Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kompaktyfikacja składu kosmetyku jako narządzie do produkcji kosmetyków wielofunkcyjnych
Ciągły pośpiech, napięty plan dnia, dążenie do optymalizacji czasu i kosztów z właściwą pielęgnacją skóry - to tylko kilka powodów, dla których na rynku pojawiły się tzw. kosmetyki wielofunkcyjne. Czym jest kompaktyfikacja składu kosmetyku i jakie zadanie mają kosmetyki wielofunkcyjne?

 

Czym jest kompaktyfikacja składu kosmetyku?

Kompaktyfkacja składu kosmetyku jest tendencją do unifikacji funkcji i kategorii wyrobów kosmetycznych. Idea opiera się na scaleniu różnych kosmetyków w jedną całość – nowy produkt zwany jest kosmetykiem wielofunkcyjnym.

 

Historia kompaktyfikacji i kosmetyków wielofunkcyjnych

Za początek prac nad opracowaniem kosmetyków wielofunkcyjnych przyjmuje się rok 1960, kiedy to Vidal Sassoon opracował recepturę szamponu Wash&Go 2w1. Następnie stworzył on linię kosmetyków kompaktowych stosowanych do mycia, pielęgnacji i modelowania włosów. Rok 1960 to nie tylko preparaty do pielęgnacji włosów, ale także pierwszy krem wielofunkcyjny z klasy BB opracowany przez Christine Schrammek.

Krem BB (Beauty Balm lub Blemish Balm – balsam na skazy i niedoskonałości) to wielofunkcyjny krem upiększający, który zastępuje krem nawilżający, preparaty z filtrami UV, bazę pod makijaż, podkład wyrównujący koloryt cery oraz korektor maskujący niedoskonałości. Jego zadaniem jest nawilżać skórę, ujednolicać jej koloryt, chronić przed promieniowaniem UV, korygować niedoskonałości i rozświetlać cery.

25 lat później w roku 1985 krem BB zmodyfikowano do postaci fluidu, korektora, kremu nawilżającego i podkładu w jednym. Jednak dopiero w 2002 roku formuła kremu BB powróciła i zyskała uznanie klientek w Europie i USA. Obecnie kremy BB produkują: Clinique, Dior Estee Lauder, Boscia, Marcelle, Maybelline, Natura Bisse, Revlon, Smashbox.

Postęp technologii i oczekiwania klientów sprawiły, że w roku 2010 firma Rachel K wprowadziła na rynek pierwszy krem CC (Color Control, Color & Care, Color & Correct).  W ślad za nią poszły takie znane marki jak: L’oreal, Olay, Chanel, Clinique.

Krem CC pielęgnuje skórę, kryje, koryguje, ujednolica koloryt, zmniejsza zaczerwienienia na skórze, niweluje przebarwienia, łagodzi podrażnienia powstałe na skutek występowania trądziku. Dodatkowo nawilża i jest łagodny dla cery. Charakteryzuje się lekką formułą. Dedykowany jest skórze problemowej takiej jak naczyniowa, wrażliwa, tłusta.

W 2013 roku z wykorzystaniem kompaktyfikacji składu kosmetyku powstał pierwszy krem DD (Dynamic Do-All). Przeznaczony jest on dla skóry dojrzałej, ponieważ zawiera więcej substancji pielęgnujących i przeciwzmarszczkowych niż poprzednie kremy. Rozświetla, pielęgnuje skórę, zmniejsza oznaki zmęczenia. Obecne w jego składzie związki zapewniają wyskoki faktor ochrony przed promieniowanie UV. Składniki anti-ageing zmniejszają pory, niwelują zmarszczki i symptomy procesu starzenia się skóry. Krem DD odznacza się lekką konsystencją i lepszym kryciem niż kremy BB i CC.

 

Kosmetyki wielofunkcyjne – co jest dostępne na rynku?

Kremy BB, CC i DD to nie jedyne produkty wielofunkcyjne, w których kompaktyfikacja składu odgrywa znaczącą rolę. Rynek kosmetyczny oferuje także takie kosmetyki wielofunkcyjne  jak:

  • olejki pielęgnacyjne 3w1 - chronią skórę przed wysuszeniem, tworzą barierę przed promieniami UV, ujędrniają skórę, mają pozytywny wpływ na włosy.  Stosowane są nie tylko do ochrony skóry, ale także jako szampony z odżywką do włosów. Najczęściej zawierają w składzie wyciąg z awokado oraz olejek arganowy;
  • dwukolorowe kredki do oczu – stosowane w przypadku makijażu linii wewnątrz oka czy też tzw. paletki, w których cieni, róży i bronzerów jest znacznie więcej. Oszczędzają miejsce pomagając kobietom w czasie wyjazdu;
  • mleczko, tonik, płyn do demakijażu – usuwa makijaż, oczyszcza i nawilża skórę, na koniec tonizując ją. Zaletą tego kosmetyku jest szybkie usunięcie zanieczyszczeń ze skóry;
  • żel myjący, peeling, maseczka – wykorzystuje się działanie żelu, peelingu i maseczki w celu wzmocnienia ostatecznego efektu. Żel i peeling odblokowują pory, maseczka wspiera eliminację sebum. Efektem jest oczyszczona i zmatowiona skóra. 
Źródła

1. A. Adamus-Grabicka, Kompaktyfikacja składu kosmetyków sposobem na otrzymanie wielofunkcyjnego produktu łączącego funkcje pielęgnacyjne, ochronne oraz lecznicze.

2. Krem BB  alternatywa dla podkładu. Jak działa wielofunkcyjny krem BB? dostępne on line: 06.02.2017.

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/makijaz/krem-bb-alternatywa-dla-podkladu-jak-dziala-wielofunkcyjny-krem-bb_41590.html

3. 5 w 1, czyli kosmetyki wielofunkcyjne, dostępny on line: 06.02.2017.

http://www.alejakobiet.pl/uroda/2703.html

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter