Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łysienie częstsze niż otyłość! Polacy pracują na nowym standardem leczenia tej przypadłości
Łysienie częstsze niż otyłość! Polacy pracują na nowym standardem leczenia tej przypadłości

Łysienie androgenowe odpowiada za większość, bo aż 95% przypadków utraty włosów. Łysienie dotyka 1 na 2,5 osoby [1], dla porównania otyłość – 1 na 8 osób [2]. Według raportu CRO IQVIA 2024, zrealizowanego na zlecenie BioResearch Pharma, tylko w 15 krajach Europy [3] ponad 200 mln pacjentów jest dotkniętych łysieniem androgenowym, a jedynie 85 mln otrzymuje leczenie. Wartość globalnego rynku łysienia do 2028 r. może, zgodnie z raportem CRO IQVIA, sięgnąć 16 mld euro, osiągając średnioroczny wzrost (CAGR) na poziomie 10-12%.

 

BioResearch Pharma S.A. (BRP), spółka opracowująca nowatorskie, miejscowe terapie dermatologiczne oparte na repozycjonowaniu, rozwija odkrycie (BRP-011) objęte ochroną patentową w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. BRP-011 może stać się nowym standardem w leczeniu łysienia i poprawić jakość życia milionów pacjentów. Spółka pracuje także nad kandydatem na lek do stosowania miejscowego w łuszczycy (BRP-007) – problemie dotykający ok. 2% populacji.

Łysienie androgenowe to rosnący problem cywilizacyjny dotykający prawie 70% mężczyzn i nawet 40% kobiet [4]. Choroba ta prowadzi do obniżenia jakości życia pacjentów na nią cierpiących i może skutkować m.in. depresją wynikającą z niskiej samooceny. Według analiz rynkowych spółki od ponad 25 lat nie zatwierdzono nowego leku na łysienie androgenowe. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) natomiast liczba osób w wieku >60 lat wzrośnie z ok. 1 mld w 2020 r. do ok. 1,4 mld w 2030 r. [5], a to oznacza rosnącą populację osób mierzących się z problemem łysienia androgenowego, którzy będą poszukiwać skutecznych i łatwo dostępnych terapii. 

– Rozwijany przez nas produkt BRP-011 to kandydat na lek przeznaczony do stosowania miejscowego w łysieniu androgenowym kobiet i mężczyzn. Według dostępnych analiz i raportów, w tym opracowanego dla BRP raportu CRO IQVIA, w obszarze objętym naszym patentem jest ponad 200 mln ludzi z łysieniem androgenowym. Drugim projektem, nad którym pracujemy, jest BRP-007 – to kandydat na lek do miejscowego stosowania w łuszczycy o nowatorskim mechanizmie działania. Projekty BRP odpowiadają na niezaspokojone potrzeby medyczne w dermatologii i co bardzo istotne – mają na celu poprawę jakości życia, przez co wpisują się w potrzeby rynku medycyny estetycznej stymulowanego obecnie przez odkryte ostatnio leki na otyłość. Nasze odkrycia mogą w przyszłości znaleźć również dodatkowe istotne wskazania, co pozytywnie wpływa na wielkość możliwego do zaadresowania przez nas rynku – mówi Łukasz Zybaczyński, prezes zarządu BioResearch Pharma S.A.

– Ujawniliśmy wysoką skuteczność kwasu latanoprostowego w pobudzaniu wzrostu włosów. Związek ten – nasz produkt BRP-011 – dotychczas pomijany w badaniach preparatów do stosowania zewnętrznego, może zmienić życie milionów pacjentów cierpiących z powodu łysienia androgenowego, ale także łysienia plackowatego. Wyniki badań przeprowadzonych z udziałem osób z rozpoznanym łysieniem androgenowym były podstawą do udzielenia patentu. Europa to atrakcyjny rynek, na którym BRP-011 ma szansę na sukces komercyjny, co potwierdzają m.in. analizy CRO IQVIA, jednej z największych globalnych firmy monitorujących rynek farmaceutyczny – akcentuje prof. Katarzyna Koziak, dyrektor naukowa BioResearch Pharma S.A., odpowiedzialna za prace R&D.

Źródła

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430924/

[2] WHO, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight

[3] Austria, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania

[4] Raport CRO IQVIA zrealizowany na zlecenie BRP

[5] WHO, https://www.who.int/health-topics/ageing#tab=tab_1

Fot. https://unsplash.com/photos/a-person-holding-a-hair-brush-in-their-hands-TeXSl0ONrdk

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2023>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter