Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Liposomy jako efektywny nośnik substancji aktywnych
Redakcja _, 04.02.2019 , Tagi: liposomy
Liposomy jako efektywny nośnik substancji aktywnych
Wielu konsumentów zastanawia się, jak głęboko kosmetyk może wchłaniać się w skórę i ją penetrować. Współczesne badania często skupiają się na poprawie właściwości surowców kosmetycznych, a tym samym nad ich wchłanialnością w głębsze warstwy skóry. Jednym z najbardziej efektywnych nośników substancji aktywnych są liposomy.

 

 

Czym są liposomy?

Liposomy to mikroskopijne nośniki w kształcie kuleczek zbudowane z podwójnej błony lipidowej. Swoją budową przypominają micele, które łączą właściwości zarówno hydrofilowe, jak i lipofilowe (czyli są „przyjazne” dla wody i tłuszczów), jednak różnią się od nich tym, że w ich wnętrzu znajdują się składniki aktywne. Zewnętrzna warstwa jest bardzo podobna do błon biologicznych i dzięki temu liposomy są zdolne do przenikania w głąb skóry i podczas rozkładu – uwalniania substancji w nich zawartych. Dzięki temu przedłużają czas ekspozycji komórek na substancje aktywne.

Początkowo liposomy były stosowanie głównie w medycynie, gdzie wykorzystywano je do transportu leków w głąb komórek, gdzie mogły być stopniowo uwalniane, przez co czas ich działania był znacznie wydłużony.

 

Wnętrza liposomów

Wewnątrz tych malutkich nośników można umieścić wiele różnorakich substancji: zawiesiny, roztwory wodne, kwasy. Jednym z najpopularniejszych surowców jest witamina C, która jest zazwyczaj rozpuszczalna w wodzie i przez to nie penetruje naskórka tak głęboko, jak ta zamknięta w liposomach. Można także spotkać nośniki, w których zamknięte są takie substancje jak: koenzym Q10 odpowiedzialny za dodawanie energii skórze, nawilżający kwas hialuronowy, kwasy omega pomocne w problemach z trądzikiem czy inne witaminy. Ciekawym rozwiązaniem jest zamknięcie witaminy A, która w czystej formie jest bardzo nietrwała i zazwyczaj trzeba stosować jej pochodne. W nośniku jest ona trwalsza oraz przenika głębsze warstwy skóry. Można także użyć protein, które mają zbyt duże cząsteczki, aby wchłonąć się w głębsze warstwy skóry, gdy są używane samodzielnie w preparacie kosmetycznym. Oferta ciekawych i innowacyjnych surowców wciąż się powiększa, a wraz z nią – zaawansowanie badań nad ich skutecznością i trwałością.

 

Przyszłość

Liposomy są stosunkowo mało znanym surowcem kosmetycznym, jednak ich efektywność jest potwierdzona naukowo i dzięki temu zyskują coraz większą popularność. Nośniki są często stosowane w preparatach, gdzie stawia się na innowacyjność i skuteczność.

 

Autor: Anna Kuczyńska

Źródła

Źródło ilustracji: SuperManu - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2918850.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter