Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Kosmetyk działa nie tylko na skórę, ale także na umysł” - o „dźwięczącym” żelu do mycia ciała opowiada profesor Marian Włodzimierz Sułek
03.07.2013

Innowacyjne kosmetyki oddziałują na wszystkie zmysły, nawet na zmysł słuchu. Zespół naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego opracował preparat przeznaczony do mycia ciała w formie „dźwięczącego żelu”. Skąd taki pomysł? Jakie są jego potencjalne zastosowania? Na te oraz inne pytania odpowiada Profesor Marian Sułek kierownik zespołu badawczego UTH.

Biotechnologia.pl: Czy założeniem Państwa było stworzenie żelu dźwięczącego? Czemu miało to służyć?

Profesor M. W. Sułek: Od kilkunastu lat prowadzimy badania naukowe dotyczące właściwości fizykochemicznych i użytkowych kosmetyków i produktów chemii gospodarczej. Tworzymy formulacje, które mogą być produktami rynkowymi. Charakteryzują się one wysokimi walorami użytkowymi i bezpieczeństwem stosowania, które są konsekwencją właściwego doboru składników oraz formy kosmetyku. Nasze produkty otrzymywane w skali laboratoryjnej były wielokrotnie nagradzane, w tym pięciokrotnie na Międzynarodowych Targach Poznańskich „BeautyVision” w latach 2009-2013.

Żel do mycia ciała w formie „dźwięczącego żelu” został opracowany w ramach projektu Programu Badań Stosowanych pt. „Opracowanie nowej generacji, ekologicznych, bezpiecznych w stosowaniu kosmetyków i produktów chemii gospodarczej z udziałem ekstraktów roślinnych otrzymywanych w warunkach nadkrytycznego CO2” (nr PBS11/A5/18/2012), finansowanego przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju. Oprócz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu biorą w nim udział: Politechnika Krakowska (prof. Jan Ogonowski), Politechnika Łódzka (prof. Józef Kula) i Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach (prof. Edward Rój).

Celem zaplanowanych prac jest wprowadzenie do receptur kosmetyków i produktów chemii gospodarczej ekstraktów roślinnych otrzymywanych w warunkach nadkrytycznego CO2 w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach. Przewaga tej metody nad ekstrakcją za pomocą, np. alkoholowych rozpuszczalników, jest znacząca, gdyż po rozprężeniu dwutlenku węgla zostaje on w całości usunięty z ekstraktu. Dotychczas otrzymano i poddano badaniom ekstrakty z chmielu, czarnej porzeczki, truskawki i mięty. Przedmiot naszych badań jest zgodny z aktualnymi tendencjami zastępowania surowców otrzymywanych w wyniku syntezy, pozyskiwanymi ze źródeł naturalnych, np. roślinnych. Wiele dotychczasowych wyników badań wskazuje, że ekstrakty roślinne są bezpieczne w stosowaniu i wykazują zdecydowanie niższy potencjał drażniący niż syntetyczne surowce. Spełniają one wymagania standardów światowych, w tym COSMOS (Cosmetics Organic and Natural Standard).

Jak już wspomniałem, kształtowanie jakości kosmetyków jest wynikiem nie tylko składu, ale i formy. Nazwa naszego preparatu „dźwięczące żele” („ringinggels”) pochodzi od specyficznej formy stosowanej nie tylko w kosmetykach. Dobór nazwy nie jest więc skomplikowany i wbrew naszym oczekiwaniom – stał się przedmiotem zainteresowania mediów. Jest to dla nas równocześnie informacja, iż także ta kwestia jest istotna. Potwierdza się też stara prawda, że kosmetyk działa nie tylko na skórę czy zmysł powonienia ale także na umysł.

 

Jakie właściwości ma żel?

Zaproponowany żel ma właściwości użytkowe zbliżone do innych stosowanych żeli do mycia. Służy on do codziennego mycia i pielęgnacji ciała. Zapewnia mycie i oczyszczanie skóry z zabrudzeń oraz jej nawilżenie. Może być używany zarówno podczas kąpieli w wannie, jak i pod prysznicem. Ze względu na swą formę łatwo rozprowadza się po powierzchni skóry, a po aplikacji jest łatwo zmywalny, zaś z uwagi na udział w recepturze ekstraktów (ekstrakt otrzymany z pestek truskawek w warunkach nadkrytycznego CO2) – ma działanie pielęgnujące.

 

Jakie mogą być jego potencjalne zastosowania?

Wprowadzane i planowane innowacyjne rozwiązania w kosmetykach można analizować ze względu na udział nowych składników (ekstraktów), jak i formę – dźwięczący żel, wykazuje szerokie spektrum działania. Zgodnie z realizowanym harmonogramem Programu Badań Stosowanych do tworzenia formulacji będą wykorzystywane ekstrakty z liści pokrzywy, liści szałwii lekarskiej, kwiatu nagietka, rumianku, zielonej herbaty, nasion marchwi, nasion jeżyny, kory dębu. Dobór tych roślin był podyktowany analizą rodzajów zawartych w nich aktywnych składników.

Na podstawie danych literaturowych oraz badań własnych ekstraktów opracowane będą receptury, a na ich bazie otrzymywane będą: preparaty do mycia naczyń, preparaty dezynfekująco-myjące, płyny do prania i płyny do płukania tkanin, preparaty do demakijażu, maseczki pielęgnacyjne, kremy pielęgnacyjne, balsamy do ciała, mydła w płynie, szampony do włosów, żele pod prysznic, płyny do kąpieli. Ich forma jest ściśle związana z rodzajem produktu. Być może niektóre z nich będą w formie „dźwięczącego żelu”.

 

W jaki sposób w żelu do mycia ciała powstaje dźwięk? Jakie substancje wchodzą w jego skład?

W układach żelowych mogą powstawać różnego rodzaju struktury w postaci: emulsji, miceli, liotropowych ciekłych kryształów. Ich obecność powoduje, że ciecz posiada właściwości lepkosprężyste i po uderzeniu powstaje rezonans fal dźwiękowych, których przejawem jest charakterystyczny dźwięk.

 

Jak wygląda technologia produkcji żelu? Czy jest to skomplikowany i kosztowny proces?

Skład żelu i technologia jego wytwarzania są przedmiotem zgłoszenia patentowego. Jak w przypadku każdej nowej receptury, opracowanie technologii nie jest proste. Można wykorzystać zdobyte doświadczenia, ale wymagane jest przeprowadzenie wielu prób, a także testów jakości otrzymanych produktów. Na obecnym etapie można ocenić koszt tzw. „wsadu surowcowego”, który kształtuje się na poziomie złotego za 200 ml produktu. Koszty produkcji są zależne od parku maszynowego i warunków panujących w zakładach produkcyjnych, w których będą dokonywane wdrażania.

 

Czy planują Państwo skomercjalizowanie wynalazku? Czy pojawili się już potencjalni klienci?

Prowadzimy rozmowy z różnymi przedsiębiorstwami. Na tym etapie mają one wymiar techniczny.

 

Czy pracują Państwo w dalszym ciągu nad ulepszeniem produktu? A może powstaje już receptura nowego innowacyjnego produktu?

Jak już zaznaczyłem, produkt do mycia w formie „dźwięczącego żelu” jest jednym z tych, które dotychczas opracowaliśmy i które staramy się wprowadzić na rynek. W ramach realizowanego Projektu Badań Stosowanych mamy otrzymać szereg produktów o wysokiej jakości i dużym stopniu bezpieczeństwa w stosowaniu.

 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuje za udzielenie wywiadu.

Rozmawiała Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2027>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter