Kogo dotyka i jak przebiega łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe (AGA, androgenetic alopecia) dotyka nawet 80% mężczyzn – w różnym stopniu i w różnym wieku. Najczęściej proces ten nasila się po 30. roku życia, ale nie jest to regułą. W skrajnych przypadkach jego symptomy mogą wystąpić nawet u 18-latków. Z drugiej strony możliwe jest, że pierwsze zakola pojawią się dopiero na emeryturze. [1] Niezależenie od wieku, scenariusz choroby zwykle jest zbliżony. W pierwszej kolejności następuje charakterystyczne cofanie linii czoła, w szczególności w okolicy skroni, co wydatnie powiększa owal twarzy i zmienia jej wygląd. Później pojawia się drugie ognisko, na szczycie głowy. Z czasem obszary łysienia zwiększają swój zasięg i łączą się, obejmując znaczną powierzchnię, nierzadko docierając aż do potylicy.
Jakie są jego przyczyny?
Przyczyny łysienia androgenowego są złożone. Istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Jeśli chodzi o bezpośrednie mechanizmy, kluczowe znaczenie ma nadwrażliwość organizmu na męskie hormony płciowe (androgeny), a konkretnie 5α-dihydrotestosteron (DHT). Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pochodna lepiej znanego testosteronu, który jest przekształcany do postaci DHT pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy. Dihydrotestosteron oddziałuje na tzw. receptory androgenowe, znajdujące się w mieszkach włosowych, czyli niewielkich pochewkach mieszczących korzenie włosów oraz wytwarzających łój (sebum). W efekcie dochodzi do miniaturyzacji mieszków oraz skrócenia fazy wzrostu włosów (tzw. anagenowej). Konsekwencje tego są poważne – włosy stają się cieńsze, słabsze i bardziej podatne na wypadanie, coraz trudniej też są zastępowane nowymi. Innymi czynnikami powodującymi łysienie są m.in. stany zapalne mieszków, a także odziaływania środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, stres, palenie papierosów i wiele innych.
Czy można mu zapobiegać?
Choć łysienia androgenowego nie można całkowicie wyleczyć, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, to można ten proces efektywnie hamować tak, by opóźniać wystąpienie widocznych objawów i minimalizować ich skalę, np. używając dedykowanych dermokosmetyków. Wypadanie włosów uważane jest współcześnie za duży problem natury estetycznej. Dla wielu mężczyzn łysienie jest źródłem zaburzeń samooceny i kompleksów, co z kolei może się przekładać na kondycję psychiczną, relacje towarzyskie i wiele innych dziedzin życia. Niezależnie więc od tego, w jakim wieku wystąpią pierwsze objawy łysienia, warto działać, by spowolnić jego postępy i dłużej cieszyć się dobrą prezencją.
KOMENTARZE