Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
LOXON® Max (Minoxidilum), 50 mg/ml, płyn na skórę firmy Sanofi dostępny bez recepty
LOXON® Max (Minoxidilum), 50 mg/ml, płyn na skórę firmy Sanofi dostępny bez recepty
Dnia 1 stycznia 2018 r. uległa zmianie kategoria dostępności LOXON 5% (minoxidilum), płyn na skórę, 50 mg/ml, z produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza (Rx), na produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza (OTC). Dodatkowo zmianie uległa nazwa produktu leczniczego z Loxon 5% na Loxon Max.

Loxon Max stosowany jest na skórę głowy w przypadku łysienia typu androgenowego u mężczyzn. Substancja czynna minoksydyl, zawarta w leku, odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu.

Decyzję w sprawie zmiany kategorii wydał Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Nr UR/ZD/2102/17) w oparciu o kryteria, jakie muszą spełniać produkty wydawane bez przepisu lekarza, tj.:

* lek stosowany prawidłowo jest bezpieczny dla życia lub zdrowia ludzkiego,

* lek zawiera dobrze poznaną substancję, która nie wymaga dalszych badań,

* ryzyko, że produkt zostanie użyty nieprawidłowo jest znikome,

* lek nie jest przeznaczony do podawania pozajelitowego.

– Zmiana kategorii leku na produkt OTC, zwiększa dostęp do właściwego leczenia łysienia androgenowego wśród naszych pacjentów. Im wcześniej włączone jest leczenie i systematyczne stosowanie leku, tym lepsze są efekty jego działania. – podkreśla lek. Beata Cywińska-Durczak, Medical Lead w firmie Sanofi. – Na przestrzeni lat próbowano stosować liczne preparaty na problem łysienia androgenowego. Były to m.in. witaminy, mikroelementy i niektóre zioła, wykazały one jednak niewielką skuteczność w walce z tym problemem.

Monika Granecka, CHC Regulatory Head Sanofi dodaje – Loxon 5% od wielu lat dostępny był dla pacjentów na rynku polskim jako lek na receptę. Zmiana kategorii jedynie potwierdza wysokie bezpieczeństwo jego stosowania oraz skuteczność minoksydylu 5% w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn [1]. To zaś znacząco zwiększa szansę powodzenia leczenia.

--

[1] Bogaczewicz J. Łysienie nieprowadzące do bliznowacenia. Medycyna po Dyplomie. Listopad 2016.

KOMENTARZE
Newsletter