Sponsorem Głównym tegorocznej konferencji była firma PCC Exol S.A., Sponsorem Strategicznym – Carotex Koncentraty Tatrzański Sp. K., a Sponsorem – LUM GmbH. Patronat nad spotkaniem objęli: Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, PMR Consulting & Research sp. z o.o., Polski Związek Pracodawców Przemysłu Aerozolowego, firma Theta Consulting sp. z o.o. oraz Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Za współpracę medialną przy organizacji wydarzenia odpowiedzialne były takie tytuły, jak: Biotechnologia.pl, Przemysł Chemiczny, Ważenie Dozowanie Pakowanie oraz Wydawnictwo Naukowe PWN.
Spotkanie było podzielone na cztery części, a w każdej znalazły się trzy lub cztery 20-minutowe prezentacje tematyczne dotyczące legislacji oraz nowości surowcowych. Poniżej omówienie poszczególnych prelekcji.
Anna Królak, Theta Consulting, Zgłoszenia mieszanin stwarzających zagrożenie i numery UFI zgodnie z zał. VIII CLP a lokalne przepisy dotyczące mieszanin niebezpiecznych
Prelegentka przekonywała, iż wprowadzenie wymagań załącznika VIII rozporządzenia CLP dotyczącego przekazywania informacji o mieszaninach niebezpiecznych do narodowych centrów toksykologicznych miało zharmonizować wymagania poszczególnych państw członkowskich w tym zakresie i ułatwić przemysłowi procedury wprowadzania tej samej mieszaniny na różne rynki unijne. Zgłoszenie nawet na wszystkie rynki UE miało być możliwe za pomocą jednego kliknięcia i w teorii faktycznie tak jest. Niestety w praktyce lokalne przepisy w wielu państwach członkowskich wciąż generują dodatkowe wymagania/zgłoszenia/procedury dla wprowadzających do obrotu mieszaniny niebezpieczne, wymagając od przedsiębiorców dodatkowych działań, ale również i opłat. W prezentacji zwrócono uwagę na lokalne wymagania dla mieszanin niebezpiecznych oraz omówiono podejście formulatorów, importerów i dystrybutorów do tego tematu. Ekspertka przypomniała ponadto, iż mieszaniny uznane za niebezpieczne wyłącznie ze względu na zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz zaklasyfikowanych wyłącznie jako gazy pod ciśnieniem i materiały wybuchowe nie wymagają zgłoszenia.
Mateusz Winczura, Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna, Biegły sądowy w sprawach cywilnych – na styku prawa, nauki i biznesu
Prawnik przypomniał, iż prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z powstawaniem sporów – zarówno z innymi przedsiębiorcami, będącymi kontrahentami lub konkurentami, jak i konsumentami, a więc nabywcami finalnego dobra. Spory te niejednokrotnie mają charakter wysoce specjalistyczny, zwłaszcza w branżach, o których powszechna wiedza jest ograniczona, takich właśnie jak sektor chemii gospodarczej. Gdy taki spór trafi do sądu, wówczas sędzia, nie będąc specjalistą w dziedzinie chemii gospodarczej, z reguły poprosi tzw. biegłego o przygotowanie ekspertyzy. W praktyce wynik tej oceny biegłego ma decydujące znaczenie z perspektywy tego, dla której ze stron wyrok będzie korzystny. Prezentacja przybliżała sposoby, w jaki dowód ten (ekspertyza) jest przeprowadzany. Spojrzenie na to zagadnienie było prowadzone z punktu widzenia przedsiębiorcy, który jest stroną sporu. W ramach wystąpienia wskazano kroki rekomendowane do podjęcia, by opinia biegłego zawierała elementy niezbędne dla wygrania sprawy w sądzie. Omówiono ponadto zagadnienie współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a jego prawnikiem procesowym, która umożliwia zwiększenie szans na uzyskanie korzystnego rezultatu w procesie wymagającym dowodu z opinii biegłego.
Julia Besz, Domański Zakrzewski Palinka, e-Sygnalista – digitalizacja procesu obsługi zgłoszeń o naruszeniach prawa
Autorka wystąpienia poinformowała, iż przygotowywane przepisy o ochronie sygnalistów wprowadzą szereg obowiązków dla pracodawców i wymagać będą przeznaczenia zasobów kadrowych, czasowych i finansowych na obsługę zgłoszeń o nieprawidłowościach zgodnie z reżimem ustawowym. Omówiono termin „whistblowing”, który oznacza zgłaszanie informacji o potencjalnym lub zaistniałym już naruszeniu przepisów wewnątrz organizacji, które ma na celu jego zidentyfikowanie i wyeliminowanie. W ocenie ekspertki, digitalizacja procesów whistleblowing w organizacji daje wiele możliwości – to nie tylko łatwiejsza realizacja wymogów prawnych, ale też szansa na budowę etycznego środowiska pracy oraz unowocześnienie komunikacji z pracownikami i zbudowanie z nimi lepszych relacji. Sygnaliści działają w interesie organizacji. Ponad 42% wykrytych nadużyć wewnętrznych w badanych firmach w 2021 r. zostało zidentyfikowanych dzięki różnym kanałom zgłaszania nieprawidłowości. Sformalizowanie kanałów zgłaszania dwukrotnie zmniejsza wysokość strat oraz o 1/3 skraca długość trwania nieprawidłowości. Rewolucja whistleblowingowa dotknie zatem wszystkie gałęzie gospodarki, jednak to branże ściśle regulowane, jak przemysł chemiczny, powinny zrobić wszystko, aby zmianę regulacyjną przekuć w szansę.
Karolina Pająk, Safic-Alcan Polska, Zwiększenie ekonomiczności produktów chemii gospodarczej dzięki zastosowaniu dodatków funkcjonalnych
Ze wzrostem kosztów energii wzrasta konieczność optymalizacji formulacji czyszczących z zakresu chemii gospodarczej oraz chemii instytucjonalnej i przemysłowej. Najefektywniejszą metodą z punktu widzenia jakości i siły czyszczenia jest dodanie surowców funkcyjnych, często stosowanych w bardzo małych ilościach w końcowej formulacji. Te znacząco podniosą siłę czyszczenia produktu, np. poprzez zwiększenie siły zwilżania, solubilizacji tłustych zabrudzeń i pianotwórczości czy ułatwianie procesu mycia następnym razem. W prezentacji omówiono trzy surowce funkcyjne. Pierwszym był Easy-WetTM 20. Jego zalety to: redukcja smug i smużenia, zwiększona wydajność produktów do czyszczenia szkła, solubilizacja tłustych zabrudzeń i usuwanie ich z różnych powierzchni, zapobieganie ponownemu powstawaniu osadów mydlanych oraz poprawa właściwości myjących produktów do czyszczenia płytek łazienkowych. Drugi omówiony polimer to Sorez HS 205. Tworzy on barierę między powierzchnią twardą a zanieczyszczeniami, ale także zmniejsza tendencję do przywierania zabrudzeń do różnych powierzchni, ułatwiając proces czyszczenia następnym razem, a na końcu – odnawia uszkodzone powierzchnie poprzez wzmocnienie połysku i maskowanie rys. Trzeci z omówionych surowców to Benecel E10M HPMC. Jest to wielofunkcyjny składnik preparatów czyszczących, wysoce wydajny booster i stabilizator piany. Jako modyfikator piany czyni ją bardziej kremową i delikatną, a także umożliwia zmniejszenie ilości zastosowanych związków powierzchniowo czynnych w formulacji przy zachowaniu takiej samej wydajności produktu.
