Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kurkumina – niezwykle cenna substancja kosmetyczna

Kurkumina to najcenniejszy związek obecny w kurkumie, wykazujący szerokie spektrum działania. Coraz więcej badań na całym świecie potwierdza jej korzystny wpływ na organizm i skórę. Kurkumina jest stosowana w recepturach preparatów do pielęgnacji skóry ze względu na jej niezwykłe działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe.

 

 

Właściwości lecznicze kurkumy

Kurkuma wykazuje szereg korzystnych właściwości leczniczych, do których zaliczamy m.in.: działanie antyproliferacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, hipocholesterolemiczne, przeciwzakrzepowe, przeciwhepatotoksyczne, przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwreumatyczne, hipotensyjne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwutleniające.

Skład kurkumy

Skład kurkumy jest dość różnorodny, dzięki czemu posiada ona szerokie spektrum działania. W jej składzie wyróżniamy: węglowodany, białka, tłuszcze, składniki mineralne, śladowe ilości witaminy B i C oraz kurkuminoidy. Ostatnia grupa stanowi 3-5% składu kurkumy, niemniej jest jej najcenniejszym składnikiem. Ponad 70% kurkuminoidów stanowi kurkumina. Resztę składu zagospodarowują: demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina, cyklokurkumina, które są odpowiedzialne za jej żółty kolor. Za charakterystyczny i dość specyficzny zapach odpowiadają w głównej mierze olejki eteryczne, tj.:  seskwiterpeny, felladren, sabinen, cyneol, borneol oraz zingiberen. Po raz pierwszy kurkumina została wyizolowana w 1815 r. z kłącza Curcuma longa.  

Właściwości kosmetyczne kurkuminy

Kurkumina wykazuje silne działanie przeciwutleniające oraz zmniejszające fotouszkodzenia skóry. Przyczynia się do hamowania aktywności enzymów, które są odpowiedzialne za degradację kolagenu oraz elastyny w skórze. Wspomniane cechy sprawiają, że kurkuminę można uznać za idealny składnik preparatów przeznaczonych do redukcji oznak starzenia się skóry. Jej właściwości wykazują dobroczynny wpływ na przewlekłe schorzenia skóry, tj. łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. Kurkumina działa również przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Preparaty kosmetyczne, które w swojej recepturze zawierają ten składnik, nie chronią skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, lecz są w stanie zmniejszyć uszkodzenia powstające w wyniku ekspozycji na wspomniany czynnik. Chroni ona m.in. przed inicjowaniem stanu zapalnego, a także uszkodzeniami spowodowanymi przez reaktywne formy tlenu (RFT). 

Na efektywność danego preparatu wpływa skuteczność jego dostarczenia do miejsca działania. Mimo tego, że kurkumina posiada wysoką penetrację do naskórka oraz głębszych warstw skóry, wciąż są poszukiwane metody, które dodatkowo zwiększą jej przenikanie. Obiecującymi opcjami przeznaskórkowego dostarczenie substancji są mikro- oraz nanoemulsje. Warto podkreślić, że bardzo ważne jest to, by receptura kosmetyczna zapewniała stabilność substancji aktywnych pozyskanych z kurkumy.

Wybrane badania potwierdzające działanie kurkuminy

Jugreet i wsp. przeprowadzili badanie, które potwierdziło działanie przeciwstarzeniowe kurkuminy. Uzyskane przez nich wyniki wskazują, że największą skuteczność hamowania aktywności dwóch enzymów – elastazy oraz kolagenazy – spośród badanych przez nich 10 olejków eterycznych posiada olejek uzyskany z kurkumy. Wspomniane enzymy odpowiadają za degradację włókien odpowiedzialnych za elastyczność oraz wytrzymałość skóry. Za wspomnianą aktywnością stoi prawdopodobnie turmeron znajdujący się w olejku z kurkumy.

Interesujące wyniki badań uzyskali także Heng i wsp., którzy zbadali wpływ żelu z kurkuminą na fotouszkodzenie skóry. Nanosili oni przez ponad pół roku regularnie na skórę preparat, który sprawił, że doszło do zmniejszenia keratozy. Prawdopodobnie przyczyną obserwowanego efektu było indukowanie przez kurkuminę apoptozy komórek, w których doszło do uszkodzenia spowodowanego przez promieniowanie UV.

Źródła

1. Jugreet BS, Lall N, Anina Lambrechts I, et al. In Vitro and In Silico Pharmacological and Cosmeceutical Potential of Ten Essential Oils from Aromatic Medicinal Plants from the Mascarene Islands. Molecules.

2. Heng MC. Curcumin targeted signaling pathways: basis for anti-photoaging and anti-carcinogenic therapy. Int J Dermatol. 2010;49(6):608-622.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/kurkuma-nima-puchar-%C5%82y%C5%BCka-5289431/

KOMENTARZE
Newsletter