Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy warto kupować podróbki perfum?
Perfumy to nazwa kosmetyków od francuskiego „per fumee” – przez dym, który ma nadawać ciału człowieka przyjemny zapach, na tyle przy tym trwały, aby utrzymywał się na ciele przez długi czas. Kategoria "perfumy" tyczy się głownie produktów dostępnych na rynku kosmetycznym, w których substancje zapachowe są silnie skoncentrowane, a ilość rozpuszczalnika ograniczona do minimum. Perfumy nie obejmują produktów kosmetycznych, do których aplikacji konieczne jest użycie gazów pędnych tj. dezodorantów.

 

Co można znaleźć w perfumach? Jakie są rodzaje perfum?

Perfumy to mieszanina związków zapachowych (olejków zapachowych), środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika. Najczęściej rozpuszczalnikiem są etanol lub mieszanina innych lekkich alkoholi alifatycznych. Ilość rozpuszczalnika w recepturze dzieli perfumy na: perfumy właściwe tj. ekstrakty perfum, wody perfumowane i wody toaletowe. I tak odpowiednio ekstrakty z perfum zawierają go najmniej, a wody toaletowe najwięcej.

 

Jak działają perfumy? Od czego zależy efekt końcowy?

Po aplikacji perfum na powierzchnię ciała substancja bazowa szybko paruje lub wchłania się w skórę pozostawiając na jej powierzchni tylko olejki zapachowe i środki wzmacniające (tzw. odoranty). Te ostatnie uwalniane do powietrza dają wrażenia węchowe. Efekt końcowy, jaki uzyska się na skórze zależy od pomysłu ich kreatora, który to wyznacza charakter i cel perfum. Nie bez znaczenia są tu także: rodzaj i ilość substancji zapachowych, użyty rozpuszczalnik (typ i ilość), na jakie partie ciała i w jakiej ilości zostały naniesione, a także jaki jest kontekst zapachowy. Perfumy powinno się aplikować na skórę, z której zostały usunięte zapachy. Ubrać ubranie, które nie zawiera substancji zapachowych np. pozostałości po użyciu innych perfum dzień lub dwa wcześniej.  Substancje zapachowe z kosmetyków takich jak szampony, mydła, dezodoranty wchodzą w reakcje z substancjami zapachowymi w perfumach. Może to prowadzić do powstania nieprzyjemnego, zapachowego skutku.

 

Cena perfum

Na cenę flakonika perfum składa się wiele czynników. Jednym z nich jest wysoka cena naturalnych, rzadko spotykanych składników, obecnych w składzie wielu znanych perfum. Nie bez znaczenia jest tu także kampania reklamowa i otoczka marketingowa, zatrudnienie gwiazdy w reklamie czy też promocja w wielu krajach. Na rynku kosmetycznym można zatem znaleźć dobrej jakości kompozycje zapachowe w niskiej cenie i odwrotnie - wśród drogich i znanych perfum, znajdziemy też takie o niskiej jakości i trwałości zapachu. Marża na perfumy także jest wysoka. Średnio stanowi ok. 20% ceny buteleczki, a zarobić musi także hurtownik i producent.

Nic więc dziwnego w tym, że klienci poszukują promocji czy też tańszych odpowiedników. Chcąc zaoszczędzić, można wyrzucić pieniądze w błoto kupując nieświadomie, zamiast oryginalnego produktu, jego kiepską podróbkę.

.

Podróbki perfum i ich rodzaje

Podróbki perfum mają płaski, duszący i bardzo nietrwały zapach, który zarówno dla nas, jak i dla innych będzie męczący i nieprzyjemny.

W oryginalnych produktach składniki, mimo iż drogie, są przebadane, a więc ryzyko działań niepożądanych ograniczone do minimum. W podróbkach pojawić się mogą najtańsze i szkodliwe składniki, co może spowodować wysypkę, podrażnienia czy też przebarwienia na skórze.

Kolejna kwestia to legalność takich zakupów - handel podróbkami jest nielegalny.

Najczęściej na aukcjach internetowych można spotkać bardzo podobne kopie. Produkty takie otrzymywane są poprzez odczytanie głównych nut zapachowych, a nie całego składu. Zapach jest podobny, ale nietrwały.

Kolejny typ podróbek to tzw. zapach "w stylu". Jak nazwa wskazuje ich zapach zbliżony jest do oryginału. Najczęściej dostępne są w hipermarketach i drogeriach.

 

Jak rozpoznać podróbki perfum?

Przede wszystkim po cenie. Duże różnice w cenie, tj. nawet 60% ceny oryginału, świadczą o tym, iż jest to podróbka. Następnie warto zwrócić uwagę na zapach. Niby taki sam, a inny. Jeśli tylko coś nam nie pasuje to może świadczyć to o tym, że nie jest to oryginalny produkt. Przed zakupem sprawdź pojemność produktu. Najczęściej fałszowane są perfumy o pojemności 100 ml.

Perfumy najlepiej kupować w drogeriach czy sprawdzonych sklepach internetowych i /lub u zaufanych sprzedawców.

Źródła

1. Podróbki perfum dlaczego nie warto ich kupować?

dostępne on line: 25.03.2017 http://www.spa24.pl/podrobki-perfum-dlaczego-nie-warto-ich-kupowac.html

2. Jak działają perfumy? dostępne on line: http://polki.pl/rodzina/uroczystosci-rodzinne,jak-dzialaja-perfumy,10362465,artykul.html

3. D. Goldman, Top 20 faktów i mitów na temat perfum. dostępne on line: 26.03.2017 http://www.olfaktoria.pl/2012/05/top-20-faktow-i-mitow-na-temat-perfum/

KOMENTARZE
Newsletter