Aleksandra Ćwil-Kaczmarek, Solvay Poland, Wysokowydajne polimery służące zrównoważonemu rozwojowi produktów detergentowych
Prelegentka zaprezentowała polimery specjalistyczne stosowane w produktach do prania i środkach do czyszczenia powierzchni. Przybliżyła szeroką gamę związków charakteryzujących się unikalnymi właściwościami, pozwalającymi na zabezpieczenie materiału przed zabrudzeniami w obu aplikacjach i udowodniła, jak te rozwiązania wpisują się w trend zrównoważonej chemii gospodarczej, zapewniając łatwiejszy i trwalszy efekt czyszczenia. Przedstawione przez nią polimery zabezpieczające pranie przed zabrudzeniem to cząsteczki łatwo ulegające biodegradacji, które występują zarówno w postaci stałej, jak i ciekłej. Podczas procesu prania i płukania absorbują się na tkaninie i tworzą niewidzialną warstwę, która chroni materiał przed osadzaniem się brudu, a tym samym – trudnymi do usunięcia plamami, powstawaniem przykrych zapachów i szarzeniem ubrań. Pierwszy z tych surowców to RepelOTex, zabezpieczający tkaniny i przyczyniający się do zwiększenia cyrkularności procesu, a także pozwalający ubraniom pozostać czystymi przez dłuższy czas, nawet w niższych temperaturach prania. Produkt Repel0Tex Crystal Nat wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego, ponieważ otrzymywany jest w 75% z surowców naturalnych. Omówiono także polimery do pielęgnacji powierzchni, które w domowych produktach do czyszczenia powierzchni działają zgodnie z trendem „łatwiejsze czyszczenie, trwalszy efekt”.
Berta Cots, Kao Chemicals Europe, TETRANYL L15-85E – środek wspomagający pielęgnację tkanin
Prezentacja została poświęcona przybliżeniu zalet surowca o nazwie handlowej TETRANYL L15-85E. Jest on rynkową nowością, rozpuszczalnym w wodzie esterquatem, który tworzy klarowne roztwory bez dodatku innych składników ani specjalnych rozpuszczalników. Składnik został opracowany pod kątem zachowania równowagi między właściwościami hydrofobowymi i hydrofilowymi. Zapewnia wystarczającą smarowność, aby chronić włókna tkanin przed ścieraniem i pilingowaniem, przy jednoczesnym utrzymaniu właściwości hydrofilowych, takich jak zwilżalność oraz rozprowadzanie i odparowywanie wilgoci, które przekładają się na komfort noszenia. TETRANYL L15-85E nadaje się również do odzieży syntetycznej, zwłaszcza sportowej, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych płynów do płukania tkanin nie ma niekorzystnego wpływu na właściwości odzieży sportowej. W przypadku środków, które mają w składzie TETRANYL L15-85E, nie trzeba segregować odzieży przed włożeniem do pralki – wszystko można prać razem. Nowy esterquat wykazuje także szereg unikatowych właściwości w porównaniu z innymi esterquatami dostępnymi na rynku. Można go wprowadzać do płynnych środków do prania jako dodatek do ochrony kolorów i trwałości włókien bez uszczerbku dla właściwości piorących. Dzięki tej charakterystyce TETRANYL L15-85E optymalizuje pielęgnację tkanin.
Eric-Jan de Feij, Ashland, Technologie wspierające potrzeby klientów – oszczędność wody i energii
Autor wystąpienia rozpoczął je od stwierdzenia, iż do najbardziej znaczących problemów współczesnego świata należy globalne ocieplenie spowodowane emisjami dwutlenku węgla, a także rosnąca ilość odpadów opakowaniowych i niedobór wody. Ze względu na coraz większą świadomość szkodliwego oddziaływania produktów chemii gospodarczej na środowisko wśród konsumentów rośnie popularność produktów zrównoważonych, jednak przy produkcji większości preparatów chemii gospodarczej dostępnych na rynku nadal zużywa się nadmierne ilości wody. Oprócz tego mają one wysoki ślad węglowy ze względu na transport i wymagają rozbudowanych opakowań, co skutkuje dużą ilością odpadów. Jak zatem wyeliminować te problemy? Tutaj autor przedstawił ofertę swojej firmy, która to proponuje ekologiczne, bezwodne formulacje do mycia naczyń, prania i płukania tkanin, dzięki którym producenci mogą opracowywać bardziej zrównoważone produkty chemii gospodarczej. Jednym z przykładów jest proszek przeznaczony do sporządzania płynu do ręcznego zmywania naczyń. Preparat zawiera celulozę i pochodne gumy guar, które zapewniają doskonałą pienistość i właściwości reologiczne. Produkt odpowiada na wyzwanie polegające na skoncentrowaniu w preparacie składników naturalnych i biodegradowalnych przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałej wydajności i właściwości sensorycznych.
Konrad Grygiel, Evonik Operations, Biosurfaktanty REWOFERM® – efektywne w usuwaniu zabrudzeń, łagodne dla dłoni
Mówca przedstawił paletę najnowszych biosurfaktantów firmy Evonik – soforolipidu Rewoferm® SL ONE oraz ramnolipidu Rewoferm® RL 100. REWOFERM® SL ONE to nowatorski biosurfaktant na bazie soforolipidów, który spełnia wszystkie wymagania stawiane biosurfaktantom wysokiej klasy: ma doskonałe właściwości czyszczące, jest przyjazny dla środowiska i produkowany z surowców odnawialnych. Soforolipidy to glikolipidy wytwarzane z cukru buraczanego i oleju rzepakowego w drodze syntezy z drożdżami o nazwie Candida Bombicola. Soforolipidy działają jako drugorzędny środek powierzchniowo czynny i wzmacniacz czyszczenia. REWOFERM SL ONE może być stosowany w szerokim zakresie (zmywanie naczyń, pranie, środki do czyszczenia twardych powierzchni, środki ogólnego zastosowania). Ramnolipidy to klasa biosurfaktantów, które można wytwarzać w sposób zrównoważony w procesie fermentacji z wykorzystaniem europejskiego cukru kukurydzianego jako głównego surowca. To zastosowanie węgla biogennego nie wymaga surowców petrochemicznych ani olejów tropikalnych. Ramnolipidy są w pełni biodegradowalne i mają niewielki wpływ na cykl życiowy. Są bardzo łagodne dla skóry i mają wyjątkowo niski profil toksykologiczny i ekotoksykologiczny. Znakomite właściwości pianotwórcze REWOFERM RL 100 sprawiają, że nadaje się on do szerokiego zakresu zastosowań, w tym: detergentów do prania, środków do czyszczenia twardych powierzchni, produktów do pielęgnacji pojazdów i preparatów czyszczących dla przemysłu spożywczego. REWOFERM RL 100 zmniejsza również złożoność preparatów czyszczących, ponieważ może pełnić rolę podstawowego i wtórnego środka powierzchniowo czynnego.
Katarzyna Ledwoch, Genesis Biosciences, Wykorzystywanie siły natury, aby sprostać wyzwaniom związanym z czyszczeniem powierzchni (w tym korzyści używania naturalnych probiotyków)
Ekspertka wyjaśniała, iż chemiczne środki czystości odgrywają istotną rolę w zapobieganiu chorobom zakaźnym, jednak w miarę wzrostu populacji obserwuje się wzrost zapotrzebowania na technologie czyszczenia. To zapotrzebowanie jest ogromnym obciążeniem dla planety. Wraz ze wzrostem ekonomicznej świadomości na całym świecie konsumenci poszukują bardziej zrównoważonych, naturalnych alternatyw dla sztucznych chemikaliów używanych w domach. Nowoczesna nauka daje zaawansowane narzędzia do lepszego wykorzystania zasobów naturalnych i zbadania opłacalnych ekologicznych środków czyszczących pochodzących z samej natury. Prelegentka przedstawiła sposób, w jaki firma Genesis Biosciences wykorzystuje pionierskie techniki mikrobiologiczne do badania i charakteryzowania pożytecznych bakterii pochodzenia naturalnego, należących do rodziny Bacillus. Bakterie te to zróżnicowane metabolicznie bakterie Gram-dodatnie, które występują w każdym środowisku na Ziemi. Są odpowiedzialne za recykling składników odżywczych w środowisku, co oznacza, że mogą rozkładać brud/odpady w szybki, ściśle ukierunkowany sposób. Są przeważnie niepatogenne dla organizmów wyższych oraz są w stanie tworzyć zarodniki, które umożliwiają im przetrwanie w niesprzyjających warunkach. Zarodniki Bacillus, które dostarcza firma, kiełkują w sprzyjającym środowisku i kolonizują okolicę. Następnie wydzielają związki, w tym enzymy, środki przeciwdrobnoustrojowe i metabolity wtórne, które rozkładają materiały organiczne i wpływają na wzrost potencjalnych patogenów.
Riande Gardenier, Nouryon, Rozwiązanie problemu kontroli zawartości jonów metali w zastosowaniach czyszczących w bardziej zrównoważony i synergiczny sposób
Zdaniem specjalisty, od formulatorów oczekuje się, aby modyfikowali receptury swoich produktów nie tylko pod kątem potrzeb konsumentów, ale i tak, by przystosować swoją ofertę do zasad zrównoważonego rozwoju. Jednym z największych wyzwań na drodze do tego celu jest opracowanie zrównoważonych rozwiązań, które eliminują problem jonów wpływających na twardość wody, używanej do mycia i czyszczenia. Jony odpowiedzialne za twardość wody mogą zakłócać działanie surfaktantów, a przez to niekorzystnie wpływać na efekt końcowy czyszczenia. Często jednak większym problemem jest wytrącanie się soli tych jonów. Podczas prania zjawisko to powoduje szarzenie tkanin, a podczas zmywania powstawanie filmu i plam na naczyniach. Aktualnie dostępne technologie, choć skuteczne, nie są w wystarczającym stopniu zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Do powszechnie wykorzystywanych składników chemicznych należą m.in. fosfoniany (związki eutrofizujące/toksyczne), standardowe chelaty (pochodzenia syntetycznego) oraz syntetyczne polimery (nieulegające biodegradacji, w większości pochodzenia syntetycznego). Aby pokonywać wyzwania, jakie stawia dziś przed formulatorami zrównoważony rozwój, w firmie Nouryon opracowano bardziej ekologiczne technologie. W tym celu ekologiczne chelaty, w połączeniu z hybrydowymi polimerami, pomagają spełniać, a często nawet przewyższać funkcjonalność standardowych produktów dostępnych w branży.
Arnold Uhl, Lum, Od dyspergowalności, przez stabilność, do sedymentacji – analizy w formułowaniu i testowaniu produktów
Przedstawiono zasady działania technologii STEP-Technology. Jest to idealny zestaw przyrządów do analizy receptur i testowania produktów chemii gospodarczej w postaci emulsji i zawiesin, opracowany w jednej technologii, wykorzystującej dwie uzupełniające się metody fizyczne. Na technologię składają się trzy etapy. Pierwszy to określenie stopnia dyspersyjności i jednorodności próbki (w przypadku składników nieorganicznych) przy zastosowaniu analizatora LUMiReader® X-ray. Drugi etap to przyspieszone badanie stabilności wszystkich rodzajów emulsji i zawiesin na podstawie długości fali optycznej w analizatorze LUMiSizer. Trzeci etap to oznaczenie gradientów stężeń w osadach nieorganicznych, wykrywanie cząstek nieorganicznych w supernatantach przy pomocy analizatora LUMiReader® X-ray. Jak to wszystko działa w praktyce? Próbka w pierwotnym stężeniu wprowadzana jest do jednej celki pomiarowej i poddawana kolejno trzem niezależnym pomiarom: po wprowadzeniu, podczas przyspieszonego rozkładu i po przyspieszonym rozkładzie. Na podstawie dostępnych na bieżąco naocznych obserwacji powstaje matryca złożona z czterech różnych parametrów, która umożliwia kompleksową analizę fizycznego rozkładu emulsji i zawiesin. Dodatkowe informacje dotyczące właściwości zdyspergowanych cząstek, rozkładu wielkości (ISO 13318) i gęstości (ISO 18747) są uzyskiwane z niezależnych pomiarów przy zastosowaniu tego samego oprzyrządowania.
Zbigniew Gładyś, Carotex Koncentraty Tatrzański, Kompozycje zapachowe Carotex – efektywne i ekonomiczne rozwiązania dla branży produktów do czyszczenia i prania
Dyrektor firmy przedstawił jej potencjał produkcyjny oraz scharakteryzował system, który pozwala zmniejszyć lub wyeliminować udział nośnika (rozpuszczalnika) w gotowej kompozycji zapachowej. Następnie udowodnił, że stężone kompozycje zapachowe to ekonomiczna alternatywa przy wzroście cen rynkowych surowców. Przybliżona została przykładowa kompozycja zapachowa do proszku do prania Fresh Lemon FLE439.F oraz Fresh Lemon Koncentrat FLE439.F KONC.3X. Oprócz tego zaprezentowano kompozycje zapachowe do płynów do płukania. Kompozycja Adela ADA454 to fantazyjna, kwiatowa ze słodką nutą owocową oraz akordem drzewno-piżmowym i ciepłym akcentem wanilii, z kolei Leon LEO434.AF to kompozycja kwiatowa, pudrowa z nutą piżmowo-drzewną, a NOC 435 to kompozycja kwiatowa, piżmowa, z nutą owocową, akordem drzewnym i słodką nutą wanilii. Całość zwieńczyła prezentacja kompozycji zapachowych do proszków do prania. Były to: Active Action ACA418 – kompozycja kwiatowa, drzewna z świeżą zieloną nutą i akordem owocowym, ALPINIK ALP437 – kompozycja fantazyjna, świeża z zielono-kwiatową nutą i akcentem drzewnym, resh Lemon FLE439.KONC. – kompozycja świeża, cytrusowa z nutą limony i akordem eukaliptusa, kompozycja kwiatowa z nutą owocową i świeżym akordem zieleni.
Matthias Fröhlich, Clariant, Detergenty do prania pielęgnujące ubrania i dbające o planetę
Jak stwierdził prelegent, zrównoważony rozwój odgrywa coraz większą rolę, zaś w segmencie chemii gospodarczej trend ten przejawia się zarówno ograniczaniem przez konsumentów liczby kupowanych produktów, jak i wyborem preparatów pochodzenia naturalnego, które w jak najmniejszym stopniu wpływają na środowisko. Środki piorące nie stanowią tu wyjątku, a wśród konsumentów istnieje duże zapotrzebowanie na preparaty łączące wysoką skuteczność prania i właściwości zmiękczające tkaniny. Przedstawiono surowce GlucoPure Sense, jako nową generację przyjaznych dla środowiska surfaktantów, które zapewniają równie dobre właściwości piorące, jak preparaty detergentowe, a dodatkowo zmiękczają tkaniny, ograniczając potrzebę stosowania płynów do płukania. Surfaktanty GlucoPure® Sense są produkowane na bazie europejskiego oleju słonecznikowego. Zwiększa to zawartość substancji naturalnych w składzie, a jednocześnie – przyczynia się do ograniczenia wylesiania w tropikalnych regionach świata. Warto także podkreślić, że produkty GlucoPure Sense mają niski (mniejszy o 78%) ślad CO2 w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku. GlucoPure® Sense daje również formulatorom możliwość łatwego tworzenia ekologicznych detergentów z prawdziwymi korzyściami sensorycznymi, które przynoszą konsumentom zauważalną wartość.
Joanna Bator, Fabryka Substancji Zapachowych „Pollena Aroma”, Aromachologia a chemia gospodarcza. Jak tworzyć wartość dodaną dla konsumenta w trudnych czasach?
W trakcie prelekcji poinformowano, iż współczesne badania wykazały, że bodźce węchowe oraz postrzeganie świata dzięki zmysłowi węchu mają o wiele większy wpływ na ludzkie zachowanie i samopoczucie niż pierwotnie zakładano. Relacje między stanami emocjonalnymi a światem zapachów bada aromachologia. Koncentruje ona swoją uwagę na poznaniu zasad, które pozwalają wywoływać różne specyficzne uczucia i emocje, jak: radość, zmysłowość, szczęście czy pomyślność za pomocą zapachu. W tym celu wykorzystuje się najnowsze techniki badawcze. Mierzy się nie tylko wpływ zapachu na uczucia, nastrój czy emocje, ale angażuje do badań reakcje w innych pokrewnych obszarach, jak: elektryczną aktywność mózgu, parametry fizjologiczne, np. tętno czy warunkowe lub bezwarunkowe zachowania. Wszystkie impulsy zapachowe trafiają bezpośrednio do układu limbicznego, gdzie są rejestrowane przez naszą podświadomość. Sam układ limbiczny odpowiada za proces przekładania emocji na reakcje organizmu. Wyniki badań konsumenckich jasno pokazują, że wartością dodaną każdego produktu jest jego zapach. I tak na przykład osoby pracujące w obecności przyjemnego zapachu wyznaczają sobie wyższe cele i bardziej prawdopodobne jest, że stosują efektywniejszą strategię niż osoby pracujące w pomieszczeniu, w którym nie rozpylano zapachów.
Kolejna odsłona wydarzenia jest planowana na 11 czerwca 2024 r.
KOMENTARZE