Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aspiryna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego
Wiele jest doniesień naukowych o tym, że aspiryna może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Najnowsze wyniki badań pokazują, że profilaktyka przeciwnowotworowa z zastosowaniem kwasy acetylosalicylowego jest bardzo skuteczna, ale u osób z wyższym poziomem pewnego, specyficznego genu.

Oznacza to, że aspiryna nie będzie tak samo skuteczna u każdego pacjenta, a tylko u osób z określonym genotypem. Badania zostały przeprowadzone na grupie 128 000 uczestników. Naukowcy odkryli, że te osoby które mają wysoki poziom genu kodującego dehydrogenazę 15-hydroksyprostaglandynową (15-PGHD) i zażywają codziennie aspirynę w niewielkich dawkach, znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór jelita grubego. W odróżnieniu, analgetyki nie zapewniają takich korzyści osobom, u których poziom 15-PGDH jest niski. „Patrząc na uczestników badania, którzy mieli wysoki poziom 15-PGDH i brali aspirynę, wówczas ryzyko raka jelita grubego spadało o połowę” mówi autor badania doktor Sanford MarkowitzPatrząc na osoby z niskim poziomem 15-PGDH, nie zaobserwowano korzyści z przyjmowania aspiryny. Wyniki wyraźnie prezentują kto skorzysta na profilaktycznym przyjmowaniu aspiryny, a kto nie.

Już wcześniej pojawiły się publikacje, w których badacze udowadniali, że regularne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym kwasu acetylosalicylowego zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego dla niektórych osób, ale nie u wszystkich. Pytanie czekające wciąż na odpowiedź: Jaka jest różnica pomiędzy tymi, którym aspiryna pomogła, a tymi na których nie ma ona wpływu. Sekret tkwi na poziomie genetycznym.

Dzienne przyjmowanie aspiryny może zredukować także ryzyko rozwoju raka jajnika o 20%. Ponadto substancja ta pomaga zapobiegać nowotworom żołądka, prostaty, piersi, a nawet skóry. Jednak dowody nadal są niejednoznaczne. Regularne zażywanie aspiryny może powodować tez poważne kłopoty zdrowotne, takie jak wewnętrzne krwawienia.

Badania nad aspiryną i profilaktyką raka są zdecydowanie obiecujące. Obecnie wydaje się możliwe, że w dłuższej perspektywie codzienne niskie dawki aspiryny, które zapobiegają atakom serca, mogą również pomóc obniżyć ryzyko niektórych nowotworów. Jednocześnie nawet niskie dawki aspiryny mogą powodować poważne skutki uboczne. Należą do nich zwiększone ryzyko owrzodzenia i krwawienia z żołądka, co może czasami być na tyle poważne, by wymagać transfuzji, a nawet spowodować śmierć. Obecnie nie ma wystarczających dowodów, aby korzyści z profilaktyki raka przewyższały poważne zagrożenia. Dlatego aspiryna nie jest zalecana specjalnie w zapobieganiu raka” mówi Eric J. Jacobs – dyrektor American Cancer Society.

Należy więc pamiętać, że te informacje wcale nie zwalniają ze stosowania innych środków zapobiegawczych, takich jak: zaprzestanie palenia tytoniu, kontrolowanie wagi (w co wlicza się zdrowa dieta i aktywność fizyczna) czy używanie kremów z wysokim filtrem UV w celu ochrony przed promieniowaniem.

Źródła

www.news-medical.com

www.cancer.org

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2023>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
4
5
Wyrób medyczny czy produkt leczniczy?
2023-04-05 do 2023-04-05
6
7
8
9
10
12
14
15
16
18
NutraFood Poland
2023-04-18 do 2023-04-20
Central European BioForum 2023
2023-04-18 do 2023-04-19
19
Krajowa Konferencja EkoBioTox
2023-04-19 do 2023-04-21
23
27
29
30
Newsletter