłaszcza przyczyniającymi się do wystąpienia obrzęku limfatycznego i żylnego, a także obrzęków pourazowych. Metoda zapewnia ponadto korzyści w przypadku różnych problemów skórnych, w tym zaburzeń troficznych, terapii blizn i bliznowców. Zapewnia również korzyści estetyczne, dzięki wspomaganiu procesów regeneracyjnych oraz efektywnemu odżywianiu tkanek. Presoterapia wspomaga także eliminację cellulitu i proces odchudzania ze względu na pozytywne oddziaływanie na metabolizm (jest zalecana m.in. u osób otyłych i z nadwagą). Do innych wskazań zalicza się regenerację elementów układu ruchu po kontuzjach i urazach, ponieważ zapewnia sprawną regenerację, skuteczną redukcję opuchlizny oraz łagodzenie bólu. U osób aktywnych fizycznie presoterapia przyniesie ulgę podczas odczuwania zakwasów i zmęczenia kończyn. Presoterapia jest także wskazana w przypadku neuropatii oraz niektórych zaburzeń krążenia krwi. 

Choć presoterapia jest bezpieczną i skuteczną metodą, nie u każdego jej wykonanie będzie zalecane. Do przeciwwskazań zalicza się bowiem: osteoporozę, otwarte rany i aktywne infekcje na skórze, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym choroby serca, miażdżycę, zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną, niewydolność serca i nadciśnienie, a także zaburzenia pracy nerek i wątroby oraz choroby hematologiczne, nowotworowe i endokrynologiczne. Zabieg nie może być także wykonywany u kobiet w ciąży. Zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą.

– Presoterapia to skuteczna metoda wspomagająca terapię fizjoterapeutyczną, oparta na wykorzystaniu drenażu limfatycznego w celu poprawy krążenia oraz eliminacji obrzęków. Zabieg zapewnia korzyści szczególnie w kontekście wspomagania leczenia obrzęków limfatycznych czy przewlekłej niewydolności limfatycznej. Poprzez stymulację układu limfatycznego presoterapia może efektywnie redukować opuchliznę i poprawiać cyrkulację płynów, co ma istotne znaczenie w procesie rehabilitacji m.in. po operacjach ortopedycznych czy pourazowych, a także profilaktyce chorób zakrzepowo-zatorowych, w tym żylaków. Należy jednak pamiętać, że presoterapia powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami specjalisty oraz stanowić część kompleksowego planu terapeutycznego, dostosowanego indywidualnie do potrzeb pacjenta przez fizjoterapeutę. Kluczowe jest również regularne monitorowanie efektów terapii oraz jej skuteczności w trakcie procesu rehabilitacji. Obecnie presoterapia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów. Szczególnie doceniają ją sportowcy i osoby aktywne fizycznie, ponieważ zabieg przynosi im szybką uglę – zapewnia szybszą regenerację po treningu, łagodząc zakwasy i uczucie dyskomfortu – mówi mgr fizjoterapii Emil Michalski.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/nosze-leczenie-konsultacja-2765989/

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter