Czym jest aspiryna i jak działają kosmetyki aspirynowe?
Aspiryna - kwas acetylosalicylowy to organiczny związek będący pochodną kwasu salicylowego. Jest popularnym lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Przy długotrwałym stosowaniu ma działanie przeciwzakrzepowe. Kwas ten pomaga w procesie gojenia się wyprysków i podrażnień. Rozpuszcza się w tłuszczach, z tego względu złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka oraz przenika przez warstwę sebum. Wnika w głąb skóry i mieszków włosowych. Oczyszcza pory skóry, działa przeciwzaskornikowo, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku i wyprysków. Napina skórę i działa wybielająco. Jej działanie podobne jest do kwasów BHA.
Kosmetyki z aspiryną to maseczka oraz tonik. Maseczka aspirynowa ma działanie dezynfekujące i przeciwzapalne, dlatego tez łagodzi stany zapalne skóry i osusza ropne wypryski. Zmiękcza i wyrównuje koloryt. Wygładza cerę. Tonik aspirynowy złuszcza skórę i utrwala efekty maseczki. Stosowany jest do walki z zaskórniakami.
Kto powinien stosować kosmetyki aspirynowe?
Preparaty kosmetyczne na bazie kwasu acetylosalicylowego polecane są dla cer skłonnych do zanieczyszczonych porów i trądziku. Stosować je mogą także osoby z wypryskami, ale także z wągrami czy osoby o cerze mieszanej. Przeciwwskazaniem jest skóra wrażliwa i naczynkowa. Maseczki aspirynowej nie powinny także używać osoby z otwartymi ranami czy też zaawansowaną postacią trądziku, kobiety w ciąży i osoby uczulone na aspirynę.
W celu wykluczenia uczulenia na kwas acetylosalicylowy warto wykonać próbę uczuleniową!
Jaką aspirynę stosować do produkcji kosmetyków?
Najzwyklejszą, najlepiej nie powlekaną. Aspiryna nie może być w postaci musującej. Aspiryna powlekana zawiera substancje pomocnicze, w tym barwniki i woski, które mogą podrażnić lub uczulić. Tabletki niepowlekane łatwiej także rozdrobnić i namoczyć w celu uzyskania odpowiedniej papki.
Jak wykonać kosmetyki z aspiryną?
Maseczka z aspiryną wersja podstawowa:
Składniki:
*aspiryna niepowlekana 3-4 tabletki
*woda przegotowana lub termalna
Sposób wykonania:
Tabletki polewamy 1 łyżką wody. Czekamy aż napuchnie i rozgniatamy widelcem. Należy nie dopuścić do sytuacji kiedy wody jest za dużo, ponieważ uniemożliwi to otrzymanie papki, która utrzyma się na twarzy.
Pozostawić na 20 minut aż do wyschnięcia. Po tym czasie zmyć chłodną wodą wykonując ruchy koliste. Maseczkę należy stosować nie częściej niż 2 razy na tydzień. Maseczka z aspiryny po zastosowaniu może dać lekkie uczucie ściągnięcia – jest to naturalne zjawisko.
Recepturę maseczki można wzbogacić o dodatkowe substancje. Najczęściej w celu otrzymania preparatu łagodzącego podrażnienia i dodatkowo nawilżającego dodaje się jogurt naturalny. Odżywienie i wzmocnienie przemęczonej cery zapewni dodatek miodu.
Tonik aspirynowy
Składniki:
*100 ml wody
*15-20 tabletek aspiryny
Sposób wykonania:
Tabletki rozmoczyć i rozdrobnić w małej ilości wody, a następnie przenieść do buteleczki i dolać resztę wody i wymieszać. Normalnym jest zjawisko niecałkowitego rozpuszczenia tabletek. W tak sporządzonym toniku mogą być obecne niewielkie cząstki tabletek. Tonik można wzbogacić o glicerynę, która wykazuje działanie nawilżające. Tak przygotowany preparat należy przechowywać w lodówce przez okres do 2 tygodni.
KOMENTARZE