Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na czym polega masaż Shantala i kiedy jest zalecany?
Na czym polega masaż Shantala i kiedy jest zalecany?

Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i dzieci zdobywająca ostatnimi czasy rosnącą popularność. Wywodzi się z tradycji hinduskiej, ale obecnie powszechna staje się nauka tego masażu na kursach oraz w szkołach rodzenia na całym świecie. 

 

 

 

 

 

Jak wykonywać masaż Shantala?

Technika tego masażu opiera się głównie na głaskaniu i delikatnych ruchach. Masowane jest całe ciało dziecka, łącznie ze stópkami, dłońmi i twarzą, a masaż rozpoczyna się od brzucha i klatki piersiowej. W trakcie masażu rozwija się bardzo silna więź emocjonalna pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Dzięki bliskości i uwadze poświęcanej przez rodzica bądź opiekuna powoduje wzrost poczucia bezpieczeństwa u niemowlęcia, co ma pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w przyszłości. Masaż Shantala może nieść za sobą wiele korzyści w rozwoju dziecka, co potwierdzono licznymi badaniami naukowymi oraz obserwacjami rodziców. Ta technika masażu jest przeznaczona już od pierwszego dnia życia dziecka. Może wykonywać ją matka, ojciec lub inny opiekun, biorąc pod uwagę, że dotyk jest najlepiej rozwiniętym zmysłem u niemowlaka. Jest kilka wskazówek sugerujących, jaka pora będzie odpowiednia na masaż. Przede wszystkim masażu nie wykonuje się w porze kąpieli, karmienia ani w przypadku zmęczenia czy rozdrażnienia dziecka. Na początku dziecko może reagować płaczem lub nie do końca być zadowolone z masażu. Dlatego na start zalecany jest krótki masaż, który z czasem można wydłużać. Warto nie zniechęcać się do masażu dziecka, jeśli pierwsze próby nie wychodzą, tylko dać sobie i dziecku czas.

Zalety regularnego wykonywania masażu Shantala

Masaż Shantala wykonywany regularnie i prawidłowo pozytywnie oddziałuje na psychikę i rozwój fizyczny dziecka. Wzmacnia jakość snu, reguluje trawienie, polepsza zdolności do samoregulacji oraz powoduje polepszenie kondycji skóry dziecka. Kolejną zaletą masażu jest stymulacja układu limfatycznego i usprawnienie działania mechanizmów odpornościowych. Badania wskazują również na mocno zauważalny efekt łatwiejszego prognozowania potrzeb maluchów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku High Need Babies. Masaż wpływa pozytywnie na stymulację mięśni twarzy, która przekłada się na poprawę funkcji ssania, natomiast u starszych dzieci oddziałuje korzystnie na rozwój mowy, ponieważ pobudzanie mięśni ułatwia wydobywanie dźwięków i głosek. Prawidłowy rozwój ruchowy i właściwe napięcie mięśniowe to klucz do sukcesu w nabywaniu mowy. Ciekawostką jest to, że masaż palców dłoni i stóp aktywuje ośrodki mowy. Podczas masażu paluszków niemowlęta wokalizują najwięcej i najczęściej. Masaż Shantala może również z korzyścią oddziaływać na mamę, ponieważ ma wpływ na laktację i wytwarzanie się oksytocyny, która przy karmieniu piersią jest  niezbędna. Dodatkowo może wzmocnić w mamie poczucie jej kompetencji w opiece nad maluchem.

Przeciwskazania do masażu Shantala

Masowane dziecko musi być w dobrym stanie zdrowia – wykluczające są nowotwory, dysplazja stawów biodrowych, choroby układu oddechowego czy powiększenie węzłów chłonnych. Przeciwskazania do masażu to również: gorączka, infekcje nieznanego pochodzenia, różnego rodzaju zmiany skórne oraz ogólne złe samopoczucie dziecka. Niewskazane są niektóre wady wrodzone, a przynajmniej trzeba to wtedy skonsultować z lekarzem. Ostrożność również należy zachować, kiedy maluch choruje na padaczkę. W przypadku wykonywania szczepienia masaż jest zalecany dopiero po upływie kilku dni od podania preparatu.

Przebieg prawidłowo wykonywanego masażu

W trakcie zabiegu można włączyć muzykę do masażu, która będzie harmonijna. To z pewnością będzie sprzyjać całemu rytuałowi związanemu z masażem i wyciszeniem dla malucha i osoby wykonującej masaż. Sam zabieg trwa od 5 do 15 minut. Czas masażu trzeba dostawać do możliwości. Na uwadze trzeba mieć swoje samopoczucie i nastrój dziecka. Jako substancję poślizgową stosuje się antyalergiczne, naturalne olejki bezpieczne dla niemowląt, np. olejek kokosowy, olejek migdałowy lub oliwkę. Masaż Shantala można wykonywać zarówno u dzieci zdrowych jako forma profilaktyki, jak i chorych, wykluczając wcześniej wspomniane przeciwskazania, jako zabieg wspomagający proces rehabilitacyjno-terapeutyczny. Nie zastąpi on jednak wizyt u fizjoterapeuty lub osteopaty dziecięcego.

Podsumowanie

Cechą charakterystyczną tego rodzaju masażu jest fakt, iż odbiorca, czyli dziecko, i wykonawca, czyli rodzic lub opiekun, czerpią pozytywne doznania płynące z dotyku i bliskości. Masaż umożliwia obu stronom wyciszenie, uspokojenie i chwilę relaksu oraz budowanie więzi.

Źródła

1. Horsch S., Albayrak B., Tröbs R.-B. i in., Volvulus in term and preterm infants - clinical presentation and outcome, „Acta Paediatr” 2016, nr 105, s. 623-627.

2. Kaczara J., Masaż niemowlęcia. Metoda Shantala, Astrum, 2018.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/matka-dziecko-rodzina-portret-mama-3389671/

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter