Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Masaż wałkiem jadeitowym z naukowego punktu widzenia
Wałek do masażu wykonany z jadeitu, czyli jednego z tak zwanych kamieni żadowych, służy do masażu i liftingu twarzy. Te „kamienie młodości” oddziałują na organizm przy pomocy zamykającego pory chłodu, a także poprawiają krążenie krwi oraz drenaż limfy, dzięki czemu wykazują działanie przeciwzmarszczkowe oraz redukują cienie i worki pod oczami. Rollery jadeitowe bądź kwarcowe poprawiają krążenie, rozluźniają mięśnie twarzy, stymulują usuwanie toksyn poprzez drenaż limfatyczny, poprawiają absorpcję kosmetyków, redukują opuchlizny i cienie pod oczami, a co więcej – dają uczucie jędrnej, napiętej i gładkiej skóry. Masaż wykonuje się od zewnętrznej do wewnętrznej strony twarzy.

Eksperci od urody zachwycają się nimi, ale co na ich temat myślą naukowcy? Niewiele badań do tej pory dotyczyło skutków stosowania wałków do masażu twarzy, dlatego naukowcy przeprowadzili krótko- i długoterminowe eksperymenty z udziałem zdrowych ochotników płci męskiej i żeńskiej, badając wpływ stosowania wałka do masażu na skórę twarzy oraz przepływ krwi.

W krótkoterminowym eksperymencie nawet pięciominutowy masaż może znacznie zwiększyć przepływ krwi w skórze twarzy. Wizualizacja zmiany przepływu krwi została osiągnięta przy użyciu nieinwazyjnej techniki nazywanej laserową grafiką plamkową.

Zaskakującym rezultatem był czas trwania efektu już po pięciominutowym masażu. Wzrost przepływu krwi w skórze po zastosowaniu rollera do masażu utrzymywał się znacznie dłużej, niż się można było spodziewać. Krótkotrwała stymulacja mechaniczna za pomocą wałka do masażu twarzy zwiększyła przepływ krwi w skórze o ponad dziesięć minut w masowanym policzku.

Podczas długotrwałego eksperymentu naukowcy zbadali wpływ codziennego masażu wyłącznie na prawy policzek przez okres pięciu tygodni. Zbadali także reaktywność naczynek krwionośnych twarzy na bodziec cieplny, obejmujący zastosowanie sondy grzewczej ustawionej na 40°C, w celu sprawdzenia, czy nastąpiły jakiekolwiek zmiany w odpowiedzi naczyniowej na dylatację.

Wyniki długoterminowego badania sugerują, że użycie wałka poprawiło odpowiedź przepływu krwi lub tzw. reakcję naczyniorodzącą na stymulację cieplną. Jednym z wyjaśnień może być to, że komórki śródbłonka w obszarze masowanym wytwarzają więcej tlenku azotu, który jest znany jako silny środek rozszerzający naczynia krwionośne.

Na koniec warto także dodać, że sam masaż jest bardzo relaksujący, dlatego warto zakończyć nim ciężki dzień.

 

Źródło: 

Źródła

Akane Miyaji, Kaori Sugimori, Naoyuki Hayashi. Short- and long-term effects of using a facial massage roller on facial skin blood flow and vascular reactivity. Complementary Therapies in Medicine, 2018; 41: 271.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter