Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nadmierne wypadanie włosów, cz. 2 – jak sobie radzić?, gdzie szukać pomocy?
Nadmierne wypadanie włosów, cz. 2 – jak sobie radzić?, gdzie szukać pomocy?
W drugiej części artykułu spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania, jak radzić sobie z problemem nadmiernego wypadania włosów oraz gdzie szukać pomocy. Jak zostało to zaznaczone w poprzednim artykule — nadmierne wypadanie włosów jest procesem poprzedzającym łysienie, które powstaje wskutek zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem. Dlatego też nie należy bagatelizować problemu nadmiernego wypadania włosów.

Z pomocą przychodzą nam specjaliści w dziedzinie trychologii. Trychologia jest nową i ciągle rozwijającą się dziedziną nauki, leżącą na pograniczu dermatologii i medycyny estetycznej. Zajmuje się schorzeniami oraz pielęgnacją włosów i skóry głowy.

 

Na ważne pytania związane z problemem nadmiernego wypadania włosów odpowiada nam dermatolog-wenerolog, specjalista w dziedzinie trychologii dr n. med. Adriana Rakowska z Centrum Medycznego DERMIQ w Warszawie.

 

Dr n. med. Adriana Rakowska jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i European Hair Research Society. Autorką rozprawy doktorskiej pt.: „Trichoskopia  nowa metoda diagnostyki obrazowej włosów i skóry owłosionej głowy” oraz licznych publikacji naukowych. Jako dermatolog wyznaje zasadę, że podstawą skutecznego leczenia jest prawidłowa i precyzyjna diagnoza. Dlatego też Pani doktor jest fascynatką techniki wideodermoskopowej. Praktyczną wiedzę w tym zakresie pogłębia na licznych kursach i konferencjach.

 

red. Maja Haczyk: Dlaczego tak wiele osób dotyka problem nadmiernie wypadających włosów?

 

dr n. med. Adriana Rakowska: Okresowo z różnych powodów włosy synchronizują swój cykl co skutkuje ich jednoczasowym wzmożonym wypadaniem. Jeżeli u podłoża nie leżą problemy internistyczne, takie wypadanie włosów może ustąpić samoistnie, zwykle w okresie około 3-6 miesięcy. Typowym przykładem takiej sytuacji jest łysienie poporodowe. 

 

Kiedy należy zgłosić się po pomoc specjalistyczną?

 

W każdym przypadku nadmiernego wypadania włosów, które trwa w czasie i skutkuje przerzedzeniem; w przypadku przerzedzenia włosów bez ich wzmożonego wypadania; w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z ogniskami łysienia. 

 

Jak wygląda badanie trichologiczne?

 

Podstawowym badaniem trichologicznym w XXI wieku jest trichoskopia. Polega ona na ocenie wideodermoskopowej włosów i skóry owłosionej głowy. Na podstawie istniejących kryteriów trichoskopowych z dużą precyzją można postawić prawidłowe rozpoznanie.

 

Ryc. 1. Obraz wideodermoskopowy powierzchni skóry głowy z widocznymi włosami.

Źródło: http://www.dermiq.pl/trichoskopia

 

Drugim badaniem trichologicznym jest trichogram — badanie oceniające cykl włosowy. Polega na mikroskopowej ocenie opuszek włosów i ich analizie statystycznej pod kątem włosów rosnących (anagenowych) i będących w fazie poprzedzającej ich wypadanie (telogenowej).

 

Czy na podstawie wyników badania lekarz jest w stanie dobrać skuteczną metodę leczenia?

 

Skuteczność metody jest zależna od rozpoznania. W niektórych przypadkach celem jest zatrzymanie aktywnego procesu utraty włosów, w innych możliwy jest całkowity odrost. 

 

Jakie metody leczenia w zależności od przyczyny nadmiernego wypadania włosów jest w stanie zaproponować obecnie lekarz?

 

Każdorazowo leczenie jest ustalane na podstawie wyników badań trichologicznych i laboratoryjnych. Podstawą terapii zazwyczaj jest ogólne leczenie farmakologiczne (tabletki) wspomagane terapią zewnętrzną. W niektórych przypadkach korzystny efekt przynosi ostrzyknięcie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym (płytki krwi mają dużo czynników wzrostu, wpływających stymulująco na wzrost włosa).

 

 

Nie należy bagatelizować problemu nadmiernego wypadania włosów. Na rynku, obecnych jest wiele preparatów o działaniu hamującym wypadanie i wspomagającym porost włosów, jednakże pierwszym krokiem w walce o zdrowe i piękne włosy powinna być konsultacja ze specjalistą, który za pomocą nowoczesnych urządzeń jest w stanie zdiagnozować problem oraz doradzić odpowiednią kurację. Działanie na własną rękę bywa ryzykowne oraz może nie przynieść pożądanych rezultatów. Jedynie trafnie dobrana przez specjalistę kuracja pozwoli na zlikwidowanie nie tylko objawów, ale także przyczyn nadmiernego wypadania włosów.

  

 

Redaktor Maja Haczyk oraz Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękują Pani dr n. med. Adrianie Rakowskiej za rozmowę.

Źródła

  

KOMENTARZE
Newsletter