Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetyki do wnętrz - spa dla naszego domu
Chcąc czuć się młodo i atrakcyjnie sięgamy po kosmetyki do mycia, pielęgnacji, makijażu i po perfumy. Chcemy także, aby nasz dom czy samochód był miejscem czystym i o przyjemnym zapachu. Z pomocą przychodzą nam firmy kosmetyczne, które produkują tzw. kosmetyki do wnętrz. Czym są te produkty? Jakie są rodzaje kosmetyków do wnętrz oraz jakie muszą spełniać wymagania? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

Czym są i jak działają kosmetyki do wnętrz?

Kosmetyki do wnętrz to gama produktów dostępnych na rynku polskim, o szerokim przeznaczeniu. Kosmetyki do wnętrz mają zapewnić przyjemny zapach w pomieszczeniu, umożliwić sprzątanie domu, jak i samochodu. Produkty te dostępne są w różnych postaciach fizykochemicznych. Najczęściej są to olejki, emulsje, granulki, chusteczki. W swoim składzie zawierają składniki pielęgnujące, łagodzące skórę i nie drażniące jej. Kompozycje zapachowe powinny maskować nieprzyjemny zapach detergentów zawartych w używanych środkach w gospodarstwie domowym.

 

Wymagania wobec kosmetyków do wnętrz

Kosmetyki do wnętrz muszą być przebadane pod względem dermatologicznym, bezpieczne w kontakcie ze skórą, drogami oddechowymi i błonami śluzowymi. Produkty te muszą spełniać wszystkie wymagania, jakie stosuje się przy wprowadzaniu kosmetyków do ciała na rynek, tj. być bezpieczne dla człowieka i środowiska, nie powodować podrażnień ani alergii. Wiele z kosmetyków do wnętrz posiada atesty np. PZH oraz certyfikaty jakości.

 

Podział kosmetyków do wnętrz

Przyjmując za kryterium przeznaczenie kosmetyki do wnętrz dzieli się na: płyny do naczyń, do podłogi, mebli, pielęgnacji skór, do łazienek i do kuchni, płyny do szklanych powierzchni.

Płyny do naczyń wzbogacone są o składniki renatłuszczające i zmiękczające skórę, kondycjonujące i chroniące dłonie przed nadmiernym wysuszeniem, zapewniające długotrwały efekt miękkiej i gładkiej skóry.

W płynach do podłóg i mebli znaleźć można specjalne mieszaniny surfaktantów o bardzo dobrych właściwościach myjących i odtłuszczających. Związki te mają chronić przed ponownym zabrudzeniem, nadać połysk czyszczonym powierzchniom, odświeżyć kolor i działać antystatycznie, chronić gładkie i porowate powierzchnie.

Płyny do pielęgnacji skór  to najczęściej skoncentrowane emulsje na bazie oleju awokado. Nadają one połysk czyszczonym powierzchniom, chronią gładkie i porowate powierzchnie, odświeżają kolor, działają antystatycznie. Dodatek składników ochronnych sprawia, iż skóra jest miękka o lepszej elastyczności, a na jej powierzchni tworzy się wodoodporny film chroniący ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Dużą grupę kosmetyków do wnętrz stanowią aerozole, a wśród nich: odświeżacze powietrza mokre (na bazie wody), odświeżacze powietrza suche (na bazie izopropanolu), odświeżacze typu minispray, odświeżacze z neutralizatorem nieprzyjemnych zapachów, preparaty do wnętrza auta, preparaty do pielęgnacji mebli.

Odświeżacz powietrza to preparat, który ma na celu jedynie neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Podczas rozpylania w pomieszczeniu należy unikać kontaktu ze skorą. Obecność w recepturze związków niskocząsteczkowych sprawia, iż utrzymują się one długi czas w powietrzu. W odświeżaczach mokrych głównym składnikiem jest woda. Kompozycja zapachowa w postaci olejku, rozpylana jest przez atomizer. W odświeżaczach suchych, w postaci aerozoli, gazem pędnym są propelenty takie jak: podtlenek azotu, ditlenek węgla, azot, argon, propan i butan. Rozpuszczalnikiem jest najczęściej izopropanol. Znacznie skuteczniejszą metodą eliminacji niepożądanych zapachów jest odświeżacz z neutralizatorem nieprzyjemnych zapachów. W składzie chemicznym kompozycji zapachowej występuje komponent, posiadający zdolność wchłaniania nieprzyjemnych zapachów występujących w pomieszczeniu.

W przypadku odświeżaczy na opakowaniach muszą znaleźć się takie oznaczenia jak: produkt łatwopalny, znak „e” (oznaczający, że była stosowana kontrola ilości podczas napełniania), oznakowanie materiału (informacja, z jakiego materiału wykonano opakowanie) i całkowita pojemność opakowania podawana w mililitrach.

Inne kosmetyki do wnętrz to: świeczki zapachowe, dyfuzory zapachowe, chusteczki zapachowe i granulki zapachowe.

Głównym składnikiem świeczek zapachowych jest parafina. Mogą być także świece z wosku pszczelego lub soi. W celu nadania podczas palenia świecy aromatycznego zapachu wzbogaca się je o olejki. Opary z wosku parafinowego mogą być toksyczne – podczas reakcji powstaje toluen i benzen. 

Chusteczki odświeżająco-zapachowe  stosowane są do odświeżania szafek na buty, szaf z ubraniami czy wnętrza samochodu. Mogą być także stosowane w pralkach i suszarkach. Chusteczki nasączone są zapachem, w miejscu ich umieszczenia wydzielają zapach, który przesiąka w głąb materiałów.

Dyfuzory zapachowe, zwane również karafkami służą do rozprzestrzeniania zapachu w pomieszczeniu. Proces ten jest możliwy dzięki specjalnie żłobionym patyczkom rattanowym oraz olejkom zapachowym. Olejki te, ze względu na zbliżony skład do perfum do ciała (80% etanolu, 20% olejków zapachowych) nazywane są perfumami do wnętrz. Płyn paruje w temperaturze pokojowej, zapach rozprzestrzeniany jest przy pomocy patyczków rattanowych. Alternatywą do patyczków rattanowych jest kwiat tapioku.

Granulki zapachowe wsypywane są do specjalnych kominków, które w dolnej części mają podgrzewacz. W miarę ogrzewania z granulek zapachowych wydziela się aromatyczny zapach. 

Źródła

1. Opis produktów firmy Barwa, dostęp on line dnia 22.11.2016:

https://www.barwa.com.pl/przeznaczenie/kosmetyki-do-wnetrz/

2. Informacje dotyczące świec, dostęp on line dnia 22.11.2016:

http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Zdrowie/529623,1,Swiece-ozdobne--niebezpieczne-swiece-ozdobne.html

3. Dyfuzory zapachowe, dostęp on line dnia 22.11.2016: http://homeperfume.pl/pl/i/Najczesciej-zadawane-pytania/5#

4. Chusteczki zapachowe, dostęp on line dnia 22.11.2016: http://www.euroshop24h.pl/-Chusteczki-zapachowe-Lenor-Aprilfrisch/951/

5. Dyfuzory zapachowe, neutralizowanie zapachu,, dostęp on line dnia 22.11.2016: http://www.aromacorp.pl/technologia/#tab-1410710941122-4-9

6. Informacje o produktach air wick, dostęp on line dnia 22.11.2015 http://www.airwick.pl

KOMENTARZE
Newsletter